haber oku

KAPİTALİZMİN KÖLESİ KADINLAR(3)

~ 03 Haziran 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi, Yazarlar

kapitalizm2

(Kapitalizmin kölesi kadınlar 2 den devam)

Reklamlar dünyasının güzelleri ne için çıkıyor karşımıza. Kadınla uzaktan yakından ilgisi olmayan konularda bile karşımıza çıkan çıplak güzeller acaba neden şikâyetçi olmuyorlar kadın vücudunun satışa çıkarıldığından. İşlerine geliyor değil mi? Para kazanıyorlar. Kazandıkları paralarla kapitalizme hizmet edip daha güzel ve gündemde kalıyorlar.

Peki, kimin için yaşamış oluyorlar? Kimin kölesi olmuş olurlar?

Bunun onda birini kocası, ailesi, kardeşi istemiş olsa ona ne derler? Ona karşı dünyanın en kötü sözlerini söylerler mi? Bence kendini yakışmayan sözleri söyleyenler söyledikleri sözlerin içini boşaltıyorlar. Söylememeleri gerekir. Ama şimdi isteyerek yapıyorlar. İsteyerek yaptıkları zaman meşru, birisi istediği zaman karşılarındaki insan dünyanın en kötü adamı oluyor.

İşte bu duygularının, nefislerinin, kapitalizmin köleliğidir.

Sınırsız özgürlük, özgürlük değildir!

Ben istediğim her şeyi yaparım demek şeytana mahsustur.

Yazımın başında yaşadığımız dünyanın amaç, gaye, gelme sebebimizi anlattım. Yaşantımız hiç uyuyor mu? Demek ki Hz. Adem’i (a.s.) bir yasak meyve ile cennetten çıkarttıran şeytan, bize binlerce yasak meyve ile dünya ve ahiretimizi cehenneme çeviriyor.

Yasak meyvenin yenmesinden sonra avret mahallerinin ortaya çıktığını ve çıplaklık duygusunun yaşandığını düşünürsek, binlerce yasak meyve ile çırılçıplak kaldık. Kapatma diye bir duygumuzda yok. Çünkü çıplaklık medeniyettir.

Çıplak insan hürriyetinden ve bedeninin kendisine ait olmasından dolayı özgürdür. Ama kazanan yine kapitalizm oluyor. Estetik ameliyatından, kreminden, tüy dökücüsünde, lazerinden kıyafetinden, spor merkezlerinden, modasından kazanan kapitalizm olmuyor mu?

Evet, bir de erkek tarafından bakarsak bu bir yıkımdır. Neresinden bakarsanız bakın! Erkeğin bakacak penceresi yok. Zaten bakarsa suçludur. Çünkü karşısındaki açık bile olsa kendi özgür bedenini sergiliyor. Senin özgürlüğün yok! Akıl almadık mahrem yer ve organları erkekler tarafından dahi güzelleştirirken bir şey yok. Ama özgürlük mahallesi kadına hastır.

Şimdi bir de kürtaj meselesi çıktı. Bana göre suni gündem, Ama bu da kapitalizmin oyunlarından ve köleliğinden. Ama kürtajın her türüne karşıyım. Bunun savunulacak konusu yok. “Allah’ın verdiği canı, Allah alır.”

Sokaklarda benim vücudum veya benim vücudumdan elini çek diye “Femen” kadınları gibi dolaşmakla olmuyor. Çünkü günümüzün en büyük rahatsızlıklarından biri kadın cinayetleri değil mi?

Televizyonlardan her gün bir kadın cinayeti duymuyor muyuz? Ne fark eder töre, eski eş, sevgili…

Evet, şimdi soruyorum:

Sen kürtajda elini vücudumdan çek diyorsun ama senin elin de doğmamış çocuğunda. Bu biraz çelişkili olmuyor mu?  Sende çek elini o zaman.

Bunlardan hepsinden kurtulmanın tek bir yolu var. Allah’a ve dinine teslim olmak. Yani her şeyi O’nun dilediği ve istediği şekilde yapmak.  Kapitalizmi, modayı, dedikodu ve çekişmeyi bırakmak. Hür olmak. Hür olmak sokakta, evde, iş yerinde istediği şekilde dolaşmak değil! Hür olmak Allah’a teslim olmaktan geçer.

Bakınız bu konuda Üstad Necip fazıl KISAKÜREK ne diyor:

-Hürriyet hakikate esarettir!.. Hürriyet, hakikatin esiri olmaktır!.. Hakikatin esiri ise, ebediyen hürdür, kurtulmuştur!.. Öbür türlü hürriyet,(Emil Fage)nin söylediği, eşek hürriyetidir!.. Biz dört ayaklıların hürriyetinden istemiyoruz.

Evet, kapitalizmin hürriyeti dört ayaklıların hürriyetine benzemiyor mu? Yoksa aynısı mı?

İşte kimin için neden çalıştığımızı iyi bilelim.

Kimin kölesi olduğumuzu anlayalım.

Hatta vücudumuzun, egolarımızın, selüloitlerimizin,  komşumuzun, kardeşimizin, arkadaşlarımızın kısacası kapitalizmin kölesi olacağımızı inanalım, hürriyetimize kavuşalım.

İnşallah kapitalizm bizi dünya cennetinden çıkarıp atmadan biz onu hayatımızdan ve dünyadan atıp çıkaralım. Çıkaralım ki, kendimizi dönelim.

Sokağa çıkıp eylem yapalım:

“Vücudumdan elini çek” diye. Fakat bu eyleme kapitalizme karşı yapalım.

Muhabbetle…

Osman GİRGİN

Osmangirgin.haber@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: