haber oku

FIRSAT GÜNLERİ

~ 04 Haziran 2016 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

osmangirgin (2)

Dünya, hükmederken fark etmediğimiz, aciz düşünce değerini bildiğimiz,  üzerine ne kadar güzel şeyler yazılmasa da kıymetini bilenler için muhteşem bir mekândır. Her şeyin ötesinde biz yaratılmışı yaratandır ötürü seven insanlarız.

Dünya bazen debdebesi ile bazen de üzüntüleriyle insanoğlunu kendinden geçiriyor. İnsanoğlu kendinden geçmemelidir. İnsanoğlu emrine verilen dünyayı hükmetmelidir. Dünyanın halifesi olduğunu hem bilmeli hem de bildirmelidir.

Dünya ve içindekiler insanoğlunun rahat ve huzuru için yaratılmıştır.

Yaratılmışları hükmetmenin ve yaratılmış olarak huzura kavuşmanın yegâne yolu yaratıcıyı tanımak ve ona sığınmaktır.

Yaratıcıya tam teslimiyet, özgürlüğün zirvesidir. Yoksa dünya ve içindekiler seni esir alıp korkularla yaşatmak isterler.

Makam, mevki, ömür, sağlık, para, dünya zevkleri ve evlatlarımız sanki bizim şahsi çabalarımızla elde ettiklerimiz mi?

Ne demiş Üstad Necip Fazıl Kısakürek:

-Veren de o, alanda o, nedir senden gidecek?

Telaşını gören de, can senin zannedecek.

Evet, işte rabbime bağlılık ve tam teslimiyet budur. Yeter ki rabbimizi unutmayalım, emir ve yasaklarını uyalım.

İşte yine on bir ayın sultanı, Müslümanların fırsat ayı gelmek üzeredir. Yılda bir kere bu mübarek ayı bilerek değerlendirenler birçok iyi ameli toplamış olacaklardır.

Bu ay, oruç tutanlar, Allah’ın emir ve yasaklarını uyanların yanında bu ibadetleri tam yerine getiremeyenler için bile rahmet, bereket ve mağfiret ayıdır.

Bu aydan hiç nasip alamayanlar herhalde kalbi mühürlenmiş veya kararmış olanlardır.

Bizim bir atasözümüz vardır ki bazen lafı gediğe koyabilmenin en kısa yoludur.

“Nasipsiz köpek kurban bayramında bile aç kalır.

İnşallah nasibi kesilenlerden olmayız. Bu aydan gerektiği gibi nasiplenenlerden oluruz.

Bu ayda en fazla üzüldüklerim, ibadetlerini yapamayanlardan daha fazla ibadetlerini yapanların karşısında onlara nispet yaparcasına açıktan oruç yiyenlerdir. Çünkü Müslümanların oruçlu olduğunu bilerek onların yanında açıktan yiyip içmeyenlerin mükâfat kazanmaları bile ramazan ayının rahmetindendir.

Ne yazık ki bu kadar geniş kapsamlı ve kesin emirle farz kılınan oruç ibadeti çarşı pazarımıza pek uğramıyor, tutanlara da saygı gösterilmiyor. Bu bence bir meydan okumadır.

Allah’ü Teâla diyor ki:

“O ramazan ayı ki, insanları irşat için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizde her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredersiniz!” (Bakara Suresi ayet 185, Elmalı Hamdi Yazır)

Peygamber Efendimiz (sav)ise:

“Ramazan ayı girdiğinde cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.”(Müslim, Sıyam 2, 1079)

Ayet ve hadislerle kesin farz kılınan orucu meydan okurcasına hiçe sayanların kimlere güvendiklerini merak etmiyor değilim.

Herkesin ramazan ayı şimdiden mübarek olsun.

Muhabbetle!..

01.06,2016

Osman GİRGİN

osmanlıhaber.com

osmangirgin.haber@hotmail.com

 

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.