haber oku

GIDI GIDI TRENİ ANILARLA GERİ DÖNDÜ

admin ~ 20 Şubat 2016 ~ Genel, Manşetler

DSC_8623

Nazilli’nin simgelerinden “Gıdı Gıdı Treni” ADÜ Nazilli Sümer Kampusu (Eski Sümerbank Fabrikası İstasyon Alanında düzenlenen tören ile yeniden faaliyete geçirildi.

Nazilli Belediyesi tarafından restore ve revizyon edilen Gıdı Gıdı Treninin yeniden faaliyete geçirildiği ve Nazilli Belediyesi Mehteran Takımının gösterileri ile başlayan törene, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Nazilli Başsavcısı İlker Yazıcı, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, TCDD İzmir 3. Bölge Müdürü Murat Bakır, Bölge Müdür Yardımcıları, Dekan Prof. Dr. Etem Karakaya, Nazilli Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özçağ, Meclis Üyeleri siyasi parti temsilcileri, Aydın Kuvayyi Milliye Derneği Üyeleri, Nazilli Muharip Gaziler Derneği Üyeleri, Aydın Muhtarlar Derneği Üyeleri ve Başkanı Ertuğrul Özdemir, sivil toplum örgütleri, muhtarlar, üniversite öğrencileri Sümerbank Fabrikası eski çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış Programının ilk konuşmasını yapan TCDD İzmir 3. Bölge Müdürü Murat Bakır, Tarihi ve kültürel değeri olan, Milli Seferberlikte hizmet veren Gıdı Gıdı trenini Nazilli Belediyesi, ADÜ ve DDY ile işbirliği yaparak restore edilmesi ve yeniden hizmete sunulmasından dolayı büyük mutluluk yaşadığını belirterek emeği geçen her kese teşekkür etti.

Belediye başkanımızla koordineli bir şekilde çalışıyoruz

Açılışta konuşan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, memleketi Ankara’da yaşanan terör saldırısını hatırlattı. Terörü lanetleyen Rektör Bircan, “Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde şehit düşen asker ve polislerimize Allah’tan rahmet, ailelerine de sabırlar diliyorum. Saldırılarda yaralananlara da acil şifalar diliyorum. Onların da bilmelerini istiyorum ki dualarımız onlar için. Aydın’da göreve başlayalı bir yılı geçti. Belediye başkanımızla koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Kendisinin üniversitemize çok büyük destekleri var. Bu vesileyle de çok teşekkür ediyorum. Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık ile koordineli şekilde çalışıyoruz. Bir takım iş birliği protokollerimiz var. Hemen hemen her konuda sağ olsun bizi destekliyor. Bu Gıdı Gıdı treni ile ilgili olarak ta bir işbirliği protokolü imzalamıştık. Bu tren burada atıl bir vaziyette bulunuyordu. Çürümeye bırakılmış bir vaziyetteydi. Belediye Başkanımız bize bu treni tekrar faaliyete geçirelim dediğinde bizde başkanımızın bu düşüncesini destekledik. TCDD İzmir 3. Bölge Müdürümüz ile birlikte protokol imzaladık. Bunun ardından bu trenimiz faaliyete geçti. Ayrıca bu trenin önümüzdeki günlerde öğrencilerimize de hizmet etmesini ve onları taşımasını istiyorum” dedi.

İnşallah ODTÜ’den sonra Türkiye’nin ikinci büyük kampüsü olacak

150 dönümlük arazi üzerinde bulunan Sümer kampusunun sit alanından çıkartılması için bir yıldır mücadele ettiklerini belirterek konuşmasın başlayan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık; “Burayı sit alanından çıkardığımız zaman, belediye olarak üniversiteden alıp restore ettireceğiz. Buradaki kullanılmayan hangarları kafeterya ve işyerleri yaparak hizmete açıp, canlılık getirdikten sonra tekrar üniversiteye devredeceğiz. Biz göreve başladığımızda Nazilli’yi üniversite ve sanayi şehri yapacağımız sözünü vermiştik. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz. Burayı restore ettirdikten sonra inşallah ODTÜ’den sonra Türkiye’nin ikinci büyük kampüsü haline getireceğiz. Tüm bunları yapmak için de biz diyoruz ki devletimizle barışık olmamız gerekir. Bakın burada biz gıdı gıdıyı bile canlandırırken devletimizin bağlantısı ile sağladık. Devlet bize, biz devlete sahip çıktığı sürece her işin üstesinden geliriz” dedi.

Atatürk’ün emanetini tekrar hizmete sunmaktan ötürü mutluluk duyoruz

Atatürk’ün emanetini tekrar hizmete sunmaktan ötürü mutluluk duyduklarını da ifade eden Başkan Alıcık, 9 Ekim 1937 yılında Atatürk tarafından açılan Nazilli Sümerbank basma fabrikasının tarihi treni Gıdı Gıdı yaklaşık 50 yıl Sümerbank personelini ve ailelerini taşıdıktan sonra seferden kaldırıldığını, 25 yıldır fabrika alanı içindeki istasyonunda hapsedilmiş durumda, çürümeyi beklerken Nazilli Belediyesi tarafından ele alınarak Gıdı Gıdı treninin meçhul sondan kurtarıldığını söyledi.

Nazilli Sümerbank Basma Sanayi Fabrikası ve Nazilli’nin simgesi haline gelmiş olan tarihi ‘ Gıdı Gıdı’ treninin restore edilmesi işlemleri daha donanımlı bir ortamda yapılması için gerekli izinler alınarak İzmir’e 3. Bölge Devlet Demir Yolları Müdürlüğüne götürüldü. Yaklaşık 1 aylık süreç sonunda Lokomotif her hangi bir arıza çıkarmayacak şekilde, tamamen kullanılabilir bir hale getirilerek Nazilli’ye getirildi. Bu arada lokomotife eklenecek olan bir vagon yeniden orijinaline uygun olarak restore edildi.

2 kilometrelik bir mesafede nostalji turları yapacak

Gıdı Gıdı Lokomatifi’nin tamiratı için herhangi bir ücret ödenmediğini ancak vagonun restorasyonu ve diğer masraflar için yaklaşık 150 – 200 bin TL’lik harcama yapıldığını ifade eden Başkan Haluk Alıcık; “Sümerbank Nazilli Basma Fabrikası’na malzeme ve işçi taşımak için Almanya’dan ithal edilen ve çalışanlar ile halk tarafından çıkardığı sesten dolayı ‘Gıdı Gıdı’ olarak adlandırılan trenin bu günden itibaren eski günlerine dönüyor olmasından dolayı çok büyük gurur ve onur yaşıyoruz. Buradaki amacımız para kazanmak ya da yolcu taşımak değil. Sadece tarihimizi halkımızla buluşturmak istiyoruz. Nazilli’mizde böyle tarihi değerlerin ön plana çıkması için çalışıyoruz. Şu an trenimiz karayolu ile Sümerbank istasyonu arasında yaklaşık 2 kilometrelik bir mesafede nostalji turları yapacak. Ticari bir kazanç beklentimiz yok. Amacımız, Nazilli ile ismi ölümsüzleşen tarihi Gıdı Gıdı trenimizi yaşatmaktır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından dualarla kurdele kesimi yapılan Gıdı Gıdı treninin sireni çalarak hareket ettirildi. Kurdele kesimi sonrasında Gıdı gıdı ilk seferini protokol üyeleri ve eski Sümerbank çalışanları ile yaptı. Tören sonunda Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, trenin faaliyete geçirilme sürecindeki katkılarından dolayı TCDD İzmir 3. Bölge Müdürü Murat Bakır’a teşekkür plaketi takdim ederken trenin son makinisti olan 68 yaşındaki Necati Vanlıyız’a verdiği emeklerden dolayı özel olarak teşekkür etti.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.