haber oku

LİSELİ GENÇLER BÜYÜKŞEHİR YASASINI TARTIŞTILAR!

admin ~ 09 Ocak 2013 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

IMG_1079 (1)

NAZİLLİ ÜLKÜ OCAĞINDA LİSE TEŞKİLATLARI ; BÜYÜK ŞEHİR YASASININ  KÖY VE BELEDİYELERE OLUMLU VE OLUMSUZ YÖNLERİNİ TARTIŞTI.

Nazilli Ülkü Ocağı’nda her hafta gerçekleşen liseler arası münazaraya bu hafta Menderes Anadolu Lisesi ile Mehmet Akif Ersoy Lisesi katılım gösterdiler. İki lisenin temsilcilerinin karşılıklı olarak açtığı münazara çok hararetli tartışmalar eşliğinde devam etti.

Konuşmanın açılışını yapan Nazilli Ülkü Ocağı Başkanı Şükrü IRGAT

‘’Böyle örnek bireyler olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç bilirim arkadaşlar. Şu an yaşıtlarınız kahvahane köşelerinde , bilardo salonlarındayken sizler ülkenin güncel konuları için toplanmışsınız.

Sizler gibi ülkücü nesiller yetiştiği için gözümüz arkada kalmayacaktır.  Tekrar hoşgeldiniz. İyi münazaralar ‘’ diyerek sözlerini tamamladı.

Münazara Menderes Anadolu Lisesi temsilcilerinin olumsuz yönlerini sıralaması ile başladı.

Temsilciler

;’’ artık kazaların , kasabaların birer mahalle haline geleceğini, bunun halk üzerinde olumsuz etkiler bırakacağını, hatta bazı kasabaların ilçelerden daha yüksek standartta kasabalar olduğunu ,Bu kasabalardaki mimari yapının bozulması , hem tarımsal , hem hayvansal yönden çiftçiyide olumsuz etkileyebileceğini’’ dile getirdiler.

Buna karşın Mehmet Akif Ersoy Lisesi temsilcileri ;

‘’tam tersi büyükşehir ilçe belediyelerine, tüzel kişiliği kaldırılıp mahalleye dönüştürülen köylerde yapılacak yapılar için yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun tip mimari projeler yapma ve bu projelerden vatandaşları ücretsiz yararlandırma görevi veriliyor. Bu da köylüyü dışa itme değildir. Hayvan damlarının yerlerine meralar yapılacak olması ve bu meralarında ücretsiz kullanıma açık olması da cabasıdır . Ayrıca  mahalli idari birimlerin araçlarından da vergi alınmayacak. Küçük köy ibadethanelerinden su parası tahsil edilmeyecek.  Belediye nüfusa göre köy olarak statü alacak .böylece gereksiz belediye başkanı olmayacak.’ Denildi.

Münazara karşılıklı olarak örneklendirmeler ile yaklaşık 45 dk devam etti. Sonuçta olumlu yönlerinin daha fazla olduğu kanaatine varılarak münazara yemek yenilip sonlandırıldı.

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: