haber oku

İCAT ÇIKARMAYALIM

admin ~ 28 Temmuz 2019 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Zaman hızla değişiyor. Yenilikler karşısında elbette duyarlı olacağız. Yenilikler karşısında durabilmemiz akıntıya kürek çekmektir. Değişiklikler bazen yenilik cinsinden değil de gelenek ve görenek tanımama kabilinden olunca insanın canı sıkılıyor.

Hafta sonunda memleketimizin düğün ve sünnetlerinin çok olması bazen insanları düşünmeden hareket etmeye zorluyor. Ben bu yaşıma kadar görmediğim bir durumla karşılaştım. İlk kez cami cemaati mevlit, mevlittekiler de ezan okunurken mevlit susacak mı diye merak ettiler. Aslında biri susabilirdi. Çünkü ikisinin de okunması sünnettir.

Mevlit okuyan arkadaşların biraz daha titiz davranarak ezandan önce veya sonra okumaları gerekir. Mevlit okuyanlar diyorum çünkü bizim imam ve müezzinlerimiz olsa ezan okunurken zaten camiye namaz kılmaya giderlerdi.

Kuran-ı Kerim okunurken elbette ezan başladı diye kesilmeyecek. Ama işi oraya getirmemek gerek. Dinleyenler açısından elbette Kuran-ı Kerim dinlenecektir. Çünkü Kuran-ı Kerim dinlemek farzdır. Cemaat camide mevlit sesinden neredeyse imamı duyamıyor. Zaten dışarıdaki konser veya başka bir toplantı olsa tepki koymada gecikmeyiz ama mevlit olunca da ikilemde kalındı. Bu duruma düşürmemek gerek. Yeni adet çıkarmamak gerek arkadaşlar.

Mevlitlerimizi ya ezanda bitirelim ve namaz kılanlar cemaate gitsin veya namazdan sonra başlayalım. Belki okuyanlar şu soruları sorabilirler:

-Benim bir günde kaç mevlidim var biliyor musun?

-Ben ezan saatini mi hesaplayacağım?

Bu işi bu kadar paraya dökmemek gerek.

Biz nasıl bu kadar kapitalist olduk?

Sabahtan akşama davul zurna ve ona göre yemek yenirken arada yarım saatte mevlit okutalım felsefesi tamamen yanlıştır.

Yenilikler tamamda, cahilliğimiz ve menfaatlerimiz için icat çıkarmayalım.

Muhabbetle!..

Osman GİRGİN

Eğitimci, Yazar-Şair

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.