haber oku

HOŞ GELDİN RAHMET AYI!

~ 08 Temmuz 2013 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

osman-resi-300x225

 

HOŞ GELDİN RAHMET AYI!

İnsanoğlu zamanının kıymetini bilmediği kadar, kıymetli zamanlarını da iyi kullanamadığı anlar oluyor. Bazen, yeryüzünde geçirdiğimiz zamanın ne kadar olduğunu merak ediyorum.

Zamanı herkesin hesapladığı yoldan hesaplarsak tamam çıkıyor. Fakat zaman içindeki zamanları aramaya veya bulmaya çalışırsak bakıyoruz ki, az yaşayanlar çok, çok yaşayanlar az yaşamışlar. Tabi ki bu, Yüce Yaratıcının takdiri ve mükâfatıdır.

Zamanın içinde zaman değince aklıma çok bilinen bir olay geldi. Okuyun sizinle paylaşayım.

Zamanın birinde Müslüman ama bazı konularda teslimiyeti zayıf bir insan varmış. Cuma namazı için camiye gelmiş. Abdest almak için şadırvana yönelip hazırlığına başlamış.

Caminin kürsüsünde hoca efendi vaaz veriyor, bazen de yüksek sesle bağırıyormuş. Bizim ki abdest almaya başlamış. Eline su almış, tam yüzüne götürürken, hoca efendi kürsüden bağırarak:

-Allah! Zaman içinde zaman yaratır. Demiş.

Bizimki bir an tereddüt göstermiş. Ama aynı anda çocuk oluvermiş. Hayatı yeniden yaşamaya başlamış. Neyse büyümüş, evlenmiş, üç tane nur topu gibi çocuğu olmuş.

Suyun soğukluğu ile silkelenmiş bakmış ki, su dolu eli yüzüne varmış.

Hoca kürsüden Allah’ın zaman içinde zamanı nasıl yarattığından anlatmaya devam ediyor.

İnandım! İnandım! Demiş.

Yanında abdest alan kişi gülümseyerek bakmış yüzüne. Demiş ki:

-Üç tane çocuğun olduktan sonra elbette inanırsın.

Evet, bu yaşanmış veya yaşanmamış bir kıssa. Ama önemli olan Allah’ü Teâlâ’nın zaman içinde zamanı yaratması. Allah bu şekilde olmasa bile, birçok kere bizim için, zaman içinde zaman oluşturma imkânı veriyor. Nasıl mı?

İşte yine on bir ayın sultanı ramazan ayını önümüzdeki günlerde hoş geldin diyeceğiz. Bu Müslümanlar için vakti, saati, bereketi, fazileti, faydaları sayılamayacak kadar kıymetli bir ay. Tabiri yerindeyse bir koyup on, yüz, yedi yüz alacağımız fırsat ayı. Bu ayı yazarak tarif etmek bile mümkün değil. En kapsamlı anlatan birisinin anlatımı bile, ramazan ayını kısaltıp, küçülttüğü için kişi kendisinin küçüldüğünü fark eder. Çünkü bunu anlatmak için ancak ilahi mesaj ve emirleri dinlemek gerekir.

Ramazan ayı ile ilgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) in buyurduğu ve söylediği birçok hadis-i şerif vardır. Bunlardan bir kaçını zikredelim ki, ramazan ayının ne olduğunu ve bu ayda nasıl davranacağımızı daha iyi anlamış oluruz. Peygamber efendimiz Taberani’den nakledilen Hadis-i şerifte şöyle buyuruyor:

-“Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. Bu ayın hakkını gözetin! Ancak cehenneme gidecek olan, bu ayda rahmetten mahrum kalır.”

Buhari’den nakledilen hadis-i şerifte:

-“Ramazan orucunu farz bilip, sevap bekleyerek oruç tutanın günahları af olur.”

Tirmizi’den nakledilen hadisi-i şerifte de:

-“Ramazan-ı şerifte, oruç tutmak çok sevaptır. Özürsüz oruç tutmamak büyük günahtır.(Özürsüz ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl oruç tutsa, ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz.) Buyurdu.

İmam-ı Rabbani hazretleri de buyuruyor ki:

-“Mübarek ramazan ayı çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farz gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları af olur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.“

Bu ayda emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerini kolaylık gösteren amirlere de af olur, cehennemden azad olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resülullah, esirleri azad eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işlere yapabilmek nasip olur.

Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.

Bu ayda, her gece, cehenneme girmesi gereken, binlerce Müslüman af olur, azad olur.

Bu ay cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapatılır. Şeytanlar, zincire vurulur. Rahmet kapıları açılır. Allah-ü Teala, bu mübarek ayda O’nun şanına yakışacak, kulluk yapmayı ve Rabbimizin razı olduğu, beğendiği yolda bulunmayı, hepimize nasip eylesin.

Evet, bu sözlerin üzerine söz söylemek bir tarafa insanın ramazan ayında hiç çıkmaması geliyor. Fakat bu değerli ve kıymetli zamanlar kendini kaybetmemiş insanlar içindir. O günlerde yine bunun kadrini kıymetini bilmeyen insanlarla karşılaşacağız.

Siz, siz olun hiçbir zaman başkalarıyla uğraşırken bu güzelim ayın faziletlerinden mahrum kalmayın. Dedikodu, fitne, fesat ve yalancılıktan kaçının. Nasıl mı? Ateşten kaçtığınız gibi.

Bu ayda yapılan ibadet bedenle yapıldığı için fakirlerin ve yoksulların çektiklerini çok iyi anlarız. Özellikle sadakalarımızı Allah rızası için çoğaltalım. Verdiğimiz sadakanın nereye ve kime gittiğini bilelim. Yoksa bilmeden dilencileri çoğaltıp kötülük yapmış oluruz.

Zaten bu ayda da kendine gelemeyenlerle uğraşmayın. Hidayet Allah’tandır.

Güzelliklerini, faziletini, kıymetini yazamadığım ramazan ayı hepinize hayırlı ve mübarek olsun.

Muhabbetle…

osmangirgin.haber@hotmail.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: