haber oku

HAYIRLI OLSUN BAŞKANIM!

admin ~ 16 Nisan 2019 ~ Genel, Manşetler, Spor, Yazarlar

Dünya hayatı insan için hem cennet, hem de cehennem olabiliyor. Bu bizim dünyadaki davranışlarımıza bağlıdır. Allah her iki cihanda cenneti yaşayabilen kullarından eylesin.

Uzun ve yorucu mücadele sonucu kazandığınız Nazilli Belediye başkanlığınız hayırlı olsun. Allah utandırmaz inşallah. Makamlar insanları tanıma ve tanıtma yerleridir. “Kırk yıllık kani, olur mu yani” meselesi olmamanızı temenni ederim.

Çalışma, azim ve kaderinizin sonucunda hak ettiğiniz koltuğunuzun üzerine oturursanız yükselir,  başınızın üzerinde taşırsanız alçalırsınız. Bununda tek seçiciliği şehri emin olabilmektir. Yani herkesin, istisnasız herkesin canı, malı ve hakkını korumaktır. Bu saatten sonra bu şehrin hizmetkârı olmalısınız. Yoksa gidişiniz gelişinizden çok daha hızlı olacaktır.

Özellikle on yedi yıldan bu yana çektiğiniz çile, çalışma, uğradığınız haksızlıklar, anlatamadığınızı düşündüğünüz konular, senden görünüp arkadan iş çevirenler, ahde vefa, milli ve manevi konulardaki hassasiyetiniz, dünya malına göz kıpmayışınız ve mütevazılığınız takdiri ilahi olup sizi başkan yapmıştır. Bir ömür biriktirdiğiniz amelinizi beş yılda harcamamanızı temenni ederim.

Başkan olarak sokağa çıktığınızda herkes size oy verdiğini söyleyecektir. Sakın milletin bu sözleri sizin şevkinizi kırmasın. Her işte bir hayr vardır. Unutmayınız ki, sizi sahiplendiğini söyleyen bir şehri yönetmek, düşman olan veya sahiplenmediğini söyleyen şehri yönetmekten çok daha kolaydır.

İnsanları görüntüsüyle, başkalarının sözleri yargılamayın. Onları bizatihi işleri ve kendi sözleriyle değerlendirin. Başkasına yanlış yapan veya arkasından konuşan kişi, sizi de yanlış yapacak, mutlaka arkanızdan konuşacaktır.

Aman ha dikkat eyle! Milli ve manevi konuların tavizi olmaz. Bunların tavizi kişiyi yoldan çıkarır.

Âlime sormuşlar:

-Hocam küçük günahlar insanı cehenneme götürür mü?

Âlim şu manidar cevabı vermiş:

-Küçük günahlar büyük günahlara, büyük günahlar cehenneme götürür.

Bu kadar yetki, makam ve debdebe içerisinde kendinizi huzursuz hissettiğiniz anlarda (son zamanların moda tabiriyle psikolojinizin bozulduğu sıralar) bil ki, manevi eksiklikler baş göstermiştir. Hemen kendini ibadete çekiniz. Geçmezse ilim meclisine gidiniz. Gıdanızı alınız. Gıdanızı başka yerde aramayınız. Gittiğin hiçbir yere menfaat için gitmeyiniz. İstifade etmek için gidiniz.

Gurur ve kibir durumu hissedersen hemen Allah’a sığın, sadaka ver, çocukları sevindir. Kibir ve gururunuz mutlaka kırın. Kibir ve gururla hayırlı iş yapılmaz.

Başkaları istedi diye iş yapma. Bu, makam ve mevki için inandıklarından taviz vermektir. Senin için daha tehlikeli olur.

Aşağıdaki kıssa senin rehberin olsun. Seni yanlış yaptığında düzeltecek arkadaşların mutlaka olsun. Yola çıktıklarını yolda bulduklarınla değiştirme. Geriye geldiğinde yola çıktıklarını da bulamazsın.

Hz. Ömer (r.a.) halife olunca hutbeden şöyle bir soru soruyor:

-Ben haktan ayrılırsam ne yaparsınız? Cemaat içinden bir sahabe kalkarak cevap verir.

“Seni bu eğri kılıcımla düzeltirim ya Ömer!”

Hz Ömer (r.a) ellerini açarak:

-Ya rabbi! Sana şükürler olsun ki ben senden gaflete düşersem, senin adaletinden ayrılırsam, beni kılıcıyla doğrultacak cemaate sahibim, diye şükretti.

Kürşat Başkanım; Allah sana da böyle arkadaşlar nasip eder inşallah. Allah’a emanet olunuz.

Muhabbetle!

osmanlıhaber.com

Osman GİRGİN

Eğitimci, Yazar-Şair

 

 

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.