haber oku

GEREKLİ TOPLANTI!

admin ~ 12 Aralık 2012 ~ Genel, Manşetler

ergenlikdestekprojesi (2)

 

Ergenlik Destek Projesi Tanıtım toplantısı yapıldı

T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik programları Merkezi Başkanlığından Zinde Gençlik Gurubu tarafından destek alınan Ergenlik Destek Projesi tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Nazilli Kaymakamlığı, Nazilli Belediyesi Nazilli Milli Eğitim Müdürlüğü, Özel Uyum Aile Danışma Merkezi ve Özel Nazilli Referans Hastanesi  işbirliği ile uygulanacak olan Ergenlik ve Hayata Hazırlama Projesi’nin tanıtımı, Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro salonunda  yapıldı.

Ayrıca hayatın en çalkantılı dönemi olan ergenlik çağındaki öğrencilerimizin kendilerini tanımalarına; değerli, önemli, üretken ve sorun çözme becerine sahip bir birey olmalarına katkı sağlanması planlan projenin tanıtım programına Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Ercan, Toplum Sağlığı Gurup Başkanı Hakan Derici, MHP Nazilli İlçe Başkanı Kürşat Engin Özcan, Referans Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Dr. Şeref Binboğa , Özel Referans Hastanesi Mesul Müdürü Ercan Sarıot, Okul Müdürleri  projede görev alan eğitimciler ve Dernekler Platformu üyeleri katıldılar.

1 Eylül 2012 tarihi itibarı ile başlayan proje kapsamda Nazilli ilçe merkezinde bulunan Ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 3000 öğrenciye yönelik gençlik ve ergenlik dönemini kapsayan bilgilendirmenin yer aldığı, adolesan (ergen) eğitimleri düzenlenecek.
Projeye ayni ve nakdi olarak katkıda bulunmak suretiyle projenin daha etkin bir şekilde yürütülmesinde pay sahibi olan Özel Referans Hastanesi adına konuşma yapan Uzm Dr. Şeref Binboğa: “İçerisinde yaşadığımız topluma karşı en büyük vazifemiz ve sorumluluğumuz olan bu tarz girişimlere özellikle ‘Eğitim Sağlık ve Çevre2 öncelikleri ekseninde destek vermek suretiyle, sorunlara çözüm üretilmesi bunların iyileştirilmesinde ve geliştirilmesinde üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz” dedi.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan M. Necmettin Seyitoğlu, ruhsal ve bedensel açıdan sağlıklı bir toplum için bu tür projelerin çok önemli olduğunu ifade ederek, “İşe, eğitimcilerimizi eğiterek başlayacağız” dedi. Ergenlik dönemini yaşayan gençlerin ve velilerinin bilinçlendirilmesinin önemine değinen M. Necmettin Seyitoğlu, “Ergenlik döneminin kimlik bunalımıyla geçen bir dönem olduğunu göz önüne alındığın Böylesine kapsamlı bir projeyi hazırlayan ve uygulayan ekibimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Ercan “proje kapsamında gençlik ve ergenlik dönemini kapsayan fiziksel ve psiko-sosyal değişimleri esas alan ergen eğitimleri düzenlenerek bilinçli bir genç neslin ve ebeveynlerin yetişmesi ailelerin ve medyanın dikkatlerinin gençlerimizin sorunlarına ve gereksinmelerine çekilmesini amaçlamaktayız” dedi.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık Nazilli Belediyesi olarak toplumun sosyal fonksiyonlarını arttıran ve bireylerin sosyal yaşam içinde aktif hale gelmesini sağlayan bir anlayışla kamu, özel sektör ve Sosyal Toplum Kuruluşlarının girişimlerini her zaman desteklediklerini, desteklemeye de devam edeceklerini ifade etti. Bu sosyal fonksiyonların gelişmiş ülkelerde vakıflara bırakıldığını belirten Alıcık, “Bunun mantığı, sorunların kaynaklandığı noktadan çözümlenmesine ve halkın katılımının gerçekleştiği için birlik ve dayanışma ruhunun pekişmesine sebep olmasına dayanmaktadır. İlçemiz için hazırladığımız kalkınma programı kapsamında planlı olarak hayata geçirdiğimiz projelerin yanında bireylerin veya kurumların girişimlerini yakından takip ederek, mevzuat çerçevesinde uygulanması mümkün ve yararlı olanların gerçekleştirilmesi hizmet zenginliği, demokratik gelişme ve aktif vatandaşlık bilinci oluşturmayı sağlamaktadır” dedi.

Alıcık, Zinde gençlik gurubunun temellerini attığı “Ergenlik Destek Projesi” gençlerin eliyle yine gençler için çalışmalar planlaması ve yürütmesi adına iyi bir örnek teşkil ettiğini söyleyerek “Ayrıca bu proje ile Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Özel Referans Hastanesi ve Özel Uyum Aile Danışma Merkezi ile gerçekleştirdiği dayanışma özel sektör-kamu işbirliğine güzel bir model olmuştur. Ülkemizin ve yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizin bu proje ile, içinde bulunduğu dönemle ilgili bilgilendirilmeleri, hayata dair temel bilgi ve becerilerle donanmış, sosyal yaşama kolayca adapte olmuş ve güçlü bir özgüvene sahip genç nesiller gelişmesine büyük bir katkı sunacaktır. Bu vesile ile emeği geçen her kese bir kez daha teşekkür eder, saygılar sunarım” şeklinde konuştu.

9 grup şeklinde uygulanacak eğitimleri, Uzm.Dr. Şeref BİNBOĞA, Psikolog Ebru Onat ZOYLAN ve Eğitmen M.Necmettin SEYİTOĞLU verecek.  Proje kapsamında gençlik ve ergenlik dönemini kapsayan fiziksel, cinsel ve psiko-sosyal gelişme ve değişimleri esas alan adolesan (ergen) eğitimleri düzenlenecek. Diğer yandan bu dönemde yoğun olarak görülen, madde kullanımını ve maruz kalınan aile içi şiddeti önleme konusunda bilinçlendirme faaliyetleri yürütülecek. Ailelerin ve medyanın dikkatleri gençlerin sorunlarına ve gereksinimlerine çekilecek. Böylece hedef kitlenin yaşadığı ergenlik dönemine dair temel bilgi ve becerilerle donatılmaları, ruh ve beden sağlığı ile ilgili konularda bilgi düzeyinin geliştirilmesi; daha bilinçli genç nesiller ve ebeveynler yetiştirilmesi, ebeveynleri ile aralarındaki iletişimin güçlendirilmesi sağlanacak. Madde bağımlılığı başta olmak üzere birçok sorunun altında yatan temel sebeplerden biri olan ergenliğe bağlı faktörlerin önüne geçilmesine de katkı sunulacak.

Ergenlik Dönemi ve Hayata Hazırlama Projesi Aile Eğitimi ile Ergenlik dönemi hakkında ailelere bilgi, gençlere güven vererek, sorunsuz bir genç nesil için ergen-aile-toplum ilişkisinin sağlıklı devamına katkıda bulunmak; anne ve babaların eğitimi yoluyla çocuk ve ergenlere daha uygun yaşama, öğrenme ve gelişme ortamları sağlamayı amaçlayan proje birçok kurum ve kuruluşların katkısını içine alan bu çalışma ile ergenlik dönemi konusunda veliler ve öğretmenlere değişik bir bakış açısı kazandırılmasını hedefliyor.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: