haber oku

HACİVAT İLE KARAGÖZ

admin ~ 12 Mart 2013 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

hacivatkaragoztyatro (5)

Alıcık’tan Geleneksel Türk Tiyatrosu’na Destek

Tiyatro Yarın “Canlı Hacivat Karagöz”  oyunu ile Nazilli’de 19 ilk öğretim okulunda sahne aldı. Tiyatro Yarın oyunlarındaki performanslarıyla çocukların ilgi odağı oldu.

Aydın’ın Tek Özel Tiyatrosu Olan “Tiyatro Yarın” “Canlı Hacivat Karagöz” oyunu ile turneler yapmaya devam ediyor. Tiyatro Yarın tarafından hazırlanan oyun metni Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından incelenerek okullarda sahne alabileceği izninin verilmesinden sonra Valilik tarafından da  onaylanarak ilk öğretim okullarında sahnelenmeye başladı. Canlı Hacivat Karagöz oyunu Tiyatro Yarın ekibi tarafından ilk olarak Aydın’ın Koçarlı ilçesinde, ilçeye bağlı belde ve taşımalı sistemle eğitim gören köy okullarında sahnelendi. Turnelerine devam eden Tiyatro Yarın Ekibi 2 hafta Nazilli’de kalarak 19 ilköğretim okulunda Hacivat Karagöz Oyununu sahneledi.

Nazilli Belediyesinin katkılarıyla ücretsiz olarak ilköğretim okulu öğrencilerine sunulan oyunun son gösterimi Nazilli Zafer İlköğretim Okulunda yapıldı. Okulun tiyatro salonunda sahnelenen oyuna Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık öğrencilerin arasına katılarak izledi. Kendisi için ayrılmış protokol koltuğunu boş bırakarak öğrencilerin arasında oyunu izleyen Alıcık ve öğrenciler Tiyatro Yarın ekibinin sahneledikleri Canlı Hacivat Karagöz Oyununu büyük bir keyifle izlediler.

Nazilli Belediyesi olarak sosyal ve kültürel alanda yapılan çalışmaları her zaman desteklediklerini dile getiren Başkan Alıcık Tiyatro Yarın ekibine hazırladıkları ve sundukları oyun için teşekkür etti. “Geleneksel Türk Tiyatrosu” Kültürü’nün en büyük miraslarından olan Hacivat ile Karagöz’ü gelecek nesillere sundukları oyun ile canlı olarak tanıtıp sevdiren ve güldüren performanslarıdan dolayı ekibi kutlayan Alıcık; “  Tiyatro Yarın Ekibine sahneledikleri bu güzel oyun için çok teşekkür ediyorum. Nazilli merkezdeki ilköğretim okullarında ki çocuklarımızın böylesi bir kültürel mirası eğlenerek öğrenmesinden dolayı büyük bir mutluluk duydum. Geleneksel temaşayı canlı bir performansla günümüz müzikleri ve dansları eşliğinde sahnelenmesi, oyun metninin çocuklarımızın seviyesine göre derlenmesi ayrı bir anlatım tarzı oluşturmuştur. Burada bulunan Tiyatro Yarın ekibine bu güzel oyun içinbir kez daha öğrenciler adına da teşekkür ediyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum ” dedi.

Tiyatro Yarın’ ın sahibi Zafer Kaya Aydın il merkezinde ve ilçelerinde yaklaşık 15 bin öğrenciye Hacivat Karagöz oyununu izletmeyi başardıklarını ifade ederek Aydın ve çevresinde Geleneksel Türk Tiyatrosu Temaşasını tüm öğrencilerle buluşturmaya devam edeceklerini söyledi. Zafer Kaya;  “Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’a, ilçedeki ilköğretim okullarındaki öğrencilerin oyunumuzu izlemeleri için vermiş olduğu desteklerden ötürü, tüm öğrencilerimiz ve Tiyatro Yarın ekibi adına çok teşekkür ediyor,  Saygılarımızı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Oyun bitiminde Tiyatro Yarın ekibi verdiği destekten dolay Başkan Alıcık’a teşekkür plaketi sundu.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: