haber oku

KURBAN BAYRAMI!

~ 02 Kasım 2012 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

 

girgin resim

Dünyanın yaratılışından bugüne yeryüzünde yaşayan İnsanlar beraber gülmek ve beraber ağlamak istemişlerdir. Bundan dolayı bazı günleri kendileri için önemli kabul ederek bu günlerde sevinç ve tasalarını göstermeye çalışmışlardır.

Devletler, milletlerin tarihlerinden gelen böyle günleri bayram ilan etmişler. Milletlerin bu günlerde coşku ve gösteri yapmaları kendilerini diri tutmalarını, milli duygularının gelişmesini yardımcı olmuştur.

İlahi dinlerin göndericisi ve yaratıcımız Allah (c.c.) da insanlara, kendilerinden daha yakın olduğundan bazı ilahi günler vererek onlara yardımcı olmuş, onların manevi duygularının gelişmesini sağlamıştır. Bu günleri, hakkıyla ifa edenlere faydalı olacak şeklide düzenlemiştir.

İslam dininin iki büyük bayramından biri olan kurban bayramını içinde bulunduğumuz günler içerisinde idrak etmekteyiz. Bu günlerin fazileti, bereketi ve feyzini sayarak bitiremeyeceğimiz bir gerçektir. Fakat en azından cemiyet ve fert bakımından birkaç faydasından bahsederek bayramın daha da faydalı geçmesinde katkımız olur diye düşündüm.

İnsan çoğu zaman:

-İyi ki bu bayramlar var” diyorsa, bu bayramların kıymetini bilip, bayramları bayram gibi kutlamalıdır.

Dini bayramlarımız insanın Allah’a yakınlaşmasını sağladığı için, millet ve fert bazındaki değerleri de artmaktadır.

Bayramların fertler ve toplumlar üzerindeki faydalarından biraz bahsedelim.

İçinde bulunduğumuz bayram kurban bayramı olması hasebiyle:

Fert olarak hayatımızın her safhasında aklımızdan çıkarmamamız gereken Allah inancının, bir kere daha doruk noktalara taşıdığımız gündür kurban.

En sevdiğimiz varlıklarımızı yüce yaratıcı için kestiğimiz gündür kurban.

Canlıların ancak yaratıcılarına karşı kurban edilebileceğinin ispatıdır kurban.

Kurban malla yapılan bir ibadet olmasından dolayı, mallarımızdan ihtiyaç sahiplerine Allah rızası için verildiği gündür kurban.

Çoluğunu, çocuğunu, mahallesini, kedisini, köpeğini komşusunu ve akrabasını Allah rızası için doğurduğu gündür kurban.

En kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızın yerine kurban ettiğimiz gündür kurban.

Cemiyet açısından:

İnsanların birbirleriyle yardımlaştığı gündür kurban.

Zenginin fakirle eşit olduğu gündür kurban.

Fakirlerin, yoksulların, kimsesizlerin, çocukların sevindirildiği gündür kurban.

Allah’a topluca yalvarıp yakarıldığı gündür kurban.

Hacda millet, cemiyet, dil, ırk, zengin, fakir, büyük, küçük ayırımı yapılmadan kefen benzeri beyaz elbisenin içinde Allah’a Müslümanlar için yalvarıldığı gündür kurban.

Bu kadar faydaları olan, insanları birbirine yaklaştıran, manevi atmosfer yükselten bayramlarımızı bile lekelemeyi çalışanlar farkında olmadan küçülüyorlar. Bu günün maddi ve manevi havasını koklayamayan insanların işi gerçekten çok zor. Onların bayram günlerinde neler hissettiklerini hep düşünmüşümdür. Ben bu gün dolayısıyla kurban bayramıyla ilgili bir atasözünü yazmak istiyorum.

“Nasipsiz köpek kurban bayramında bile aç kalırmış.”

Hala kurban bayramını et bayramı diyerek küçültmeye çalışıyorlar.

Hala kurban bayramlarında Allah’a kurban edilen hayvanlar için ağıt yakıyorlar. Allah için kurban kesmeyip, kurban bayramı geçince yine et yemeğe devam ediyorlar.

Kurban bayramında Allah için kesilen kurbanlara yazık oluyor da, safarilerde ve daha başka yerlerde para verilerek avlanan veya kasapta satılan et normal oluyor.

Bir karıncanın bile incitilmemesini söyleyen din, neden kurbanı vacip kıldığı hiç düşünülmüyor.

Allah’ın insanlara vacip olarak verdiği kurban bayramını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışalım. Rabbimizin bize verdiklerinin karşılığında neleri kurban edebileceğimizi gösterelim. Yalvaralım, yakaralım k; insanlığın ve milletimizin içine düştüğü bu kötü durumdan kurtulmaya vesile olsun.

Dünya barışının ve öze dönmenin en iyi fırsatını yakalayabileceğimiz güzel günleri boşa geçirmeyelim. Unutmayalım ki dualarımızın çevrilmediği beş geceden biride kurban bayramı gecesidir.

Müslümanlar, bir vücut gibidir. Vücudun bir yerindeki acıdan dolayı bütün vücut rahatsız olur. Dünyadaki bütün Müslümanların dert ve tasalarının son bulması için, inanmayan ve diğer dinlerin mensupları tarafından yönetilmemeleri için bol bol dua edelim. Dünyanın neresinde olursa olsun bir Müslüman kardeşimin acısını ve tasasını yüreğimin içinde hissediyorum. Dirlik, birlik, sağlık ve helal kazanç için dua edelim. Müslümanların cemiyet olması ve bunu yerine getirebilmeleri için dua edelim. Dünyada yaşanan katliamların son bulması için akan kanın durması için dua edelim.

Bu gün dolayısıyla bütün Müslümanların kurban bayramlarını kutlar, sağlık, mutluluk, başarı ve hayırlı kazançlar diklerim. Bayramınız mübarek olsun.

Yazımı ünlü halk ozanının bir beyiti ile bitirmek istiyorum:

“Köyler kentler festivalle doldu da,

Şu bizim bayramlar bir türlü bayram olmadı.”

Muhabbetle…

Osman GİRGİN

15 Aralık 2008


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: