haber oku

İTTİHAT VE TERAKKİ

admin ~ 12 Mayıs 2020 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

İttihat ve Terakki Türk tarihine damga vurmuş büyük bir teşkilattır. Teşkilat başarıya ulaştığı için ( başarı dememek gerek, iktidar olduğu içi) bugün aleyhinde çok fazla bir şey yazılmamaktadır. Ama unutmayalım ki hala İttihat ve Terakki’nin asıl amacı ve gayesi aydınlığa ulaşmamıştır.

İttihat ve Terakki Osmanlının son zamanında kurulan, kuruluşta gizli bir örgüt olan bir teşkilattır.

Osmanlı devrinde gizli olarak kurulmanın amacı nedir?

Osmanlı’yı yıkmak ise kendi devletini yıkmak isteyen teşkilatın hükmü nedir?

İkinci Abdülhamid başa geçtikten sonra 13 yıl sonra kurulan bu teşkilat Osmanlı için kurulmasının imkânı var mı?

Önceki Genç Osmanlıların devamı olarak ortaya çıkan kendilerini Jön Türkler olarak kabul eden bu teşkilat mensupları çok fedakâr bir çalışma yapmışlardır.

Kurucularını bakalım mı?

İshak Sübûti, İbrahim Temo, Abdullah Cevdet, Çerkez Mehmet Reşid sonradan katılan Hüseyinzade Ali Bey, Konyalı Hikmet Emin Bey,Cevdet Osman, kerim Sebatî, Mekkeli Sabri Bey, Selanikli nazım Bey, Şerafettin Mağmumi ve Giritli şefik tarafından kuruldu.

Bu üyelerin hayatlarını iyi incelemek gerekir. Hayatlarının sonraki bölümlerinde kimlerle ve nasıl bir ilişki kurduklarını bilmeliyiz. Sonraları Kürt teali Cemiyeti üyeleri, 1. Dünya savaşında İngiliz yanlıları, Kürt milliyetçiliği yapanlar ve hatta cenazesi Ayasofya’da sahipsiz kalanlar olmuştur.

Aslında tarih sahnesinde önde olan veya tarihin akışını değiştirenlere baktığınızda kurucular listesinden kimse yoktur. Bunlar hep perde arkasında kalmışlardır. Burası normal de önde olanları arkada olanlar mı oynatıyordu diye düşünmeden edemiyor insan.

İttihat ve Terakkinin üç silahşoru Enver Paşa, Talat Paşa ve Cemal Paşa’lardır. Fakat bunlar kurucu üye bile değil. Teşkilata girişler neredeyse kuruluştan 15-20 yıl sonradır.

Enver Paşa’nın Kut’ül Ammare kahramanı Halil Kut amcası kendisinden önce girmiştir teşkilata.

Mustafa Kemal Atatürk bile teşkilata kuruluşundan 18 yıl sonra Enver Paşa’dan bir yıl sonra 29 Ekim 1907 yılında katılmıştır. Yakın arkadaşı Ali Fethi Okyar’ın daveti üzerine. Diğer arkadaşı Ali Fuat Cebesoy’da teşkilattadır zaten.

O yıllar ittihat ve terakkinin revaçta olduğu dönemlerdir. Vatan ve milletin makamlarını ulaşmaya çalışanlar Osmanlı Devleti ve II. Abdülhamid aleyhinde kurulan gizli bir örgüte üye olma yarışındalardır.

Çok tuhaf değil mi?

İşte bu zamanın hızlılarından biri de Mehmet Akif Ersoy’dur. Mehmet Akif Ersoy Türkçü ve Milliyetçi eğilimde olduğunu söyleyen İttihat ve Terakki’ye neden üye oldu ki?

Yine Jön Türklerin kurduğu Dinci Hürriyet ve İtilaf Fırkasına değil de, neden İttihat ve Terakki?

Osman GİRGİN

Eğitimci, Yazar-Şair

(Devam edecek)

 

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.