haber oku

KARARLIYIZ, KABUĞU KIRACAĞIZ!

admin ~ 22 Kasım 2013 ~ Genel, Manşetler

 

ali

Ali Uzunırmak, “Güneşe gözünü kapayıp, ‘Güneş doğmadı’ diyenler, ülkeyi  felakete götürür!”

Aydın Tarım fuarında, TBMM İdare Amiri ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Uzunırmak’ın, “Güneşe gözünü kapatıp, ‘Güneş doğmadı’ diyenler, ülkeyi felakete götürür” lafı, tarım fuarına gelen yüzlerce çiftçi tarafından ayakta alkışlandı.

AYDIN ÖZEL

Aydın 2. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı Astim Organize Sanayi Bölgesindeki eski Tekel tütün depolarında açıldı.

Açılışa TBMM İdare Amiri MHP Aydın Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Uzunırmak, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, Aydın Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GÜNEŞİ GÖZÜNÜ KAPATIP, ‘GÜNEŞ DOĞMADI’ DİYEN FELAKETE GÖTÜRÜR!

Aydın 2. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nın açılışında konuşan, TBMM İdare Amiri ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Uzunırmak, kürsüye çıkarken, yanına orada bulunan iki çiftçiyi alarak konuşmasına başladı. Ali Uzunırmak’ın, bol bol ayakta alkışlanan konuşması şöyle:

“Güneşi gözümüzü kapatarak, güneşin doğmadığını iddia etmek, insanlığı felakete götürür.

Türkiye’de tarım sektörünün sorunları var mıdır? Evet vardır.

Olmadığını söyleyebilecek var mıdır? Hayır.

Peki Aydın’ın sorunları var mıdır? Vardır. Reddedebilecek kimse var mıdır içinizde? Hayır.

Öyleyse, karar alıcılar burada, siyasetçiler burada. Karar alıcılara etkileyenler burada. Yani siyasetçilere yön veren, raporlarını verenler,  sivil toplum örgütlerine varıncaya kadar burada.

Kararlardan etkilenenler burada. Halk, çiftçiler burada.

Dolayısıyla bu platformların meselelerini yeteri kadar doğru tartışmaları lazım.

Eğer, ‘sorunlar var’ diyorsak, bu sorunları sektör çapında ve ilimiz bazında yeteri kadar ve doğru tartışırsak biz o zaman bu sorunlara doğru çözüm bulabiliriz.

Güneşi gözümü kapatarak, güneşin doğmadığını iddia ettiğimiz zaman bu mesele hallolmaz. Meseleyi doğru ve yeteri kadar tartışmak lazım. İşte o zaman bu fuarlar, bu platformlar işlevini yerine getirmiş olur.

KARARLIYIZ, KABUĞU KIRACAĞIZ!

Sizlerle açık ve net bir şey paylaşmak istiyorum. Anibal, Roma seferine çıktığında dağda yolu kaybederler. Karargahını toplar, daha önce Roma fethedilmiş. ‘Tarihte buradan Roma’ya gidildiğine göre, biz de Roma’ya gitmek istiyorsak, ya tarihte gidilmiş olan yolu bulacağız, ya da yeniden yol açacağız’ diyor Anibal. Başka çaresi yok.

Aydının sorunları var ise, bu sorunlar sektör bazında, şehir bazında dünyada nasıl çözülmüş ise, ya onları bulacağız ya da yeni yol yapacağız!

Aydın için Allah’ın tabiatın bize verdiği avantajları sonuna kadar kullanmamız lazım.

Bunun için zihinlerimizin aydınlanması lazım, bunun için kararlı bir yürüyüş lazım.

Bunun için kabuğu kırmak lazım.

Bu kabuğun kırılış yolu da açık ve ortadadır.

TARIMI VE AYDIN’I SIRTLAYIP GÖTÜRECEĞİZ!

Hep beraber Anibal’ın karargahını topladığı gibi, parti farkı gözetmeden önce yaşam hakkı diyeceğiz hep beraber bir araya geleceğiz, Hem tarım sektörünü, hem Aydın’ı sırtlayıp götüreceğiz.

AYDIN’A KARGO HAVAALANI

Bunun için, tabiatın bize verdiği jeotermalden organize sera bölgelerine varıncaya avantajlar var. Aydın’da, niçin bir kargo havalimanı olup, günübirlik yetişen sebze, meyvemiz dünya pazarlarına gitmesin?

ORGANİZE BESİ BÖLGELERİ

Niçin organize besi bölgelerini kurmayıp da hayvanın derisinden kılından, tırnağına varıncaya kadar entegre tesislerde sanayi ürünü haline gelmiş şekilde işlenip nihai tüketiciye sunmayalım?

Elbette ki bunlar için düşünmek, hayal etmek, bunu gerçekleştirmek için karar alıp uygulamak lazım.

İşte ben bunun temsilcisiyim.

HEP ZİRAATÇİLERİN YANINDAYIM

Ziraat odalarıyla, siyasi hayatımın başından beri hep beraberim.

Buradan Aydın için, sektör için, mental hazırlık açısından bir mantık silsilesi içinde, toprağa ektiğimiz tohumdan, diktiğimiz fideden, nihai tüketiciye varıncaya kadar zincirin her halkasına beraber karar verip müdahale etmemiz gerektiğini ben sizlerle paylaşıyorum.

Dikeceğimiz fidenin cinsinden, randımanına, rekoltesine varıncaya kadar tohum veya fide toprağa dikildiğinde rekabet başlıyor.

VERİMLİLİK, RANDIMAN, REKOLTE

Çünkü verimlilik, randıman rekolte, o tohumda gizli, o fidede gizli. Tüketicinin tercihleri burada gizli. Öyleyse biz de dünyada tercih edilen, aynı zamanda, rekoltesi ve randımanı en yüksek olanı tercih etmeliyiz. Bunu neyle ulaşacağız, bilgiyle. Bilgiyi bu fuarlarda paylaşacağız.

Buradan  başlayarak, üretim araçlarının modern, teknolojik, girdi maliyetlerinin rekabet edebilir seviyede düşüren teknolojileri kullanacağız.

Ürettiğimizi saklayacağız, muhafazasını soğuk hava depolarından soğutmalı taşıma araçlarına varıncaya kadar oradan dünya pazarlarına, nihai tüketiciye, marka değerinde sununcaya kadar bu zinciri siyasetteki karar alıcıların karar vererek uygulaması gerekir. Bunun için önümüzde aydın için fırsatlar var. Bu fırsatlar doğru değerlendirilmeli.

İHRACAT İHTİSAS HALİ KURACAĞIM

Ben diyorum ki, Aydın’ın, en büyük ihtiyaçlarından birisi, üretilen ürünlerimizin marka değerlerini dünya pazarlarına sunulabilmesi için Aydın’da ihracat ihtisas halinin kurulması lazım. Ben bunu vaat ediyorum vatandaşlara.

İhracat ihtisas halinin kurulması lazım. Çünkü markalaşmak ve nihai tüketiciye cazip sunuşlar yapabilmek için dünyadaki bilgiden ürünlere varana kadar her şey ihtisaslaşmış bir sahadan geçiyor.

Biz bütün toplum katmanlarında, tüm faaliyetlerimize ihtisaslaşan bir mantık içinde yaklaşmamız lazım.

Bu fuarın tüm düşünce sistematiğine faydalı olacağını düşünüyorum. Katkısı olan herkese teşekkür ederim.  İnşallah ülkemize ve hanelerimize daha fazla refah arttıran bir süreç içinde, bu teknolojilerin bilgilerin faydalı olacağına inanıyorum.


Etiketler: ,

habere yorum yapın

Yorum yapın: