haber oku

KARGALAR BİLE GÜLMEZ

admin ~ 15 Haziran 2016 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

 

osmangirgin_(1)

On bir aylık yoldan gelen ramazan ayı her sene olduğu gibi yine yeni mazeret ve söylevleriyle hayatımızın neşesi oldu. Ramazanla ilgili ayet ve hadislerden daha fazla ramazana özel sözler dolaşmaya başladı sosyal medyada.

Aslında savunma psikolojilerini çalıştırıp güya güzel sözler icat etmeye çalışanlar, kendilerini o kadar da kasmasalar ramazan ayını anlamaya çalışsalar bu kadar yorulmayacaklar.

Ramazan ayı insanın beyni ile anladığı ve anlamaya çalıştığı faydasının çok ötesinde,  rahmet, bereket ve sağlığı ile hayatımızda çok büyük değişiklikler yapmaktadır. Hele hele çevremizdeki manevi atmosferini kimse hesap edememektedir. Bu yazdıklarım tabi ki gören gözler hisseden kalpler içindir.

Biz hala oturup ramazan orucunu tutmama veya ramazan ayında ibadet edenleri nasıl alt edebiliriz diye edebiyat parçalamaya çalışalım.

Ben bu şekilde düşünenlere aciz hane şunu söyleyeceğim. Kendini zorlama,  ramazan ayını bil ve uygulamaya çalış yeter.

İnsanların on bir ay boyunca yaptığı hata veya işlediği günahları ramazan ayında çarşaf çarşaf yazarak oruç tutmanın değerini veya tutmamanın mazeretini kabul ettiremezsin. Kendini de inandıramazsın. Senin yazdıkların bile oruç tutmamanın sendeki rahatsızlığıdır.

İnsanlar elbet sadece ramazan ayında günahlardan sakınmamalıdır. İnsanlar yıl on iki ay günahlarından sakınmalı ve insanca yaşamalıdır.

Fakat siz bugün oruç tutanlara karşı on bir ay şunu yaptınız, şu günahı işlediniz derseniz bu ramazan ayında oruç tutmayın demek olur.

Oruç dünya yaratıldığı günden bugüne devam eden bir ibadettir. Hiç kimse bu ibadetten kendini sıyırmaya çalışmasın. Sağlıklı ve Müslüman olan herkes bu ibadeti yerine getirmek zorundadır. Müslüman olmayan ve sağlıksızlara sözüm yok.

Sen kalkacaksın ben oruç tutmasam da olur çünkü on bir ay şu haramı işlemiyorum diye savunmaya geçmene gerek yok. Allah bizim ne yapıp yapmadığımızı bilmiyor mu?

Günahsız insan mı var?

Allah ramazan ayında oruç tutacak olanları söylerken, on bir ay günah işleyenler tutsun, işlemeyenler tutmasın mı diyor?

Ramazan orucunu çalışanlar tutmasın, çalışmayanlar tutsun mu diyor?

Ramazan orucu konusunda cinsiyet ayırımı mı yapıyor?

İşinize geldiği zaman kadın, erkek, çocuk, sağlıklı, söz söylemeye yetkili, ne giyeceğini karar verebilecek yaşta özgür olacaksınız da, ramazan gelince küçük, hasta, sağlıksız ve giyinmede çevreye uymuş olacaksınız. Bunu kim inanır be.

Kargalar bile gülmez.

Hani oruç sadece ağız ve mide ile tutulmazdı?

Peki, bu çarşı, pazarda dolaşan insanlar oruçlu değil mi?

Siz ramazan ayı öncesiyle bir fark görebiliyor musunuz?

Ramazan davulcusu, pidecisi ve lokmacısı haricinde.

Sahura kadar açık kahveler mi?

Kardeşim hatim mi indiriyorlar?  Ramazanın diye  sahura kadar okey oynuyorlar.

Orucun faydalarını yazmayacağım. Zaten biliyorsunuz.

Allah oruç tutma sıhhatini alırsa, şifa dilenmek için hangi kapılara gideceğini sen bile bilemezsin.

“Oruç tutunuz sıhhat bulunuz. (H.Ş)”

Bunun üzerine ne söyleyebiliriz. Ramazan hastalığı dediğimiz hastalıkları gerçekten yakalanırsak dünyamız zindan olur unutmayalım.

Muhabbetle!

15.06,2016

Osman GİRGİN

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.