haber oku

İŞ GÜVENLİĞİ ANLATILDI!

admin ~ 02 Haziran 2014 ~ Genel, Manşetler

DSC_0092

Belediye çalışanlarına iş güvenliği anlatıldı

Belediye Personeline Nazilli Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Temel Eğitim semineri verildi.

Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Nikâh Salonunda 9 Eylül Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Yücel Demiral ve İş Güvenliği Uzmanı Aysun Akgün tarafından verilen İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine belediye daire müdürleri ve belediye çalışanları katıldı.

DSC_0044

Eğitimde, İnsanların işe maddi kaygılardan dolayı ihtiyaç duyduğu üzerinde durulurken, hangi faktörlerin iş sağlığını etkilediği tartışıldı. Çalışmamanın insan sağlığını ruhsal olarak olumsuz etkilediği kanıtlanmış bir durumken fazla çalışmanın da insan sağlığını olumsuz etkilediği ifade edildi.

Konuşmacılardan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Aysun Akgün hazırladığı sunumlar eşliğinde izleyicilerle sohbet havasında gerçekleştirdiği konuşmasında İş Sağlığı konusunu konuşabilmek için önce iş yeri şartları hakkında konuşmak gerektiğini ifade ederek, işverenin öncelikle çalışanlarına iş güvenliği ile ilgili uygun koşullar sunması gerektiğini ifade etti.  En son Soma da yaşanan facianın bizlere bu konuda dersler verdiğini söyleyen Akgün, “Somada gerekli önlemler alınmış olsaydı. Bu kadar can kaybolmayacak, işveren de bu kadar sıkıntı yaşamayacaktı” dedi.

Her iş yeri için farklı iş güveliği tedbirlerinin alınması gerektiği belirten Akgün, büro çalışanları için stres iş sağlığını tehdit ederken, maden işçileri için fiziksel koşullar ve havasızlık iş sağlığını tehdit ettiğini belirtti.

Akgün’ün verdiği bilgilerin ardından 9 Eylül Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Demiral ise Çalışanların çalışırken kendilerine yük olduğunu düşünerek kullanmadıkları iş güvenliği aparatlarının işçiyi olası kazalardan koruduğuna dikkat çekerek, işçilerin bu konuda hassasiyet göstermeleri gerektiğini söyledi. Demiral, ülkemizdeki iş güvenliği yasalarına da dikkat çekerek, Türkiye’nin İş Güvenliği yasalarını yürürlüğe koymakta geciktiğini belirterek, “kanunlarımız yeterli fakat uygulanmıyor görüşüne katılmıyorum. Ancak, İş Güvenliği kanunlarının yeterli olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: