haber oku

HAYATA DAİR…

~ 09 Mart 2015 ~ Yazarlar

HAYATA DAİR…

            Hayatın anlamını ararız. Hayata, yaşadıklarımıza anlam vermeye çalışırız. Hayata anlam vererek, her anımızı hissederek yaşamaya çalışırsak karşılaştığımız sorunlarla mücadele ederken bile mutlu olabiliriz. Mücadele etmek yaşadığımızın bir göstergesi, bir işaretidir. Hayatı güzelleştiren gördüğümüz bütün renklerdir. Bütün renkler bir araya geldiğinde, çok güzel görüntüler ve resimler ortaya çıkar.

Beğenmediğimiz bütün renkleri çıkararak hayatı yeniden resmedelim, çizelim göreceğiz ki hayat resmimiz çok renksiz olacaktır. Çünkü hayatımızdaki güzel renkleri gösteren aslında belki de “beğenmediğimiz renklerdir”.

Hayatımız iniş ve çıkışlarla, virajlarla daha renkli, daha canlı, daha güzel oluyor. Hangimiz dümdüz yolda saatlerce yolculuk yapmaktan hoşlanırız?

Hayatta kimimiz huzur, kimimiz rahatın peşindedir. Kimi insan huzurla rahata kavuşmayı ararken, kimimiz rahata kavuşarak huzuru elde etmenin peşindeyiz. Hayatta neyin anlamını yakalamak, ortaya çıkarmak istiyorsak sorularla, cesur ve iddialı sorularla ve bu sorulara vereceğimiz samimi ve cesur cevaplarla hayata dair her şeyin anlamlandırabiliriz.

Huzur mu, rahatlık mı? Diye sorduğumuzda vereceğimiz cevap diğerini önemsiz gördüğümüz anlamına gelmez. Bu soruyu, daha net cevap alabilmemiz için şöyle değiştirebilmek mümkündür. Rahat ettiğimiz yerde mi huzurlu olabiliriz yoksa, huzurlu olduğumuz yerde mi rahat ederiz? Huzurlu olmak ya da rahat olmak birbirinin karşıtı ya da alternatifi değildir fakat hangisi diğerini ortaya çıkarır bunu bulmamız gerekir.

İnsan rahat ettiği her yerde huzurlu olmayabilir ama, huzurlu olduğu her yerde rahat edebilir. Bunu düşündüğümüzde huzur mu, rahat mı? Dediğimizde tabii ki huzur ön plana çıkmaktadır.

Her insanın huzur bulduğu, “güvenli ve özel yeri” vardır. Anlam yüklediği, hayatı anlamlandırdığı, hayatın anlamını bulduğu…

Hayatımızı anlamlı kılan renk katan güzellikleri yaşamak isteriz doyasıya yaşadıkça gelişir ve mutlu oluruz. Bunu kaybetmemek için mücadele etmeliyiz istediğimiz gibi olmuyorsa da pes etmemeliyiz. Mutluluk kendiliğinden gelecektir o zaman. Gözümüzü kapattığımızda resmedilen umutlardır. Bizi biz yapan özellerimiz, huzurlu Yerlerimiz vardır. Bu huzurlu yerlerimiz, hayata yeniden ve hiç bakmadığımız bir pencereden hayata anlam yüklediğimiz çok özel bakışımızdır çoğu zaman…

Bu özel yerimiz, kimimizin doğduğu köy olabilir, kimi zaman huzur bulduğumuz bir dağ başı, kimimiz için bir deniz kenarı, kimimiz için “Karina” gibi cennetten bir köşe olabilir… Hayatın anlamını aradığımız, duygu ve düşüncelerimizin en berrak, en saf, gün yüzüne çıkmamış haliyle duygularımızın doruğa çıktığı…

Bir pencere açalım “hayata dair” her şeyi gerçek renkleriyle en yalın haliyle irdeleyeceğimiz, bakacağımız, anlamlandırıp, yaşayacağımız…

Metin KILIÇ

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: