haber oku

KIZILAY BİZİMLE BERABER!

~ 07 Mayıs 2013 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

ALPASLAN

Yazarımız Alpaslan GİRGİN’İN Nazilli Kızılay Derneğinin düzenliği kompozisyon yarışmasında Turan Ortaokulunda 1.Nazilli’de 2. olan yazısını köşemizden yayınlıyoruz.

HEP BERABER!

Dünyamız her zaman tehlike altındadır.Bu tehlikeler bazen insan eliyle, bazen ise tabiatın eliyle olmaktadır. İnsanlar aciz kaldığı dönemde ve anlarda sarılacak bir dost eli ararlar. Bu dost elini bulamayanlar bu dünyayı acı bir şekilde terk etmektedirler.Bazı vicdanlı insanların önderliğinde bu zor zamanları atlatacak yardım kuruluşları kurulmuştur.

Dünyamızdaki felaketlerin cinsi, yeri, zamanı ve etkisi önceden bilinmediğinden her an, her yerde tehlike altındayız.Bu tehlikelerden korunmanın en kolay yollarından birisi yardım kuruluşlarını desteklemek ve çoğaltmaktır. Çünkü bugün başkasının başına gelen felaketin bizim başına da ne zaman geleceği belli olmaz.insanlar yaşadıkları dünyanın kıymetini bilmediklerinden, bazen kendi elleriyle bile bu güzelim dünyayı yıkmak istemektedirler. Savaşlar dünyanın en büyük felaketleridir. Bu savaşların çıkış nedenleri sorgulanması gerekirken, binlerce kişinin ölmesi,yaralanması, evsiz ve kimsesiz kalması da sorgulanması gereken öncelikli sorunlardandır.

Savaşlarda olduğu gibi doğal afetlerde de binlerce kişi mağdur olmakta ve çaresiz kalmaktadır.doğal afetlerin yerleri coğrafi şartlara bağlı olduğundan özellikle yurdumuzun deprem, seli toprak kayması ve çığ felaketinin yaşandığı ve bu felaketlerin yaşanabileceği bir ülkedir. Aynı zamanda dünyanın en gözde yerinde olmasından dolayı da savaş tehdidi altındadır.

Milletimizin doğal afet ve savaşlardan sonra sarılacağı tek el, samimiyetini hissedebileceği tek kalp, sıcak mekan ve yemek bulabileceği tek kuruluş Kızılay’dır. Kızılay milletimizin her derdine dermen olmaya çalışan, savaşta ve barışta kendini kabul ettiren, milletin yardımlarını yine millet için harcayan gönüllülerimizin kuruluşudur. Özellikle barışta yaptığı katkılarla insanlarımızı birbirine bağlayan, vatandaşlarımızın yardımlaşma ve dayanışma duygularını geliştiren bu kuruluşumuzaherkes yardımcı olmalıdır.

Son yıllarda kan bağışı teşvikleriyle ülkemizin acil kan ihtiyacını gideren, aynı zamanda fakir ve kimsesiz çocukların eğitimine de katkı sağlamaktadır.

Başına gelebilecek bütün felaket ve kazalarda  “Kızılay bizimle beraber” diyebilmek için biz de her zaman Kızılay’la beraber olmalıyız.

Kuruluş amacı ne kadar savaşta yaralananlarayardım maksadı olsa da barışta da kendine yer bulan bu kuruluşumuz, modern dünyanın tek evrensel ve insancıl kuruluşudur. Bu kuruluşların çoğalması milletimizin yardımsever olmasına ve dayanışma gücüne bağlıdır.

Kızılay’ın önemini ve faydasını anlamak için bir felaketin gelmesini beklememeliyiz. Sunulan bir tas sıcak çorbanın, örtülen bir battaniyenin, verilen bir ünite kanın hayat olduğunu unutmamalıyız. Bir hayatı kurtarmak bütün hayatları kurtarmak amacıyla atılan ilk adımdır. Onun için mutlu, sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir hayat için kara gün dostu Kızılay’ın  yanında olalım ve kızılay destekçilerinin çoğalmasını sağlayalım.

Alpaslan GİRGİN


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: