haber oku

KAPİTALİZMİN KÖLESİ KADINLAR(2)

~ 03 Haziran 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi, Yazarlar

 

kapitalizm

Günümüzün en büyük düzeni kapitalizmdir. Kapitalizm en büyük oyununu

kadınlar üzerinde oynamaktadır. Hemen aklımıza hani bu adından da anlaşılacağı üzerine para ile oynaması gerekmiyor mu?  Sorusu gelebilir. Fakat kadınlar üzerinden para kazanmaya çalışıyor.

Şimdi sokaktaki yüz kadına sorsak.

Kimin kölesisiniz?

Aklınıza gelmeyecek bütün cevapları alırsınız. Eşimin, ailemin, babamın, paranın, annemin, işimin, dünyanın, dinin ve zamanın.

Aslında en büyük kölelik kapitalizmindir. Çünkü kapitalizm özellikle kadınlarımızın üzerinde oynadığı oyun ile kendini masum gösterip yukarıdaki cevapları saydırıyor. Çünkü kapitalizme kölelik bilmeden ve isteyerek oluyor.

Şimdi moda denen moda nedir? Kime hizmet etmektedir?

Akşama kadar evine ve çocuklarına hizmet etmeyen anne, kendini güya iyi hissetme adına kendine bile yetmeyecek para karşılığında kendini gösterebilecek işte çalışmaktadır.

Bütün çabası ve süslenmesi kocası için olan kadının süslenme zamanı evden çıkma zamanıdır. Eve gelince bütün boyalarından ve elbiselerinden sıyrılır. Kimin için güzelleşti?

Şu anda vücut olarak kabul edilen “sıfır” beden değişti. Yeni beden “bir” numara. Bunu kim nasıl belirliyor. Hele hele Türk Milletine hiç uymuyor. Biz “Bir gram et, bin ayıp örter “ diyen milletiz.

Biz yıllanmış tablolarımızdaki mankenlerin bedenlerini bile değiştirdik. Yeni mankenlerin bedenlerini “sıfır” beden yaptık. Aslında sanatçıya hakaret. Güzellik kişiden kişiye değişir.Belki sanatçı “sıfır bedenden holanmıyor.

Kapitalizmin dediği her şey basın ve medya tarafından zorla değil ama yavaş yavaş kafamıza sokuluyor. Sonunda bizde aynı şeyleri düşünmeye başlıyoruz.

Çevremizdeki kadınlara bir bakın! Birbiri ile yarışan kadınların hepsi birbirine benziyor. Bu nasıl yarış. Birbiri ile yarışan insanlar birbirinin burnunu dişini veya vücudunu neden yaptırır?

Güzellik yarışmalarına bir bakın. Kime göre, kimin için güzel. Aslında her kadın güzeldir. Fakat kapitalizm bundan para kazanmak istiyor. Güzel ilan ettiği kızlardan daha fazlasını kapitalizm kazanmalı. Erkeklerden daha fazla kadınlar seyreder ve incelerler. Çünkü yeni ideal odur artık. Herkes ona benzemeli. Ona benzemek için bütün değerler ve paralar feda olsun.

Evde kendini karşı çıkan veya olmaz diyen birisine karşı verilen ilk cevap:

-Sen benim güzel olmamı istemiyor musun?

Evet, istiyorum ama evde. Dışarıda binlerce kişinin karşısındaki güzellik ve davetkâr bakışlar altındaki görüntün hem seni, hem de sana bakanların hepsini zayıflatıp kapitalizmin arkasından götürüyor.

Özellikle vücudumuzun güzel görünmesi ve güzel kalması için çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bunu için bir sürü para döküp kapitalizmin ürünlerini kullanmalıyız. Kullanmalıyız ki, bir temaşa sanatı gibi ortalıkta dolaşmalıyız.

Yoksa milyon dolarlık sigorta şirketleri nasıl ayakta duracak. Tabii ki milyon dolara sigorta edilen ağız, burun, yüz, bacak, kol ayak, kalça, göğüs v.s. olacak.

Bacağımızı düzeltecek, kılını dökecek, göğsümüzü büyütecek veya küçültecek, belimizi inceltecek daha neler nelerleri kimler alacak.

Etrafımızdaki kişilerle yarışabileceğimiz, kıskanabileceğimiz her şeyden daha fazla bağlanıyoruz kapitalizme.

Evimiz yapısından, içindeki eşyasından sırtımızdaki urbamızdan, bindimiz arabadan ve gidip gitmediğimiz tatile kadar her şey birilerinin inadına veya birilerine gösteriş için yapılıyorsa, kendimiz için yaşamıyoruz vesselam.

Bu resmen köleliktir, kölelik!

(Devam edecek)


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: