haber oku

HAKKIMI HELAL ETMİYORUM BAŞKANIM!

~ 17 Temmuz 2017 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN

Dünya insanın imtihan edildiği mekânın adıdır. İmtihan dünyasının kuralları baştan konulmuştur. Yaşarken kurallar değiştirilmez. Allah insanoğlunu dünyaya getirirken kuralları da kutsal kitaplar ve peygamberlerle bildirmiştir.

İnsanın en büyük imtihanı dünyadaki yeri ve sahip olduklarıdır. Çünkü dünya denilen mekânda herkesin rolü ve görevi farklıdır. Allah Kuran-ı Kerim şöyle bildiriyor:

-Bilin ki, mallarınız ve çocuklarınız bir imtihandan ibarettir.

En yakınlarımızla imtihan olduğumuz dünyayı cennete çevirmenin tek yolu Allah’ın emir ve yasaklarını uymaktır. Çünkü dünya hayatı yine Allah’ın kutsal kitabı Kuran-Kerime göre:

-Dünya hayatı, eğlence ve oyundan, bir oyalanmadan başka bir şey değildir.

İşte bu hayatta Allah’ın bize verdiği rolü en iyisiyle oynamak zorundayız. Geçici dünya heveslerine, makamlarına, malına ve debdebesine aldanmamalıyız.

Bırakın mal, mülk, makam, mevki ve güzelliği, dünya hayatı bile ebedi değildir. Buna rağmen dünya hayatının cazibelerini putlaştıranlar var.

İnsanların hayatı boyu inandığı, yaşadığı ve peşinden koştuğu doktrinlerin tamamına dava, ideal veya ülkü denir. Bir ömür boyu peşinden koşacağımız davamızı iyi bilmeliyiz ki bir daha yaşayamayacağımız ömrümüz boşa gitmesin.

Hayatım boyunca sevmedim ülküden başka güzeli. Bu konuda yanılmadığımı şimdi daha iyi anlıyorum. Her insanoğlu yapamıyormuş meğerse. Hiçbir zaman imamı kızıp camiye küsmedim.

Özellikle üç konuda:

– 2009 seçimlerimde deli gibi koştuğumuz, başarınca sevinçten ağladığımız, o heyecanı kaybettirdiğiniz için.

-O dönem olmasa da, o heyecan, aşk ve çalışmayla biz nasıl olsa ileriki dönemde bir başkan seçerdik. Siz, sizden sonra gelecek iyi bir dava adamının başkan olmasını engellediğiniz için.

-Dava adamlarımıza olan güvenimi sarsıp, artık zor güvenir olduğum için ülküdaşlarıma.

Hakkımı helal etmeyeceğim.

Kırk yıldan bu yana il başkanlığı da dâhil bulunduğum her kademede hak, hukuk, adalet, kardeşlik, ahde vefa, hoşgörü, kul hakkı, ben değil biz duygularıyla vasıflı Ülkücü olmaya çalıştık.

Haksızlığın karşısında eğilmemeyi, adaletsizliği, yalakalık ve menfaatperestliği dur demeyi, kula kulluk etmemeyi, kimsenin önünde eğilmemeyi, ancak kaza ve kaderin yaratıcısı Allah’ın huzurunda eğilmeyi öğrettik teşkilatlarda.

El öpmeyenlerin huzurunu, el öpenler anlayamaz.

İnanan ve iman eden kişinin huzuru ve özgürlüğü, ancak Allah için yaptığı secdedir.

Öğrendiğimiz ve uyguladığımız prensiplerin zaman, mekân, makam, para siyaset uğruna değişebileceğini söylemek ancak davayı bilmemekle olabileceğini savunduk.

Savunmaya da devam edeceğiz.

Hak davamızda yalnızda kalsak yürümediğimiz müddetçe vebalden kurtulamayız.

Vatan, millet ve din adına çıktığımız kutlu davamızı üç günlük dünya hayatı saltanatları için satmamalıyız.

Yaptığımız her işin mutlaka bir fetvasını almalıyız. Dünya hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman, Şeyhülislam Ebussuud Efendinin fetvalarıyla gömülmesini vasiyet etmiştir.

Acaba bizim fetvacımız var mı?

Silah cesurda, para cömertte, adalet makam sahibinde olursa güzeldir. Yoksa dünyanın üzerinde yaşanmaz olur.

Düşmanın taşıyla yaralanmayıp dostun gülüyle yaralanırım ben. Üzüntüm, dostun attığı taştan değil, düşmanı dost sanmamdandır.

Muhabbetle!..

05.07.2017

Osman GİRGİN

osmanlıhaber.com

osmangirgin.haber@hotmail.com

 

 

 

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.