haber oku

NAZİLLİ 9. SANAT, KÜLTÜR VE EDEBİYAT ŞENLİĞİ BAŞLADI!

admin ~ 25 Mart 2018 ~ Genel, Manşetler

9.NAZİLLİ SANAT KÜLTÜR VE EDEBİYAT ŞENLİĞİ

Nazilli 9. Sanat, Kültür ve Edebiyat Şenliği 23.03.2018 Cuma günü saat 17.00 de başladı. Hayırlı olsun.

Bu yıl dokuzuncusu yapılacak olan şenliğe her zamanki gibi birçok yazar, şair ve sanat insanı teşrif edecekler. Bu konuda Nazilliler şanslıdır. Dokuz yıldan beri yapılmakta olan bu şenlik artık kök salması gerekmektedir. Ama yapılanlar sayesinde kök salmayı bırakın filizlenemiyor bile.

Neden mi?

Filizlenmek ve kök salmak için toprak gerek. Su gerek, ilgi gerek.

Dokuzuncusunu başlattığımız bu şenlik ters yönden esecek bir rüzgâr ile tarumar olacak kadar zayıf ve güçsüzdür. Çünkü dökme su ile değirmen dönmez. Su kesilince nasıl değirmen duracaksa bu şenlikte para musluğu kapanınca veya menfaatler çakışınca bitecektir.

Hata nerede?

Yılda üç mahsul kaldırdığımız verimli Nazilli topraklarından sekiz yılda yazar, şair ve sanat adamı yetişmiyor. Nazillili veya yerel yazar, şair ve sanat adamı olmadığından kök salıp sabitlenemiyoruz.

Şimdi Nazillili yazar, şair ve sanat insanlarının biz varız dediğini duyar gibiyim. Fakat bu sese kulak veren yok. Bu ses kapitalizmin, menfaat çetelerinin ve medyanın ve siyasi propaganda gürültülerinin arasında yok olup gitmektedir.

NAZİLLİLİ YAZAR ŞAİR YOK MU?

Açılışına şahit olduğumuz Nazilli 9. Kültür Sanat ve Edebiyat Şenliğinde aramızda üç misafirimiz var denilirken yan tarafta sergilerinin başında bekleyen Nazillili dokuz kültür, sanat ve edebiyat insanını yok saymışlardır.  Bugün ve yarın programı olan üç mümtaz şahsiyetlere ben de hoş geldiniz diyorum. Benim sözüm misafirlere değil. Benim sözüm Nazillili sanat, kültür ve edebiyat insanlarını görmeyenlere veya görmek istemeyenlere. Daha net ifade ile hiçbir karşılık beklemeden masrafsız burada bulunan kültür, sanat ve edebiyat âşıklarına, abdallarına –siz olsanız da olur, olmasanız da diyenlere.

Bilmiyorlar ki getirdikleri insanlar paralarını ve masraflarını ödedikleri müddetçe gelecekler. Ödemediklerinde ödeyenlerin şenliklerinde olacaklar.

Nazillili sanat, kültür ve edebiyat insanları Nazilli âşıkları ve Nazilli’yi karşılıksız sevenler.

Şenliğe katıldıkları için teşekkür bile etmediniz.

Sizden para mı istediler?

Bir tane kitabımızı mı alın dediler?

Oysa Nazilli’yi tanıtanlar onlardı.

Sadece bir konuşması, oteli yediği içtiği hariç binlerce lira para alan insanlardan söz ediyorlar.

Buyurun açıklayın bütün şenliğin maliyetini!

Nazillili sanat, kültür ve edebiyat insanları otelde yatmadıkları, lokantalarda yemek yemedikleri ve konuşma için para almadıkları için mi üvey evlat muamelesi görüyor?

İşin edebiyatındasın edebiyatında.

Not. Eğitimci-Yazar, Şair Osman GİRGİN 31 Mart 2018 Cumartesi Günü saat 17.00 de Nazilli Tiyatro salonunda her yaştan öğrenci velilere “Değerler Eğitimi” ile ilgili konferans verecektir. Herkes davetlidir.

osmanlıhaber.com

 


Etiketler: ,

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.