haber oku

HALK SU

~ 12 Mart 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

DSCF1406

 

Günümüzün bütün mücadeleleri, kavgaları, başarıları ekmek üzerinedir. Yaptığımız bütün çalışma bir ekmek parası içindir ama hiçbir zaman o bir ekmek bizi doğurmaz.

İnsanoğlu için mukaddes olan, mübarek olan ekmek mücadelesi bizim açgözlülüğümüz sayesinde bir dünya mücadelesi haline gelmiştir. Bugünün insanları olan bizler ekmek parası tabirinin de içini boşalttığımızdan bazı özel durumlarımızı anlatamaz hale gelmişiz.  Ekmek mücadelesi bu dünyada var oluş mücadelesidir. Ekmek bizim mücadelenin sembolü haline gelmiştir. Biz işimizin güçlülüğünü anlatırken bile ekmeğin aslanın ağzında, midesinde olduğundan bahsederiz. Kuru ekmek kavgası insanların hayatlarına bile mal olmuştur.

Aslına bakarsanız teknolojinin gelişmesi, birçok alandaki makineleşme ve hatta robotlaşma insanı rahatlatmıştır. İnsan eski devirlerdeki gibi ilkel şartlarda çalışmamaktadır. Bu gelişme insanoğlunun tembelleşmesine vesile oldu. Artık çalışmamak moda olmaya başladı. Çalışanlara enayi gözüyle bakılmaya başlandı. İşi bilenin işe gitmemesi savunulduğundan işe gidenlere işi bilmediği gözüyle bakılmaktadır. Oysa eskiden tembel olarak adı çıkanlar evlenemezdi. Onlara kız verilmezdi. Yüzlerine “sende karı bakacak gö* yok” denirdi. Nereden nereye geldik değil mi?

İşte bu değişimin baş mimarları yöneticilerimizdir. Çalışanın ödüllendirilmediği, tembelin beslendiği, hırlı ile hırsızın, arlı ile arsızın, ayır edilme ihtiyacı hissedilmediği bugünde işini bildiğini savunanlar ”akıllı olup dünyanın kahrını çekeceğine, deli ol dünya senin kahrını çeksin” diye söz uydurup etrafta dolaşmaktadırlar.

Özellikle makam ve mevkileri büyüttüğümüz müddetçe o büyük makamlara oturacak kişiler oraya çıkmak için birilerini merdiven olarak kullanmak zorundadırlar. İşte o merdivenler de her dönemin insanı olarak çalışmadan para kazanmaktadırlar.

Bugün için hayatımızı kolaylaştıracak birçok temel ihtiyacımızı ucuzlatan yerel yönetimler (belediyeler) olmaktadır. Bir pencerenizden baktığınızda yaşanmaz bir dünya görürken diğer pencerenizden insancıl bir dünya görebiliyorsunuz. Buda bizim ne kadar istikrarlı olduğumuzun bir göstergesidir.

Son yıllarda yaşamaya başladığımız ve literatürümüze yeni yeni girmeye başlayan bir büyükşehir tabirini alışmaya başladık. Diyeceksiniz ki, kötü mü oldu?

Aslında ben yönetim ve yönetim şekillerinin tamamının insanlara göre değiştiğini savunanlardanım. Niyetiniz iyiyse iyi, niyetiniz kötüyse kötü olur. Ama kötü düzen sizin elinizde iyi işleyebilir ama sizden sonra kötü niyetli birisinin gelmesi milleti inim inim inletebilir.

Büyükşehir bize ilk nimet olarak halk ekmeği sundu. Bunun faydaları hakkında yazılar yazdım. Şimdi Nazilli ekmeği de aynı fiyata indi. Kazanan vatandaş oldu. Aslında büyükşehir içinde güzel oldu. Çünkü zaten ekmek yetiştiremediğinden ne zaman gitsek “ekmek gelecek” yazısını görüyorduk. Halk ekmek için teşekkür ediyorum.

İşte yakında halk et satışları başladı. Herhalde duyumlarıma göre halk minibüsü ile halk ulaşımda devrede olacak. Tabi bunlar rekabetten daha ileri olan vatandaşın geçim standardını yükselten birer hizmettir. Devamından yanayız. Hizmetlerden dolayı müteşekkiriz. Esnaf kendini tekelleştirmemelidir.  Bana göre esnaf vatandaş için, vatandaş da esnaf içindir. Bu hakkı iyi idare etmeliyiz.

Ben büyükşehrimizden, vatandaşımızın yanında ve hizmetimizde olan büyükşehrimizden, halkçı olan büyükşehrimizden, bayan belediye başkanımız olan büyükşehrimizden halk su istiyorum. Halk ekmek olur da, halk et olur da, halk ulaşım olur da halk su olmaz mı?

Yukarıdaki hizmet birimlerinde çalışanların tekelleşmesine karşı çıktığım gibi büyükşehrin tekelleşmesine, suyun tekelleşmesinin de karşısındayım.

Ne demek 19 ton su 72.84 TL?

Suyun tonu 3.833 TL ye geliyor. Diyeceksiniz ki bu su parası değil, bunun sadece 41.22 si su parası. Peki, vatandaşın cebinden çıkan 72.84 TL su parası olarak çıkmıyor mu?

Vatandaşın yanındaki ve hizmetinde olan büyükşehir nerede?

Halkçı büyükşehir nerede?

Ben özellikle bayanları anlayan, bilen ve onlardan biri olduğunu söyleyen büyükşehir başkanımızın yeni icraatının “HALK SU” olacağı kanaatindeyim.

Muhabbetle!..

Osman GİRGİN

osmangirgin.haber@hotmail.com

Osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: