haber oku

GIDI GIDI GELİYOR

admin ~ 03 Ağustos 2015 ~ Genel

DSC_7465

Nazilli’nin simgesi ‘Gıdı Gıdı’ canlanıyor

Sümerbank Nazilli Basma Fabrikasına malzeme ve işçi taşımak için Almanya’dan ithal edilen ve çalışanlar ile halk tarafından çıkardığı ses dolayısı ile’’Gıdı Gıdı’’olarak anılan tren, on beş yıl aradan sonra tekrar Nazilli’de sefere çıkıyor.

Tren, Mustafa Kemal Atatürk ‘ün Sümerbank fabrikasını açmak için geldiği 1937 yılından itibaren, fabrika ile İzmir/Aydın tren yolu arasındaki bağlantı hattında kullanıldı. Dört vagona sahip tren,1995 yılına kadar işçileri taşıdı. Son seferini 7 Ekim 2006’da gerçekleştiren tren, Sümerbank’ın özelleştirilmesinden sonra, Adnan Menderes Üniversitesi Sümer Kampüsünde konuşlandırıldı. Treni tekrardan revize etmek için kolları sıvayan Lokomotif ve demiryolları uzmanı Ramazan Demir; ‘’Böyle bir göreve layık olmak benim için gurur verici bir olay. Lokomotif trenlerin revize edilmesi ve servise verilmesi konusunda hizmet veriyorum. Nazilli Sümer Kampüsünde bulunan ‘Gıdı Gıdı’ treni için Nazilli Belediyesi tarafından trenin revize edilmesi konusunda benden talepleri oldu. Bende tarihi çok değerli olan bu trenin hareket edebilmesi için vatanseverlik duygularla çabaladım. Tarihimize sahip çıkmak bizim vatanımıza, milletimize boyun borcumuzdur. Başkanımız Haluk Alıcık’ın yoğun çabası sonucunda ‘Gıdı Gıdı’ trenimiz test sürüşlerine başladı. Atatürk’ümüzün bize hediyesi olan trenimizi tekrar canlandırmanın gurunu yaşıyoruz. Bundan sonra ki süreçte de vagonlar revize edilecek ve trenimiz halkımızı selamlayacak” dedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık; ‘’Değerli arkadaşlarım, Nazilli’mizin tarihi değerlerini koruma altına almaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, projelerimizden birisi olan Gıdı Gıdı treni lokomotifini ve vagonunu restore ederek, tekrar Nazilli halkına kazandırmak istiyoruz. Gıdı Gıdı, tarihi önemi itibariyle tüm Türkiye tarafından bilenen bir trendir. Ayrıca Atamızın bize hediyesi ve yadigârıdır. Nazilli Belediyesi olarak tarihi öneme sahip bu trene sahip çıkacağız.

4 aylık test sürüşlerinin ardından,9 Ekim 2015’te Ulu Önder Atatürk’ün Nazilliye gelişinin 78. Yılında, trenin yolcu taşıyacak duruma gelmesini hedefliyoruz.78 yıllık tarihi olan ve yıllarca Nazilli Garı ile Sümerbank Fabrikası arasında işçileri getirip götürürken çıkardığı sesten dolayı halkımız tarafından trene ‘’Gıdı Gıdı’’ adı verilmişti. Hatta o günlerde Gıdı Gıdı’nın çıkardığı ses halkı o kadar etkilemişti ki, tren için bir marş dahi yazılmıştı. Konu hakkında ilgili birimlerimiz çalışmalarına başlamışlardır. Restore çalışmaları bittiğinde, Nazilli’mizin simgesi olan bu tarihi treni yenilenmiş hali ile halkımızın beğenisine sunacağız.’’dedi.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.