haber oku

GÜN SAZAK (26.02.1932-27.05.1980)

admin ~ 26 Mayıs 2022 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

27 Mayıs 1980 yılında şehid verdiğimiz Gün SAZAK dualarla ve gözyaşlarıyla anıyoruz. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun.

Memleketin her karış toprağı kutsaldır anlayışıyla Gümrük ve Tekel Bakanlığı yaparken şehid düşen Gün SAZAK herkese ilham kaynağı olsun.

GÜN SAZAK KİMDİR?

MHP genel başkan yardımcısı iken 21 Temmuz 1977’de kurulan ikinci Milliyetçi Cephe hükümetinde milletvekili olmadığı halde dışarıdan Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev aldı. Güneş motel vakasıyla 11 Adalet Partili milletvekilinin AP’ den istifa edip CHP’ye geçmesiyle II. Milliyetçi Cephe hükümeti düşürüldü. 11 milletvekilinin hepsine de bakanlık verilince Gün Sazak’tan boşalan Gümrük ve Tekel Bakanlığını Tuncay Mataracı aldı.

Tuncay Mataracı’nın yolsuzluklara karıştığı iddiası Milliyet Gazetesi başyazarı Abdi İpekçi tarafından sert bir dille eleştirildi. Uğur Mumcu‘ya göre Abdi İpekçi, kaçakçılık konusunda açıkça MHP’li Gün Sazak’ı desteklemektedir. Oysa siyasal görüşleri Gün Sazak’ınkiyle taban tabana zıttır. Fakat İpekçi Mataracı’nın kaçakçılık konusundaki tutumunu saptamış ve bu yüzden siyasal görüşüne katılmadığı Sazak’ı, desteklemeyi uygun görmüştür.

Ayrıca CHP’nin sol kanadından İzmir Milletvekili Süleyman Genç “Ben inceledim, cumhuriyet kurulduktan bu yana gümrüklerdeki soygunu fikri ve felsefesi benimle yüzde yüz ters olan Gün Sazak önlemiştir” diye konuşur.

2.Milliyetçi Cephe Dönemi’nde 5,5 ay bakanlık yaptı. Süleyman Demirel’in Başbakan olduğu 27 Mayıs 1980 tarihinde eşi ile gittiği bir ziyaretten dönüp arabadan eşyalarını indirirken yasa dışı Devrimci Sol – militanları tarafından çapraz ateşe alınarak öldürüldü. Öldüğü tarihte MHP Genel başkan yardımcısı olan Sazak, Eskişehir’in Sazak köyünde toprağa verildi.

Fenerbahçe eski başkanlarından (1993-1994) Güven Sazak ve Atletizm Federasyonu eski başkanlarından Yılmaz Sazak‘ın (ölüm: 15 Temmuz 2000) kardeşidir. Oğlu Süleyman Servet Sazak da MHP den bir dönem (TBMM 21. dönem, 1999 seçimleri) Eskişehir Milletvekilliği yapmıştır.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.