haber oku

İSRAF İSRAF İSRAF!

~ 08 Temmuz 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN

Başlıktan anlayacağımız gibi her işimiz ve yaşantımızın büyük bölümü israf içerisinde geçmektedir.

Dünyanın yaratıcısı insanoğlunu yaratıp dünyaya gönderirken bizlerin neler yapabileceğini çok iyi biliyordu. Kutsal kitaplar insanın bu dünyadaki kullanma kılavuzlarıdır. Bu kitaplar hem kendimizin hem de dünyanın nasıl kullanılacağını anlatmaktadır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:

-Beş şey gelmeden evvel şu beş şeyi ganimet bilip değerlendir: İhtiyarlık gelip çatmadan evvel gençliğin, hastalıktan evvel sıhhatin, fakir düşmeden evvel varlıklı olmanın, meşguliyetten evvel boş zamanın ve ölüm gelmeden evvel hayatın kıymetini bil, bunların hakkını ver.(Hakim, Müstedrek)

Yukarıdaki hadis-i şerifi iyi anlamaya çalıştığımızda bu hadisi-i şerif dünyada kadir kıymet bilmediğimiz bütün konuların önemini belirtmeye çalışmaktadır. Bunların yanında birde ayeti kerime yazıp sonra açıklamalarımızı yapalım.

-Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez. (A’raf Suresi 31. Ayet)

Etrafımıza bir bakalım yukarıdaki ayeti kerime ve hadis-i şerifi uyan ve uymayanların listesini yapsak ne olur sizce?

Özellikle zaman konusundaki israflığımız bizi tamamen tembel hale getirmiştir. Eldeki koca telefonlarla harcadığımız vaktin hesabını nasıl vereceğiz acaba? Kazanmadan, alın teri dökmeden ve hak etmeden yeme ve zengin olma hissi insanoğlunu tamamen cezbetmiştir.  Alın teri olmadan kazanılan bütün kazançlar haramdır.

Yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz, kullandığımız ve oturduğumuz bütün her şey israf üzerine kurulmuştur. Bir başkasına vermeyip ondan daha fazlasını çöpe atmanın modernlik olduğunu düşünenlerin şehirleri hiçbir zaman İslami havayı teneffüs edemez.

Verdiği saatte ve zamanda gelmeyen arkadaş ve dostlarla hiçbir işi sonuca götüremezsin.

Akşama kadar eğlence mekânlarında oturup iş yok diye sızlanan toplumla bir adım ileriye gidemezsin.

Abdest alırken bile suyun az açılmasını ve abdestin erken alınmasını öğütleyen dinin temsilcileri, sırf millet zengin desin diye evinin bahçesine yüzme havuzu yaptırıyorsa kapitalizm bizi esir etmiş demektir.

Allah rızası için gelen fakire bir lira vermeyip kahveye veya kafeye gidip herkese çay ısmarlıyorsa bu din anlaşılmamış demektir. Bir liralık kahveyi beş liraya içilen yerlerde bol bol fotoğraf çekip paylaşıyorsa israfı bilmiyor demektir.

İçerideki üç cemaat için ceminin bütün ışıklarını yakmak israf değil mi?

Hava için neredeyse tuvalete bile arabayla gitmek israf değil mi?

Çoğu haram olanın azıda haramdır. İsrafın her türlüsü haramdır. Müslüman her zaman orta yolu tercih etmelidir. Bu ibadetlerde de böyle olmalıdır. İslam’da ruhban sınıfı da yoktur. Yani “hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışmalıyız”. Sağlıkta, temizlikte, çalışmada, yiyip içmede, konuşmada giyinmede ve sevgide (Allah ve Resulululah sevgisi hariç) ifrata (aşırılığa) kaçmamalıyız. Çünkü bu konularda ifrata kaçmak kişinin inancını zedeler.

İsraf konusunu dikkat ettiğimiz gün dünyada hiçbir nimetin sıkıntısını yaşamayacağımızı bilmeliyiz. Hayatın tadını o zaman fark edeceğiz. Yoksa koca koca saraylarımız baykuş yuvarına dönecektir. Hesabını bilmediğimiz zenginliğimizin ücretsiz bekçiliğini yapacağız. Koskoca ömrümüzde işe yarar bir şey yapmadığımızın farkına varacağız. Gece gündüz çalışıp çalıştığımızın bereketini bulamayacağız.

Bunlardan kurtulmanın tek yolu dinimizi iyi anlayıp ona göre yaşamaktır.

Muhabbetle!..

08.07.2015

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.