haber oku

HOŞ GELDİN

~ 18 Haziran 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN

 

Müslüman âleminin barış, bereket, rahmet, mağfiret, temizlenme ve yardımlaşma ayı olan mübarek ramazan ayına ulaşmış bulunmaktayız. Müslüman âleminin ramazan ayı mübarek olsun.

Ramazan ayı on bir aylık yoldan geldi. Hoş geldin demek, bizlerin karşılama ve bekleme niyetini gösterir. Zamanın su gibi aktığı, yılda bir gelmesine rağmen daha yeni gitti gibi hissetmemizin sebebi ömrümüzün ne kadar çabuk geçtiğini göstermektedir. Her ramazan bir yaş daha büyüyoruz. Her ramazan dünyadaki ömrümüzden bir yıl daha eksiliyor. Geçen yıl ramazan ayını karşılayanlardan kaç arkadaş ve tanıdığımızın bu yıl olmadığını hissedebiliriz. Bu yıl bu karşılamada hoş geldin diyenlerden kaç tanesi gelecek yılın ramazanını karşılayabilecektir Allah bilir.

Bu kadar hızlı dönen dünyada her dönüş ömrümüzden eksilen bir turdur. Onun için dünya bir değirmen gibidir. Öğütülen bizim ömrümüzdür. Önemli olan dünyadaki vazifemizi bilip ona göre hayatımızı tamamlamaktır. Yoksa niye geldiğimizi, neler yaptığımızı ve nasıl yaşadığımızı bilemeden sıramızın geldiğini görürüz. Bu da bizi yaratıcımızın karşısında zor duruma düşürür.

Ramazan ayı insanın hayatındaki fırsat aylarından biridir. Çünkü bu ay bizlere bir nimet ve fırsat olarak verilmiştir. Bu fırsatı değerlendirebilenler dünya ahiret mutlu olurlar. Allah bu fırsatı ve nimeti bütün toplumlar için vermiştir. Oruç dünyanın yaratılışından bu yana inanan insanların ibadetidir. Bunu da şu ayeti kerimden anlıyoruz:

-Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç tutmak size de farz kılındı. Böylece umulur ki takva dairesine girer, fenalıklardan sakınırsınız.( Bakara suresi 2/183)

Sağlığı sıhhati elverişli olan insanların oruç tutmaları fazdır. Ama nedense bizim her ramazan hasta olan bir sürü Müslümanımız vardır. İşte bunlar kendilerini bir kere daha hesaba çekmelidirler. Çünkü oruç tutabilmek yukarıda da yazdığım gibi Allah’ın bize verdiği bir nimettir. Oruç sağlığımızın zekâtıdır. Ödüllendirmedir. Günahlardan arınma ve İslam dairesi içerisinde olabilmektir. Bakınız bu konuda Peygamberimiz (sav.) ne buyurmaktadır:

-Kim faziletine inanarak ve karşılığını yalnızca Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.(Buhari, Müslim,)

Baktığımız zaman bu ayı Allah rızası için hakkıyla yerine getiren insan geçmiş bütün günahlarından temizlenmiş olmaktadır. Ne kadar büyük bir mükâfat değil mi?

Aynı zamanda bu ayda kötü alışkanlıklarımız varsa onları terk etmeliyiz. Üzerimize gelen türlü bela ve musibetlerden imkânımız ölçüsünde kaçmalıyız. Hadisi şerifte:

-Oruç günahlara karşı bir kalkandır. Sizden biriniz oruç tuttuğu zaman kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da sataşırsa: “ben oruçluyum” desin.(Buhari, Müslim)

Evet, oruç bütün azalarımızla tutulması gereken bir ibadettir. Böyle olduğu için bu ay içerisinde işlenen çok fazla günah ve olay olmamaktadır.

-Ramazan ayı girdiğinde cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur. (Buhari, Müslim)

İşte ramazan ayının güzelliklerinden ve nimetlerinden bahsetmeye çalıştık. Bu ayda şeytanlar zincire vuruluyor. Buna rağmen bu ayda şeytani işler yapanlar kimlerdir?

İşte onlar şeytanın kendileridir.  Şeytanlar zincire vurulduğu için sadece kendileri yaşantılarına devam ederler.

Mazereti olsun veya olmasın oruç tutmayanlar açık mekânlarda açık olarak yiyip içmemelidirler. Çünkü bu kendilerine   günah olarak geri dönecektir.

İnşallah ramazan ayını hakkıyla yaşayan ve bayram sabahına anadan doğma günahsız çıkabilen kullardan olabiliriz.

Muhabbetle…

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.