haber oku

GERİ DÖNÜŞÜMDEN GELEN HAYAT!

admin ~ 18 Temmuz 2014 ~ Genel, Manşetler

DSC_5987

Nazillide geri dönüşüm zamanı

 

Nazilli Belediyesi Çevreci Belediyecilik örneği göstererek Nazillide atıkların geri dönüşüm çalışmalarını başlattı. Belediye Başkanlık makamında Kartlısan firması ile yapılan protokol gereği Nazillideki cam, ambalaj ve kâğıt atıklar toplanarak atıkların geri dönüşüme kazandırılması sağlanacak.

DSC_5960

Başkanlık makamında protokol, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, proje ortağı firma Anadolu Cam Sanayi A.Ş adına Kartlısan Geri Dönüşüm firması yetkilisi Volkan Kartlı, Koordinatör Alaaddin Gümüş ve Çevre Mühendisi Emre Gülşen tarafından imzandı

 

Potansiyel olarak yararlı maddelerin israfının önlenmesi için, çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemler uygulayarak yeni ürün ve malzemeler oluşturmak için yapılan imalat sürecinin tümü olarak kabul edilen geri dönüşüm ile doğada dört bin yılda cam şişe, bin yılda eriyen plastik gibi atıkların çevreye verdiği zararı en aza indirilebiliyor. Ayrıca bir ton cam atığın geri dönüşümü ile 100 litre petrol, bir ton lastik atığın geri dönüşümü ile yüzde doksan beş oranında enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Geri dönüşümü sağlanan atıkların ayrıştırılarak toplanması sayesinde diğer atıklar için ayrılan depolama alanı gerektirmediği için daha fazla çöp alanları oluşmuyor.

Geri dönüşümün önemine dikkat çekerek, Çocuklarımıza temiz bir çevre bırakabilmek için Temiz Bir Toplum, Temiz Bir Nazilli projesini başlattıklarını ifade eden Alıcık, “Bundan böyle ilçede toplanacak olan ambalaj atıkları çöpe gitmeyeceği gibi ekonomiye geri kazandırılmış olacak”dedi. Alıcık, “ Nazillide atıkların toplanması için ilk etapta 100 adet geri dönüşüm konteynırı getirdik.   Atıkların toplanmasına Nazillide bulunan İş Merkezleri, Otobüs Terminalleri, Üniversiteler, Fastfood mekânları, Sanayi Siteleri, Oteller ve hastaneler gibi yerlerden başlanacak. Yerleştirilecek olan atık kutuları ile geri dönüşümü sağlanabilecek tüm atıklar toplanarak ülke ekonomisine katkı sağlanacak”dedi.   Çalışmanın yürütüleceği ana noktalar ile sistemin giderek dalga dalga yayılmasını beklediğini ifade eden Alıcık tüm Nazilli halkını bu projeye destek vermeye davet etti.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: