haber oku

EVLİYA ÇELEBİ (25 Mart 1611 – 1682 Kahire)

admin ~ 20 Ekim 2018 ~ Genel, Manşetler

17.yüzyıl Türk yazar ve seyyahıdır.

Evliya çelebi 1611 yılında İstanbul Unkapanı’nda doğmuştur. Asıl adı Derviş Mehmet Zilli’dir. Babası sarayda kuyumcu başıydı.

Evliya çelebi teyzezadesinin vasıtası ile 1635 yılında Ayasofya Cami’sinde, Dördüncü Murat Han’a takdim edildi. Bu sayede ilim erbaplarının ve yüksek seviye devlet adamlarının eğitim gördüğü Enderun Mektebine girme imkânı buldu.

Burada dört yıllık eğitim sonrasında, sipahi zümresine katıldı. Evliya Çelebi genç yaşta seyahat etmek, yeryüzünde yaşayan insan topluluklarını, örf adet ve geleneklerini, farklı medeniyetleri ve farklı mimari eserleri görme arzusuna kapıldı.

Uzun bir süre arayışlarına devam eden Çelebi bir gece rüyasında, Ahi Çelebi Cami’sinde kalabalık bir cemaat içinde Peygamber Efendimiz (Sallallahü aleyhi vesselam) i görmüş ve onun huzuruna çıkarak, Şefaat Ya Resulallah diyecekken, heyecana kapılarak, Seyahat Ya Resulallah! Demiştir. Peygamber Efendimiz de tebessümü ile bu gence hem şefaatini müjdelemiş hem de seyahatini ihsan etmiş ve orda bulunan Sad Bin Ebi Vakkas (Radıyallahü anh) da gezip ve gördüğü yerleri yazmasını nasihat etmiştir.

Bundan sonra Evliya Çelebi 24 yaşında ilk olarak İstanbul u gezip yazmaya başlar ve ünlü Seyahatname kitabının ilk cildi bu şekilde oluşturulmuş olur.

Bu karar üzerine Türk İslam Edebiyatının dünyaca tanınmış bir şahsiyet olma yolunda ilerler. 24 yaşında başladığı gezilerine elli yıl boyunca devam eder.

1645’te Kırım’a Bahadır Giray’ın yanına gitti. Yakınlık kurduğu kimi devlet büyükleriyle uzak yolculuklara çıktı. Savaşlara, mektup götürüp getirme göreviyle, ulak olarak katılmıştır.

Bu elli yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin sınırları içerisindeki bütün illeri gerek görevli olarak gerek gezi babında da olsa gezmeyi başarmıştır. Görev için gönderildiği bölgelerde belli savaşlara katıldığı da belirtilmektedir. Hiç evlenmediği ve çocuğunun olmadığı söylenmektedir.

İstanbul’da 1611 de başlayan hayatına Evliya Çelebi, kesin olarak bilinmemekle birlikte 1682 yılında Mısır dönüşünde son vermiştir. Ölüm yeri tam olarak bilinmemektedir.  Elli yıl boyunca hayatını geziye adayarak, gezip gördüklerini yazdığı kitabı olan Seyahatname ’si tüm dünya tarafından tanınan bir eser olmayı da başarmıştır.

Eğitimci, Yazar-Şair Osman GİRGİN’İN “HİLAL’İN DÜNYASI serisinin TÜRK BÜYÜKLERİ” adlı kitabından alınmıştır.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.