haber oku

KURTULUŞUN 91. YILINDA!

admin ~ 06 Eylül 2013 ~ Genel, Manşetler

beseylul2013 (7)

 

Nazilli Kurtuluşunu Kutladı

91 yıl önce Yunan zulmünden kurtulmak için Efelerle başlatılan ve zaferle sonuçlanan mücadelenin 91. yıldönümünü coşkuyla kutlandı.

Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 91. Yıldönümü sabah saat 08.00’de Belediye sarayından atılan top atışları ile başladı. Saat 09.00’da Atatürk anıtına Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, İlçe Garnizon Komutanı Yarbay Ekrem Turan ve Belediye Başkanı Haluk Alıcık tarafından çelenklerin sunumu yapıldı. Nazilli protokolü Nazilli Belediyesi Etnografya Müzesini gezdikten sonra, Kuva-yi Milliye kahramanları Demirci Mehmet Efe ve Hacı Süleyman Efendi’nin mezarları ve şehitlikler ziyaret edildi. Saat 10.00’da İstasyon Meydanındaki tören alanında yerlerini alan protokol ve kutlamaya katılan vatandaşlar ile birlikte Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan  törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık yaptı.

Törene Mehmet Okur, MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Garnizon Komutanı Albay Ekrem Turan, Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Baki Deniz, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı M.Ali Berksoy, İlçe Müftüsü Vekili Ahmet Turan, Nazilli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fikri Özçetin, Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Hakan Derici, MHP Nazilli İlçe Başkanı K.Engin Özcan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan Karataş ve gaziler ile kurum ve kuruluşların müdürleri, amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

5 Eylül’ün Ulusal dayanışma ve bütünleşmeyi sağlayıp, ulus olma sevincini yaşadığımız ve ulusal onurumuzu koruma bahtiyarlığına eriştiğimiz tarihi günlerimizden birisi olduğunu belirten Alıcık, “Tarihi boyunca esareti kabul etmeyen ve etmeyecek olan Yüce Türk Milleti Atasına inanmış ve Büyük Komutanın düsturu olan “Söz konusu Vatan ise, gerisi teferruattır” inancıyla kurtuluş mücadelesini başlatmıştır. Şehit olma pahasına esaret prangalarını parçalayarak, gelecek nesillerin hür ve bağımsız yaşamasını sağlayan ecdadımızın fedakârlıkları, hiçbir dünyevi nimetle kıyaslanmayacak kadar önemli ve değerlidir. Dün dökülen şehit kanlarının, çekilen çilelerin,uğranılan kayıpların hepsinin; bugün bizim daha rahat ve huzurlu olmamız için yapılan eşsiz fedakarlıklar olduğu unutulmamalıdır. Esir düşmeyecek milli bir vicdan, köle olmayacak milli bir şuur ve işgal edilemeyecek milli bir kudret büyük milletimizin şan ve şerefle tarihe kayıt düştüğü ve aynı zamanda hayranlık uyandırıcı özellikleri arasındadır. İstiklali ve istikbali uğruna fedakârlıklardan kaçınmayan, zahmet ve zulmetlerden korkmayan, daha da önemlisi ölümlerden dahi çekinmeyen Türk milleti, 91 yıl önce Kocatepe’den İzmir’e kadar eşsiz bir destan yazmıştır. Büyük bir zaferle def edilen işgalci ve istilacı mihrakların rezil amaçları, bugün iç ve dış tesirlerin bir araya gelmesiyle tekrar dirilmiş ve yoğun bir şekilde faaliyete geçmiştir. Türk milletinin birliğinden, devamlılığından kim rahatsızlık duyuyorsa aynı safta toplanmış; böylece ihanet sıradanlaşmış, Ne hazindir ki, 91 yıl öncesinin kutlu hatıralarından çok uzaklara savrulmuş olanlar, bugün ortalıkta cirit atmaktadırlar. Ve demokrasi, özgürlük diyerek de kafaları karıştırmaktan, her değeri istismar etmekten çekinmemektedirler” dedi.

Başkan Alıcık sözlerine şöyle devam etti: “Herkes bilmelidir ki, dün zaferlerimizdeki milli heyecanın ve şuurun aynısı bugün Türkiye sevdalılarının düşünce ve davranışlarında fazlasıyla bulunmaktadır.  Kim ne derse desin ve ne yaparsa yapsın; bu topraklarda Türk milleti ilelebet varlığını sürdürecektir. Bu tarihi kararlılığın karşısında kim durursa erimeye ve yok olmaya mahkûmdur. Tarihi zaferlerle dolu olan Türk milleti bu badireleri atlatacak ve güçlükleri alt edecek kudrettedir. Dün kursaklarda kalan ve milli mücadelenin gazabına uğramış işgalci ruh asla aradığı imkâna kavuşamayacaktır. Dünden aldığımız ilhamla, gelecekte daha huzurlu ve güçlü olacağımıza yönelik inancımızı hiçbir zaman kaybetmememiz gerekmektedir. Türk milleti tarih boyunca 17 devlet kurmuş bir dönem 3 kıta 7 denize hükmetmiş ama kimsenin canına, malına, inancına karışmamış dünyada insanlara adaleti öğretmiştir. Devlet geleneğinde, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın”,”incinsen de incitme”,”yaratılanı hoş gör yaratandan dolayı” düsturundan asla vazgeçmemiştir. Bugün bize insanlık dersi vermeye kalkan Avrupa ve Dünya devletleri önce kendi tarihlerine iyi bakmalıdırlar. Amerika’nın Irak’ta, Fransa’nın Cezayir ve Raunda’da, Ermenilerin Karabağ’da, Sırpların Bosna’da kardeşlerimize yaptıkları ve Yunanlıların 91 yıl önce yaptıkları asla unutulmamalıdır. Tarihi şanla şerefle dolu Büyük Türk Milletini karalamaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Türk Milleti tarihi boyunca esareti hiç kabul etmemiş Demirci Mehmet Efesi, Yörük Ali Efesi, Ayyıldız Çetesi komutanı rahmetli Adnan Menderes ile Büyük Devlet Adamı Büyük Komutan Mustafa Kemal önderliğinde düşmanı denize dökmüştür. Türk evladı, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini iyi okumalı ondan aldığı ruhla Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet korumalı ve müdafaa etmeli, bu ruh ve kudretin damarlarındaki asil kanda olduğunu unutmamalıdır. Bu ruh ve kudretle “TEK DEVLET, TEK BAYRAK, TEK DİL” anlayışından asla vazgeçmemiş ve vazgeçmeyecektir. Unutulmamalıdır ki;  Biz ayırmak ve bölmek için bu toprakları vatanlaştırmadık. Biz, dağıtmak ve parçalamak için bu toprakları yurt tutmadık. Hepsinden de önemlisi biz bu mukaddes topraklarda emanetçi, kiracı, gelip geçici, konargöçer olmadık, olmayacağız. Kuşkuya yer bırakmayacak şekilde söylemek lazımdır ki millet olarak can verdik, bedel ödedik ve üzerinde yaşadığımız her karış yeri destansı mücadelemizle vatanlaştırdık. Milli dayanışma ve bütünleşmeyi en güzel şekilde ortaya koyduğumuz, tek hedefte birleşerek Ulusal onurumuzu koruma sevincini yaşadığımız, Nazilli’mizin düşman işgalinden kurtuluş gününü kutluyor, bu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde kanlarıyla destan, cesaretleriyle tarih yazarak bize vatan bırakan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı.

Yurt dışından gelen Sırbistan, Gürcistan, Ukrayna, Acaristan ekiplerine, yurt içinden gelen BURSA Zafer Halk Oyunları Derneği Ekibine emeği geçen ve destek veren herkese çok teşekkür eden Haluk Alıcık sözlerimi Ulu Önder Mustafa Kemal’in “bu memleket tarihte TÜRK‘tü, bugün de TÜRK’tür, İlelebet de TÜRK olarak kalacaktır. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !” Sözleriyle noktaladı.

Başkan Alıcık’ın yaptığı konuşmanın ardından kutlamalara katılamayan misafirlerin tebrik mesajları okundu. Kore Gazisi Mustafa  Özbayram kendi yazdığı şiirini, Aydoğdu İlköğretim Okulu öğrencilerinden Barış Efe Aydın, Sıla Zelvili, Öykü Karakoç  ve Ege Esmer’in okudukları şiirlerin ardından Nazilli Belediyesi Mehter Takımı, Nazilli Belediyesi Halk Oyunları Zeybek ekibi, Bursa Zafer Halk Oyunları Derneği Ekibi, Yurt dışından gelen Sırbistan, Gürcistan, Ukrayna, Acaristan ekiplerinin gösterileri ile 5 Eylül Kurtuluş Bayramı kutlamaları sona erdi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: