haber oku

HİCRİ YILBAŞIMIZ MÜBAREK OLSUN (1444)

admin ~ 29 Temmuz 2022 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

İslam dünyasının dönüm noktalarından biri olan hicret, miladi 622 yılında Mekke’den Medine’ye yapılmıştır. İslamiyet’in yayılmasına, Müslümanların Allah için yerlerinden, mülklerinden sevdiklerinden Allah için vazgeçebileceklerinin bir göstergesi olan hicret İslam dünyasında bir dönüm noktası oluşturmuştur. İşte bunun için Hicri takvimin başlangıcı sayılmıştır.

Daha önce Müslümanlar Habeşistan’a da hicret etmişlerdi. Ama Medine’ye yapılan hicret kadar büyük ve çaresizlik içinde olmamıştı. Allah oraya hicret edenler için şöyle ayet göndermişti. Kuran’ı-Kerim’de onlardan ve hicret edenlerden bahsederken; onlardan razı olduğunu, onlar için cennetler hazırladığını, Allah katındaki derecelerinin yüksek olduğundan, Allah’ın rahmetine mazhar olacaklarından bahsetmektir. Allah Resulü bir hadis-i şeriflerinde:

-“Muhacir, Allah’ın yasakladığı şeyleri terk eden kimsedir.” Buyurmaktadır.

Muhacirin Allah uğrunda hicret eden kişi olduğunu düşünürsek bu güne ve bütün günlere ışık tutan bir hadis-i şeriftir.

Allah uğrunda gereken emir ve yasaklarının yaşanması hususunda hicrette dâhil her şeyin yapılması gerektiğini anladığımız, Müslümanların sıkıntı, eziyet ve zulmün sona erdiği, yeni bir devrin açıldığı gün, Hz. Ömer döneminde Hz. Ali’nin teklifi üzerine hicri yılbaşı olarak kabul edilmiştir.  Hicretin 1444.yılı hepimize, yurdumuz ve milletimize bütün İslam âlemine hayırlı olsun.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.