haber oku

KAZ KİM?

~ 11 Haziran 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN

Memleketimiz bir seçim daha atlattı. Aslında atlattı demek biraz kurtulmak gibi geliyor ama doğru. Milletimizin demokrasi bayramı olarak lanse ettiğim bu günü böyle sözlerle anlatmama sebep olaylar var.

Türkiye Cumhuriyetinin 65. Demokrasi yılında yapılan 25. Dönem milletvekilliği seçimleri bütün oy kullanan vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Bunun yanında milletin vekili olan kardeşlerimize başarılar diliyorum. Onlar verilen yetkinin dört yıllık? olduğunu ve dünya nimetlerine dalarlarsa ebedi dünyalarını kaybedeceklerini unutmasınlar.  Özellikle oy kullanan tabirini kullandım. Seçim öncesi yazdığım yazıda da belirttiğim gibi oy kullanmayanlar ne olur gelecek seçimlere kadar yorum yapmasınlar.  Bu eğer bir ayırımcılıktır diyorsanız evet ayırımcılıktır. Çünkü bu millet artık laftan, gösterişten, dedikodudan, israftan içi dışı bir olmayanlardan bıkmıştır.

Milletimiz seçimden önceki çalışmalarını devlet ve milletin yükselmesi için devam ettirmelidir. Çünkü bu memleket bizimdir. Bizim bu memleketten başka yaşayacağımız veya gideceğimiz bir yerimiz yoktur. İyi ki yoktur. Bununla da övünmeliyiz.

Seçimlerin ardından söyleyebileceğim en kısa değerlendirme ise, israf ve riyadır. Bir yerlere gelme ve gelenin yanında görünme duygusu bizi nefsimizin esiri etmiştir. Şu kısacık seçim çalışmaları döneminin bitmesinden sonra bile kendini sudan çıkmış balık gibi hissedenler var.

Ben özellikle seçim dönemindeki mitingleri, konvoyları, seçim bürolarını ve süslemeleri kabul etmiyorum. Bu uygulamaların tamamı insanların gözünü boyamak içindir. Buna gerek olmaması gerekir. Miting ve toplantıların sebebi nedir? Adayı tanıtmak. O zaman milletin içinden tanınmış kişileri aday yapacaksın. Diyeceksiniz ki, bu adaylar millet tarafından tanınıyor. O zaman niye o kadar gürültü patırtı ile dolaşıyorsunuz?

Bugün partileri tanımayan vatandaş var mı?

Vatandaşımız bugün bu ortamda partileri tanımıyorsa hata kendisindedir. Tanımasın ki biz seçimden seçime bayrakla, müzikle, iltifatla hediye ile oyunu alıp gidelim. Bir daha da görüşmeyelim. Vatandaş oyunun peşine düşerse seçilenlerin rahatı olmaz. Çünkü seçilenler milletin vekili gibi davranmıyor ki, milletin hâkimi gibi davranıyor.

Bunda bizimde tuzumuz yok değil. Tamam, fanatik olmayalım, takım tutar gibi tutmayalım ve anadan babadan gelen partinin peşinden gitmeyelim fakat son kırk günde iyi konuşan, mitingde çok insan toplayan, güzel şarkılar çalan, her yeri süsleyen partiye de oyumuzu verip geçmeyelim. Biz anket düzenlemiyoruz ki, en iyi organizatörü seçmiyoruz ki. Biz kendi geleceğimizi ve vatanımızın bekasını oyluyoruz.

Haberleşme araç ve gereçlerinin bu kadar yaygınlaştığı, dünyanın herhangi bir yerinde olan olayı saatler içerisinde duyup görebildiğimiz bir zamanda seçimlerin bu şekilde yapılması bana göre gericiliktir. Seçimden önce alınan bir kararla mitingler, konvoylar, seçim büroları ve süslemeler beraberce kaldırılabilir. Aday olanlar kendileri dolaşabilirler. Her kahveye, eve misafir olabilirler. Kendilerini anlatabilirler. Ülkemizdeki yaklaşık iki yüz üç yüz televizyon kanalından, internet ortamından, binlerce gazete ve dergi köşesinden seçmenlerine seslenebilirler. Millet böylelikle bakarsınız okumaya da alışır. Millet her yönüyle, zaman, para, dalkavukluk israfından kurtulmuş olur.

Milletvekillerine yine sormak istiyorum. Sizin harcadığınız para 48 maaşınızdan daha fazladır. Siz neden milletvekili oldunuz?

Vekil asilden neden kıymetli?

İnşallah “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” sözünü hayata geçirmek için değildir. Eğer öyle ise kaz kim?

Muhabbetle…

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com

 

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.