haber oku

HACI SÜLEYMAN EFENDİ TÜRK KÜLTÜRÜNE HİZMET ÖDÜLÜ VERİLDİ!

admin ~ 14 Şubat 2015 ~ Genel, Manşetler

DSCN2740 (1)

PROF.DR. SAADETTİN GÖMEÇ NAZİLLİ TÜRK OCAĞI’NDAN ÖDÜLÜNÜ ALDI

 

Her yıl düzenlenen yemekli ödül töreni toplantısında Hacı Süleyman Efendi Türk Kültürüne Hizmet Ödülü eşi Kıymet Gömeç’le katılan Ankara Üniversitesi DTC Fak. Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. sayın Saadettin Yağmur GÖMEÇ’e verildi. Sümer Park Lara Restorantta yapılan ödül törenine Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Ticaret Borsası Başkanı Ziya Aksüt, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Hakan Derici, MHP Nazilli İlçe Başkanı Kürşat Engin Özcan, MHP Bozdoğan İlçe Başkanı Birol Gürsoy, MHP Yenipazar İlçe Başkanı Saim Ulutaş, Nazilli Ülkü Ocağı Başkanı Şükrü Irgat, Türk Eğitimsen Nazilli Şube Başkanı Olgun Ergün, Erzurumlular Derneği Başkanı Hüseyin Akkuş, Posoflular Derneği Başkanı Ziyaettin Taşdemir, Belediye Meclis üyeleri Gonca Yelkovan, Mustafa Akkaya, Deniz Depboylu, Hakan Kumcuoğlu, Hacı Süleyman Efendinin torunu Hakan Bilgen ve eşi yanı sıra kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

 

DSCN2730 (1)

DİŞİ KURT’UN ÇOCUKLARI

Sunuculuğunu Sema Tuna’nın yaptığı programda kürsüye gelen Prof.Dr. Saadettin Yağmur GÖMEÇ; Türk Destanlarının arka planları hakkında bir konuşma yaptı. Konuşmanın sonunda kısaca “Dişi Kurt’un çocukları 19. asrın sonlarına doğru felaket üstüne felaket yaşadı. 20. yüzyılın başında dünyanın bütün güçlü devletlerinin saldırısına uğradı. Anadolu Yarımadasının ortasına sıkıştırıldı. Başına son darbe vurulmak üzereydi. Ama Tanrı, Türk Destanının bu şekilde sona ermesine müsaade etmedi. Yeni bir destan yazmalıydılar. Tanrı Oguz Kagan’ın son büyük torunu, Mustafa Kemal adındaki bir yiğidi yolladı. O, Samsun’a çıktı. Türk milleti peşinden yürüdü. Sakarya oldu, Dumlıpınar oldu, Kocatepe oldu, Antepli Şahin oldu. Ve bu topraklara sonsuza dek Türk adını koydu.

Netice itibarıyla, örnekler vermeye çalıştığımız Türk destanları ve bunların dışında onlarcasının arka planına baktığımızda, mutlaka Türk milletini yakından ilgilendiren acı-tatlı birtakım hadiseleri bünyesinde barındırdığını görürüz. Bunlar zamanla içerisine aldıkları masal unsurlarıyla da birleşerek günümüze kadar gelmiştir. Önemli olan, ilim adamlarının bunların içerisinde hangilerinin hakikat, hangilerinin hayal olduğunu tespit edebilmeleridir.” Dedi.

DSCN2703 (1)

 

Daha sonra kürsüye gelen Şube Başkanı Ahmet Çekim, Nazilli Türk Ocağına yeni üye olanları tanıttı ve rozetlerini taktı.  Sayın GÖMEÇ’E plaketini ve çiçeğini Nazilli Belediye Başkanı Sayın Haluk Alıcık takdim etti. Yemekten sonra İsabeyli’de bulunan Nazlı Kız Kafe’de sohbete devam edildi.

 

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: