haber oku

KOALİSYON KURALIM MI?

~ 05 Ağustos 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN

Türk siyaset tarihi uzun bir aradan sonra koalisyon sohbetlerine tanık oldu. Aslında on üç yıllık zaman devletler ve milletler için çok büyük bir zaman değildir.

Bu sefer biz bu işin çılkını çıkardık herhalde. Medya açısından iyi oldu. Dizilerden daha maliyetli değil. Aslında temaşa bakımından da iyi oldu. Çünkü diziler zaten bize bir şey vermiyor ki. Alıp götürdüğü değerlerimiz hariç. Ama devlet yönetimi anlamında aynı iyi niyeti söylememiz mümkün değil. Seçimin üzerinden geçen iki aylık dönem zaten seçimin atmosferini ve milletin beklentilerini sildi süpürdü.

Koalisyon siyasi bir tabirdir. Demokrasi ile yönetilen devletlerin mecliste çoğunluğu elde edememiş en büyük partinin çoğunluğu elde edebilmek için diğer siyasi partilerle beraber hareket etmesi demektir.

Yaşantımızda da birçok koalisyon benzeri yönetimlerimiz vardır. İşte şirket kurmaya parası yetmeyen kişinin yanına ortak alması veya satılığa çıkarılan bir yeri alamıyorsak alabilmek için yanımıza aldığımız oransal ortaklar gibi.

İşi nereden bakarsanız bakın ister şirket olsun ister diğer ortaklıklar olsun mutlaka insan yaptığı işi ve oradaki haklarını bilmek ister. Bu akıllı insanın davranışıdır. Sizin bir beklentiniz yokta amacınız sadece yardım etmek ise o zaman bir şey konuşmadan maddi ve manevi desteği verir ve karışmazsınız.

Siyasette beklentisi ve amacı olmayan bir partinin işi nedir. Böyle bir parti yoktur. Eğer varsa o zaman konuşulacak daha fazla söz var demektir. İşte memleketimizdeki koalisyon çalışmalarında söylenen sözleri duydunuz. Bunların hepsinin işi senaryolaştırmadan başka bir şey değildi.

Bir gün partilerin kırmızıçizgilerini, diğer gün partilerin kişilerini bir başka gün işe partilerin söylemlerini eleştirerek iki ayı geride bıraktık. Bunlar sahte gündemlerdi. Çünkü hiç kimsenin bunları eleştirme hakkı yoktur. Bunları ancak o partiye oy verenler eleştirebilir. Zaten o siyasi partiler sizin eleştirdiklerinizle bu oyu aldılar.

İnsan şirket veya ortaklık kurarken bile kırmızıçizgilerini söyler. Nihayette beraber hareket edeceksiniz. Kırmızıçizgisi olmayan insanın düşüncesi olur mu? Kırmızıçizgileri yakın olan insanların bir araya gelmesi en mantıklı ittifaktır.

Vatan ve milletin zarar görmemesi için acele etmede fayda olduğunu düşünenlerdenim. Bu acelecilikle vatan ve millet düşmanlarıyla bir araya gelinsin diyenlerden değilim. Bindiğimiz dalı kesmeyelim. Vatan ve millet baki kalacak ki biz üzerinde yönetmek için siyaset yapalım.

Hatası olmayan insan olmadığı gibi hatasız siyasi partilerde olmaz. Siyasi partilerin en masumu bile demokrasi, insan hakları ve eşitlik konularında sabıkalıdır. O zaman bize düşen vatan, millet ve din konusunda hainlik yapmayanlarla asgari müştereklerde birleşmektir. Hiç kimse kendini dünya görüşü aynı olmayan veya vatan, millet ve din konusunda aynı düşünmeyen partilerle ittifak yapabiliriz safsatasını inandırmasın. Memleketin içerisindeki terör olaylarının tamamı aba altından sopa göstermektir. Şiddetle kınıyorum. Şehidlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Şurası unutulmamalı ki bu sopa gösterenler esas suçludan daha fazla ceza almadıkları müddetçe bu sopayı daha çok göreceğiz.

Bana göre kırmızıçizgiler kırmızı plakalardan daha önemlidir. Fakat ikisi de karakter meselesidir.

KİŞİSEL UYARI! Sıcakların mevsim normallerinin üzerinde olduğu bu günlerde Yenipazar Tapu Dairesinde işiniz varsa gitmeyin. Boşu boşuna kendi sağlığınızı tehlikeye atmayın. İşler onların tabiriyle “eskiden altı ayda oluyordu bunlar” şimdi uzun sürse ne olur.

Sıcakların biraz azaldığı, sağlığınızın iyi olduğu, boş vaktinizin çok olduğu bir zamanda gidin.

Muhabbetle!..

05.08.2015

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.