haber oku

GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM!

admin ~ 10 Şubat 2015 ~ Genel, Manşetler

geleceginizesahipcikin (6)

Geleceğimize sahip çıkalım

Nazilli Belediyesi Geri Kazanım Projesi ile bir ilke daha imza atarak geleceğimize sahip çıkalım dedi.

Dünya gündeminin ilk sıralarına yerleşen, büyük bir hızla artan nüfus, gelişen sanayi ve teknolojideki ilerlemeler sonucunda insanların doğal çevresi üzerindeki etkilerinin giderek artması ve buna bağlı olarak doğal kaynakların hızla tükenmesi Geri Kazanım ve Çevre konusunda Nazilli’de de çalışmalar başlatıldı.

Nazilli Belediyesi KARTLISAN Geri Dönüşüm Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Firması ile yaptığı anlaşmasında Nazilli’nin muhtelif yerlerine geri dönüşüm kutuları yerleştirerek Nazilli’de bir ilke imza attı 1.80 x1.00 ebadında ve 4 ayrı hazneye sahip olan 30 adet geri dönüşüm kutularını şehrin muhtelif yerleri olan park, ana cadde ve sokaklarına yerleştirilmesini sağlayan Nazilli Belediyesi “Geleceğinize Sahip Çıkın” sloganı ile Geri Kazanım Projesine destek oluyor. Özelikle insanların kolay ulaşabilecekleri yerlere yarleştirilen geri dönüşüm kutularında metal ambalaj, plastik pet şişe, kağıt gazete ve cam şişe alüminyum atık bölümlerinden oluşuyor.

geleceginizesahipcikin (10)

Temiz bir gelecek ve sürdürülebilir bir çevre için atık toplama çalışmalarının her aşamasına belediye olarak katkı sağlayacaklarını ifade eden Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık; “ Sağlıklı yaşamın ön koşulu olan doğal kaynakların yaşanabilir ve sürdürülebilir şekilde korunması için doğal ve ekolojik dengeyi bozmayacak şekilde atıkların geri kazanılması ve çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi gerekmektedir.  Bu doğrultuda tüketim sonucu oluşan plastik, cam, metal, kağıt ve karton gibi ambalaj atıklarının oluştukları yerlerde diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi ve sağlıklı bir geri kazanım sisteminin oluşturulması için, modern belediyecilik anlayışıyla hazırladığımız “GERİ KAZANIM PROJESİ” ile çağdaş bir Nazilli olma yolunda çalışmalarımız devam etmektedir. Dönüşen her bir ton cam için 100 litre petrol tasarruf ederiz. Plastik ambalajlarının geri dönüşümünden elyaf içeren tekstil ürünleri atık su boruları ve marley gibi malzemeler üretilmektedir. Geri dönüşen metal ve plastikler maddelerin yeniden üretiminde %95 enerji tasarrufu sağlar. Geri dönüştürülen bir ton kâğıt ve karton atık ile 17 ağacın kesilmesi önlenir. İşte tüm bu bilgiler ışığında tüm halkımızdan duyarlı olmalarını bekliyor Kâğıt, karton, plastik, metal ve ambalaj atıklarını çöpe atmayıp geri kazandırmalarını temenni ediyorum. Anlaşma yaptığımız firma gerekirse biriktirdiğiniz atıkları evden dışarı çıkaramıyor durumda ise bir telefon ile gelip bizzat kendi alabileceğini vatandaşımızın bilgisine sunuyorum.” dedi.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: