haber oku

MİLLİ MÜCADELENİN KARARGÂHI NAZİLLİ’DEYDİ!

admin ~ 25 Şubat 2020 ~ Genel, Manşetler

Düzenli ordu kuruluncaya kadar geçen zamandaki Kuvayı Milliye döneminin en önemli şahsiyetlerinden biri de Milli Kuvvetler Komutanı Milis Albay Demirci Mehmet Efe’dir. Batı Cephesi Demirci Mehmet Efe olmadan anlatılmaz.

Kurtuluş Savaşı Yunanın İzmir’e düşman çıkarmasıyla başlamıştır. Dolasıyla Kuvayı Milliyenin ilk kuşunu, İzmir’de Gazeteci Hasan Tahsin’in sıktığı kurşundur. (15 Mayıs 1919) Bu kurşun Anadolu’nun kurtuluşundaki işaret mermisidir. Arkasından Mustafa kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’dan Milli Mücadeleyi resmen başlatmıştır.

Demirci Mehmet Efe Milli Mücadeleye Resmi kaynaklara göre 11 Temmuz 1919 yılında girdiği belirtilmektedir. Anılar ve anlatımlar gösteriyor ki, 15 Mayıs Yunanın İzmir’e asker çıkarması ve Hasan Tahsin’in şehit edilmesi Ege bölgesi ve memlekette büyük bir üzüntüye yol açmıştır. Bu üzüntü kısa zamanda Türk’ün bağımsızlık ve hürriyet duygusuyla mücadele ruhuna dönüşmüştür.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da çıkarttığı bağımsızlık kıvılcımı kısa sürede bağımsızlık meşalesine dönüşerek bütün yurdu sarmıştır.

Bu dönemde bölgelerinde efelik yapanlar düşman karşısında bir araya gelmeye başlamıştır. Zaten düşman karşısında da bir araya gelmeyenlerin eşkıya olduğu kesindir.

Demirci Mehmet Efe ve Yörük Ali Efe Aydın’da öne çıkan iki efedir. Demirci Mehmet Efe’nin nüfusu ve coğrafyası daha geniş olduğu için düşman karşısına dikilmesi bölge insanını birazcık olsun rahatlatmış ve düşmanın yenilebileceği duygusu oluşturmuştur.

Demirci Mehmet Efe bölgenin nerdeyse tek hâkimi duruma gelmiştir. Demirci Mehmet Efe’nin karargâhı ise Nazilli’deydi. Nazilli bu konuda Kuvayı Milliye’nin öncüsü ve merkezidir.

Demirci Mehmet Efe ilk Milli Mücadele’ye geçiş günlerinde Mustafa Kemal Paşa’ya da haber gönderiyor ve yanında olduğunu belirtmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk daha sonraki mektuplarında Efe’nin hizmetlerinden sık sık bahsederek teşekkür etmektedir.

Eğitimci, Yazar-Şair Osman GİRGİN’İN “ANILARLA NAZİLLİ” adlı kitabından alınmıştır.”ANILARLA NAZİLLİ” Kitabını internette ve Nazilli’deki kitapçılarda bulabilirsiniz.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.