haber oku

GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI!

admin ~ 20 Eylül 2012 ~ Genel, Manşetler

gazilergunu (14)gazilergunu (12)

Gazilerin Günü kutlandı

Kıbrıs Barış Harekatı sırasında hakim olduğu tepeye astığı Türk Bayrağı’nı Belediye Başkanı Haluk ALICIK’a teslim etti.

Gaziler Günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Nazilli’de de çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Törende Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan KARATAŞ, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında kullandığı Türk Bayrağı’nı Belediye Başkanı Haluk ALICIK’a teslim etti.

Gaziler Günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Nazilli’de de çeşitli etkinlikler ile kutlandı. İstasyon Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen program Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şubesi’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Programa Kaymakam Mehmet OKUR, Garnizon Komutanı Yarbay Ekrem TURAN, Belediye Başkanı Haluk ALICIK, Emniyet Müdürü İlyas KARPINAR, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Seydi SALMAN, AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Tacettin PİRİNÇ, MHP Nazilli İlçe Başkanı Kürşat Engin ÖZCAN, daire müdürleri, Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan KARATAŞ, gaziler ve şehit aileleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden program terör saldırılarının son günlerde daha da artması nedeniyle buruk kutlanırken, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan KARATAŞ yaptı.
Mustafa Kemal ATATÜRK’e ‘Gazilik’ unvanının verildiği 19 Eylül tarihinin Türkiye’de ‘Gaziler Günü’ olarak kutlandığını söyleyerek konuşmasına başlayan Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan KARATAŞ, “Bu karar devletimizin ve milletimizin gazilerimize verdiği önemin, onlara duyulan minnet ve şükran duygularının ifadesidir” dedi. Türkiye’nin bulunduğu bölge ve stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca daima düşmanların hedefi haline geldiğinin hatırlatan KARATAŞ, “Tarih boyunca hür ve bağımsız olarak yaşamış olan Yüce Türk Milleti canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını hedef alan her saldırıyı binlerce şehit verme ve gazi olma pahasına korumasını bilmiştir. Dün, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta vatanın müdafaası ve dünya barışı için şahadete ulaşan ve gazi olarak dönen kahraman evlatlarımız, bugün ülkemizin birlik ve beraberliği bozmak için fırsat arayan dış güçlerin desteklediği kanlı terör örgütüne karşı ülkemizin Güneydoğu bölgesinde mücadele yürütmektedir. Bu mücadelede yüzlerce evladımız şehit olurken, yüzlercesi de gazilik mertebesine ulaşmaktadır. Herkes Bilmelidir ki, her ne şekilde olursa olsun, vatanımızın bütünlüğünü hedef alan güçler, kahraman güvenlik güçlerimiz ve vatansever Türk insanının mücadele azmi ve kararlılığı karşısında yok olmaya mahkumdurlar. Dış güçlerin maşası haline gelen hainler Yüce Türk adaleti karşısında mutlaka hesap vereceklerdir. Halkımızın birlik ve beraberliği ile, Büyük ATATÜRK’ün bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti, O’nun gösterdiği hedeflerde ilerleyerek dünyanın güçlü bir ülkesi olarak sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi. Atatürk Anıtı’nın önündeki program Kore Gazisi Mustafa ÖZBAYRAM’ın okuduğu şiir ve protokol üyelerinin gazi ve şehit ailelerinin ‘Gaziler Günü’nü tebrik etmesiyle sona erdi.

İstasyon Meydanı’nda düzenlenen törenin ardından protokol üyeleri, gazi ve şehit aileleri ile birlikte Eğriboyun Mezarlığı’nda şehit ve gazi mezarlarını ziyaret etti. Nazilli İlçe Müftüsü Hasan Hüsnü SULA’nın okuduğu duaların ardından Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan KARATAŞ, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında kullandığı Türk Bayrağı’nı Belediye Başkanı Haluk ALICIK’a teslim etti. 20 Temmuz 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldığını söyleyen KARATAŞ, “Kıbrıs’ta komutanlarımız adaya barış getirmek için yaptığımız mücadele öncesi bu bayrağı bana vererek hakim olduğumuz tepeye asmamı istedi. Harekat sırasında ben de bu bayrağı astım. Harekatın sona ermesinin ardından bayrağımı teslim aldım ve 38 yıldır özenle sakladım. Bayrağımızı, Belediye Başkanı Haluk ALICIK’a teslim ediyorum. Bu tarihin anlatılması ve hatırlanması için kendisinin elinden geleni yapacağına inancım tamdır. İnşallah bu bayrak göklerden sonsuza dek düşmeyecektir” dedi.

Öperek bayrağı teslim alan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ta, 38 yıllık Türk Bayrağı’nın Etnografya Müzesinde sergileneceğini belirtti. Türk Bayrağı’nın üzerindeki kanda şehitlerin kanının simgelendiğini ve bu vatanın zor şartlar altında gaziler ve şehitler verilerek kazanıldığını hatırlatarak, son günlerde meydana gelen üzücü olayların ve PKK’nın sona ermesi için kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

da Kıbrıs barış h1ekatı’na katıldığını söyleyen KARATAŞ, “Kıbrıs’ta komutanlarımız adaya barış getirmek için yaptığımız mücadele öncesi bu bayrağı bana vererek hakim olduğumuz tepeye asmamı istedi. Harekat sırasında ben de bu bayrağı astım. Harekatın sona ermesinin ardından bayrağımı teslim aldım ve 38 yıldır özenle sakladım. Bayrağımızı, Belediye Başkanı Haluk ALICIK’a teslim ediyorum. Bu tarihin anlatılması ve hatırlanması için kendisinin elinden geleni yapacağına inancım tamdır. İnşallah bu bayrak göklerden sonsuza dek düşmeyecektir” dedi.

Öperek bayrağı teslim alan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ta, 38 yıllık Türk Bayrağı’nın Etnografya Müzesinde sergileneceğini belirtti. Türk Bayrağı’nın üzerindeki kanda şehitlerin kanının simgelendiğini ve bu vatanın zor şartlar altında gaziler ve şehitler verilerek kazanıldığını hatırlatarak, son günlerde meydana gelen üzücü olayların ve PKK’nın sona ermesi için kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: