haber oku

KAPİTALİZMİN YUTTUĞU ERKEKLER!

~ 11 Haziran 2012 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

 

KA

Geçen yazdığım “Kapitalizmin Kölesi Kadınlar” yazımdan sonra birçok telefon aldım. Yahu bu kapitalizmle kadınların ne çok ilgisi varmış. Kadınları kendilerinden alıp götürmüş. Gerçekten kölesi yapmış. Ama bu erkeklere hiçbir şey olmamış mı diye…

Olmaz olur mu?

Darbenin çoğunu onlar yemiş. Fakat onlar bunun farkında değiller. Tabiri yerindeyse onlar bindikleri dalı kesmişler.

Dünya üzerindeki bütün ilahi düzenler erkek eksenli inmiştir. Çünkü Allah erkekle kadını birbirini tamamlasın diye yaratmıştır. Ayeti Kerime’den anladığımız kadar kadın erkeğin tamamlayıcısıdır.

Nisa suresi ayet1:

“Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan rabbinizden sakının. Adını kullanarak birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’tan ve akrabalık haklarına riayetsizlikten de sakının. Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir.”

İşte buda gösteriyor ki kadın-erkek toplamından bir insan çıkıyor. Ama biz öylemi yapıyoruz. Öyle mi diyoruz?

Hayır!

Bekârlık sultanlıktır!

Evet, ama ayeti kerimeden sultanlık bir işe yaramıyor. Ancak kapitalizmin işine yarıyor. Peki, o zaman ne diyeceğiz?

Demokrasi isteyeceğiz. Beraberlik, eşit hak ve hukuk isteyeceğiz.

Tabi demokrasi deyince günümüz Türkiye demokrasisi gelmesin aklınıza. Ben hakça bir demokrasiden bahsediyorum. Ne kadar dünyada oluşmamış olsa da.

Kapitalizmin kölesi kadınlar demiştik ya, kadınlar hiç olmazsa kapitalizmi kendileri için kullanıyorlar. Erkekler öyle mi, erkekler de kadınlar için kullanıyorlar.

Kadınların yaptığı ve yapacağı her şey sonunda erkeklere zarar veriyor.

Erkekler ne için çalışırlar hiç düşündünüz mü?

Kapitalizm için çalışırlar. Bunu nasıl anlarsanız öyle anlayın. Çünkü bunun haricindeki bütün varsayımlar boştur. Çünkü biz biliyoruz ki:

Allah, malı istediğine, ilmi isteyene verir.

Mal, mülk, zenginlik, makam, mevki ne işe yarar. Niçin kumar oynarız. Niçin statları doldurup bahis oynarız. Niçin faiz yeriz veya yediririz. Kime hava atma maksadıyla giyinir, kimin için modayı takip ederiz.

İbadetteki tavrımızla, israftaki veya gösterişteki tavrımızı benzetebilir miyiz?  Karşımızdaki güzele kimin gözüyle bakarız?

Allah’ın verdiği gözle mi, kapitalizmin gözüyle mi?

Aslında daha ileriye gitmeye gerek yok. Beşeri düzenler nasıl insanı öz gayesinden ayırmak ve uzaklaştırmak içinse, bu düzenleri yapanlarda insansa, insan yaptığı düzenin altında kalmaktadır. Yaptığı düzen tarafından yutulmaktadır.

Bu yutulma aynı cennetteki yasak meyve gibi önce kadını, kadında erkeği yutmaktadır. Sonuçta ikisi de emre itaatsizlikten yanmaktadır.

Şunu unutmamak lazımdır ki kadının erkeğe yaptıramayacağı hiçbir şey yoktur. Onun için kadınlarımızın ve kızlarımızın eğitimine daha da önem vermeliyiz. Kadınlarımız doğru yolda olduğu müddetçe erkeklerimiz zaten doğru yola gelecektir.

Erkeklerimiz kendi kurdukları düzenin içinden boğulmadan çıkabileceklerse bu yine kadınlarımız tarafından olacaktır.

Ya kadınlar boğmak isterlerse, işte o zaman erkekler ebediyen çıkamayacaklardır.

Muhabbetle..

Osmanlıhaber.com

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: