haber oku

MUHSİN YAZICIOĞLU (31.12.1954 -25.MART.2009)

~ 25 Mart 2018 ~ Genel, Manşetler

4344029207

Türk siyasetinin mihenk taşlarından biridir. Ülkücü, veteriner ve dava adamıdır.

Muhsin Yazıcıoğlu, 1954 yılında Sivas’ın Sarkışla ilçesi Elmalı Köyü’nde bir çiftçi ailesinin oğlu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla’da yaptı.

Yükseköğrenimini yapmak üzere 1972’de Ankara’ya geldi. Üniversite tahsilini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tamamladı.

1968’de cemiyet (dernek) çalışmalarına başladı. Şarkışla’da Genç Ülkücüler Hareketi’ne katıldı. Ankara’ya geldikten sonra ise, Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapmaya başladı. Sırasıyla; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı. (1977-78).

1978’de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği’nin kurucu Genel Başkanı oldu. 1980 yılına kadar MHP’de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulundu.

1980 askeri darbesi, birçok kişi gibi Yazıcıoğlu için de dönüm noktası oldu. Yazıcıoğlu, “MHP ve ülkücü kuruluşlar davası” sanığı olarak yargılandığı dava sırasında 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi’nde kaldı, dava sonunda Yazıcıoğlu, herhangi bir ceza almadı.

Vatan ve millet aşığı Yazıcıoğlu, tüm yaşadıklarına rağmen 1987’de yine milletine hizmet için siyasete kaldığı yerden devam etti. Milliyetçi Çalışma Partisi’nin Genel Sekreter Yardımcılığı görevine geldi.

1991seçimlerinde Milliyetçi Çalışma Partisi Sivas milletvekili oldu.

Daha sonra 1992 yılında Milliyetçi Hareket Partisinden ayrıldı.1993 yılında Büyük Birlik Partisi’ni kurup kurucu genel başkan oldu.

1995 yılında Anavatan Partisi ile ittifak yapıp milletvekili oldu. Anavatan Partisinden istifa edip partisine döndü.

2007 seçimlerinden partisinden istifa edip bağımsız Sivas milletvekili oldu. Milletvekili olmasından sonra tekrar partisinin başına geçti.

2009 seçimlerinde propaganda mitingleri esnasında Kahramanmaraş mitingi ardından Yozgat’a giderken helikopter kazası sonucu 25 Mart 2009 da hakkın rahmetine kavuştu.

Vatan ve millet uğruna geçen 55 yıl Türk siyasetine ve siyasetçisine çok şey kazandırdı.

-Haksız bir davada “zirve” olmaktansa, haklı bir davada “zerre” olmayı tercih ederim.

-İki saniye sonrasına garantimiz olmayan bir hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok.

-Bu ülkede dürüst olmak başa beladır. Ama bu bela başımızın tacıdır.

-Vatan aşkı maya gibidir. Sütü bozuklarda tutmaz.

-Firavuna karşı olmak yetmez! Musa’nın yanında olmak gerek!

-İslam hassasiyeti olmayan “milliyetçiliğin” içi boştur.

Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olur inşallah!

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.