haber oku

NAZİLLİ 5. DEVE GÜREŞİ ŞÖLENİ YAPILDI!

admin ~ 17 Şubat 2014 ~ Genel, Manşetler

5.deveguresi (19)

Nazilli 5. Deve Güreş Festivali’ne ilgi büyük oldu

Yılın deve güreşi Nazilli Yeni Sanayi Sitesinde düzenlenen deve güreşi sahasında beklenenin üzerinde bir ilgi ve katılımla yapıldı. Nazilli 5. Deve Güreş Festivali’ne, Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinden 150 deve katıldı.

Belediye Başkanı Haluk Alıcık, her yıl olduğu gibi bu yılda güreşlerden elde edilen gelirin öğrencilere burs olarak kullanılacağını belirterek, “Deve güreşleri sayesinde hem yöresel kültürümüzü yaşatıyor hem de eğitime destek sağlıyoruz” dedi.

Yılın deve güreşi Nazilli Yeni Sanayi Sitesinde düzenlenen deve güreşi sahasında beklenenin üzerinde bir ilgi ve katılımla yapıldı. 5.‘inci Geleneksel Deve Güreşi Festivaline  Ege, Akdeniz ve Marmara  bölgelerinden yaklaşık 150  deve katıldı. Nazilli Belediyesi tarafından organizesi yapılan Deve güreşlerine katılımcılar kadar izleyiciler de yoğun ilgi gösterdi. Girişlerin ücretsiz olduğu deve güreşini  20 bine yakın vatandaş izlerken, güreşlere çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda belediye başkanlarının yanında vatandaşların ilgisi de büyük oldu. Festivalde develerin kıyasıya mücadelelerinde heyecanlı anlar yaşanırken güreşleri izleyenler arasında yaşanan ortamlar renkli sahneler oluştu.

Her yıl Şubat ayının ikinci pazarı yapılan ve geleneksel hale gelen 5.’inci Geleneksel Deve Güreşi Festivali yapılan dua ve kesilen kurban sonrasında başlarken, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık deve güreşleri sayesinde hem yöresel kültürün yaşatıldığını hem de eğitime destek sağlandığını söyledi. Geçen yıllarda 4 kez gerçekleştirdikleri güreşlerden Nazillili 4 bine yakın üniversite öğrencisine burs verildiğini hatırlatan Başkan Alıcık, “Bu yıl beşincisini yaptığımız geleneksel deve  güreşlerimiz geçen yıla oranla daha renkli ve yoğun katılımla gerçekleştiği için çok mutluyuz. Deve güreşleri, yüzlerce yıldır Ege Bölgesi ve özellikle İlçemizde şenlik havasında kutlanmakta. Milletimiz arasında barış ve kardeşlik duygularını geliştirmektedir. Ayrıca Ege geleneklerinde bir Deve sahibi olmak, deve güreşlerine katılmak toplumda bir ayrıcalık olarak kabul görmektedir. Bunun yanında Deve Güreşlerimiz pek çok hayırlı işlere vesile olmaktadır. Bu yıl da elde edeceğimiz gelir, öğrencilerimize burs olarak aktarılacak. Nazillimizin güzide evlatlarının yetişmiş beyinler olarak kentimize ve milletimize kazandırılması sağlanacaktır. Türk Kültürünün yaşatılması ve yayılmasında büyük yer tutan, yöremizin ve ülkemizin adını tüm dünyaya duyuran Nazilli Deve Güreşlerimizde güzel ve unutulmaz anlarını hep birlikte yaşamanın mutluluğunu halkımızla paylaşmaktan onur duyuyorum”  dedi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: