haber oku

KURBAN BAYRAMI

~ 25 Eylül 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN İMZA

Bayramlar bir milleti meydana getiren ailelerin evleri gibidir. Her sene yerine getirilen bayramlar dinin temiz ve sağlam kalmasını sağlar.

Bayramları İslami kural ve değerler içerisinde kutlamak en büyük vazifemizdir. Son yıllarda çeşitli bahaneler üreterek bayramlar üzerinden oyun oynayanların sayısı arttı. Biz aynı duyguları ramazan ayı ve bayramı için de yazdık. Buradaki gaye ramazan ayı ve kurban değil, gaye inanç sistemimiz olan İslam dinidir. Eğer bu vazifeyi yerine getirmeyeceksek veya getirmek istemiyorsak bunu gizli ihlal etmeliyiz ki başkaları bizden görerek         bunu adet haline getirmesin. Adet haline gelmiş iyi veya kötü davranışların sorumlusu başlatanlardır. Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor:

-İslam’da iyi bir çığır açan kimseye, bunun sevabı vardır. O çığırda yürüyenlerin de sevabından kendisine verilir. Fakat onların sevabından hiçbir şey noksanlaşmaz. Her kimde İslam’da kötü bir çığır açarsa, o kişiye onun günahı vardır. O kötü çığırda yürüyenlerin de günahından ona pay ayrılır. Fakat onların günahından da hiçbir şey noksanlaşmaz. (Müslim)

Evet, İslam diyarında uyulan, takip edilen ve çıkarılan modanın hükmü budur. Bugün sokaklarımızdaki İslam’a uygun olmayan modanın peşinden gitmek günahtır. Ondan daha günahı da o modayı başlatmaktır.

Tabi işin birde güzel tarafı var. Eğer İslam’a uygun bir moda başlatırsak bu moda devam ettiği müddetçe moda takipçilerinden dolayı sevap kazanırız. İşte saygıdeğer okuyucularım hiçbir zaman kötü bir modanın başlatıcısı ve devam ettiricisi olmayın.

Bayramlarımız bizim en değerli günlerimizdir. Bayramlarımızın devamı için elimizden gelen her şeyi yapalım. İslam’a uymayan bayram kutlamalarından uzak duralım. Bakarsınız sizin şahsınıza ait olarak yaptığınız bir hata başkaları tarafından benimsenip devam ettirilirse moda oluverir. Moda devam ettirildiği müddetçe size de günah yazılır.

Özellikle kurban bayramlarımız para ile yapılan ibadetlerimizin ön plana çıktığı bir bayramdır. Maddi imkânı olan herkes bu bayramın kıymetini bilip Allah’ın emrini yerine getirmelidir. Bu dünyada ne kadar ömrümüzün kaldığını bilen var mı?

Yaratıcımıza şükür maksadıyla kestiğimiz kurbanın bize neler kazandırdığını bilenlerin bu ibadetten vazgeçmeleri mümkün değildir.

Hz. İbrahim peygamberden (as.) bu yana devam eden bu ibadetin devamına ve bizden sonrakilere kalmasını vesile olmalıyız. Şunu da unutmamak gerekir ki, bu din biz sahip çıkmaksak yok olup gitmeyecektir. Çünkü Allah dinini kıyamete kadar devam ettirecektir.

Buradan şunu çıkarıyoruz. Allah bizim ibadetlerimize muhtaç değil.

Biz Allah’ına dinine muhtacız.

Biz Allah’ın merhametine muhtacız.

Biz Allah’ın adaletine muhtacız.

Elimize geçen üç kuruşla, elde ettiğimiz üç kuruşluk zevkle, emrimizdeki üç-beş insanla Allah’a meydan okumanın, Allah’ın emir ve yasaklarını eleştirmenin akıl karı olmadığını Allah’a inanan da inanmayan da biliyor.

Bunları bize veren Allah değil mi?

Kurban bayramı vesilesiyle söyleyeyim. Allah mallarımızı ve evlatlarımızı bize imtihan için gönderdi. Neden kurban bayramı vesilesi dedim? Çünkü önce evlatlarımızı kurban edecekken şimdi diğer imtihanımız olan mallarımızı kurban ediyoruz.

Kurban için dokuz dereden su getirmeye çalışırken dinden uzaklaşan kardeşim memleketimizdeki et tüketiminden ve dünyadaki et tüketiminden haberdar mıdır?

Allah her şeyi en iyisi ile bilendir.

Kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, mübarek olsun derim.

Allah yar ve yardımcınız olsun.

Muhabbetle!..

23.09.2015

Osman GİRGİN

osmangirgin.haber@ hotmail.com

osmanlıhaber.com

 

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.