haber oku

NAZİLLİ BÜYÜYOR!

admin ~ 18 Şubat 2013 ~ Genel, Manşetler

guzelkoy-basin (7)

Güzelköy ‘cazibe merkezi’ olacak

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Güzelköy ve Arslanlı’nın 10 yıl içerisinde bölgenin cazibe merkezi olacağını söyledi.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Güzelköy’ü ziyaret ederek, köy kahvesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Güzelköy’ün jeotermal sahaları ile önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Alıcık, “Önümüzdeki 10 yıl içinde Güzelköy ve Arslanlı bölgeleri seracılıkla ve jeotermal turizmi ile tanışacak. Güzelköy 10 yıl içerisinde bölgenin cazibe merkezi olacak. 96 konutluk Naz-Kent 3. Etap Konutları’nı da Güzelköy’de yapılacak. Güzelköy’ün altyapı sorunlarını da halledip içme suyu isale hattını yenileyeceğiz. Ayrıca elinizde bulunan gayrimenkullerinizi hemen satmayın. Bu konuda tüm köy sakinlerini de uyarın ” dedi.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık Güzelköy’de yapılacak Naz-Kent 3. ‘üncü etap konutlarını anlatmak için Güzelköy’e giderek köy kahvesinde vatandaşlarla sohbet etti. Prorejeyi köylüye anlatırken de yasalaşan Büyükşehir kanunu gereği Nazilli Belediyesinin hizmetlerinin tümünden faydalanacak olan köyde bundan sonra yapılacak faaliyetler konusunda da bilgi verdi. Köy kahvesindeki toplantı ve konutların yapılacağı alandaki incelemeler sırasında Haluk Alıcık ile birlikte Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Akkaya, Haluk Öztürk ve Güzelköy Muhtarı Süleyman Özpınar’da  yer aldı.

Büyükşehir Yasası’yla birlikte Nazilli’ye bağlı köylerin artık Nazilli Belediyesi’nden hizmet alacağını bazı vatandaşların ellerindeki gayrimenkullerini satmak için acele etmemelerini, önümüzdeki dönem bu gayrimenkullerin çok değerleneceğini hatırlatan Belediye Başkanı Haluk Alıcık, “Buralarda jeotermal sahaları var. En geç 10 yıl içinde Güzelköy ve Arslanlı bölgeleri seracılıkla ve jeotermal turizm ile tanışacak. Öyle veya böyle bu bölgeler cazibe merkezi haline gelecek. 96 konutluk Naz-kent 3. Etap Konutları’nı da Güzelköy’de inşaa edeceğiz. Güzelköy’ün içme suyu isale hattını yenileyeceğiz. Bu bölgedeki arsalar önümüzdeki dönemlerde çok daha değerli olacaklar. Bu yüzden elinizdeki Gayrimenkullerinizi hemen elinizden çıkarmak konusunda acele etmeyin.” dedi.

Aşağı Nazilli’de kentsel dönüşüm için çalışmalar başlattıklarını ve şehirlerin genelde batıya doğru büyüdüğünü ancak Nazilli’deki büyümenin sadece batıya değil doğusuna doğru da olacağını ifade eden Başkan Alıcık, “Yeşil Mahalle’de Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait zeytin ağaçlarının bulunduğu arazileri var. Biz bu arazileri Nazilli Belediyesi Katlı Otoparkı ile değiş-tokuş yapmak istiyoruz. Bu teklifi kendilerine yaptık. Katlı Otopark belki de Nazilli’nin en gözde yerlerinden birisi olarak kabul edilebilir. Ama Nazilli’nin doğuya doğru da büyümesi için bu gözde yerimizi Yeşil Mahalle’de vakıf arazileri ile değiştirmeye razıyız. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün buradaki zeytinlikten yılda 50 bin TL kira almazken Nazilli’nin göbeğinde bulunan Katlı Otopark’tan ayda 50 bin TL kira alınabiliyor. Nazilli’nin doğuya doğru büyüyebilmesi için Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait zeytinlikler en büyük problem teşkil ediyor. Bu araziler ile Nazilli Belediyesi’ne ait Katlı Otoparkı Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile değiş-tokuş yapabilirsek, bu bölgede kentsel dönüşüm için daireler yapacağız ve okul kompleks alanları oluşturacağız. Beş Eylül Ahmet Yesevi İlköğretim Okulları’nı bu bölgeye taşıyacağız. Okulların bulunduğu alanlar boşalacak. Bu alanlarda da farklı projeler hayata geçirilerek, kentin görünümü daha çağdaş hale gelebilecek” şeklinde konuştu.

Güzelköy’de yapılacak olan konutlarla ilgili köylülere, Nazilli Belediyesi tarafından hazırlanan toplu konut projesi olan Naz-kent’in dar gelirli vatandaşları kira öder gibi ucuz taksitlerle ev sahibi yapmayı hedeflediklerini söyleyen Belediye Başkanı Haluk Alıcık sözlerine şöyle devam etti.  “Nazilli’ ye hizmet vermeye talip olduğumuzda vatandaşlarımızın krize inat ev sahibi olmaları için elimizden gelen ne varsa yapacağımızın sözünü vermiştik. Öncelikle TOKİ ile yapılan sözleşmeyi iptal ettik. Amacımız daha ucuza, daha kaliteli konutlar yapmak ve malzeme teminini, işçisini Nazilli esnafından sağlayıp onlara da bir nebze destek olmaktır. İşte sözümüzün arkasındayız ve Nazkent 1.’inci ve 2.’inci etaptan sonra 3.’üncüsü için kolları sıvadık. Naz-Kent 3.’üncü etap projesini Güzelköy’de hayata geçiriyoruz. 11 Şubat – 15 Mart tarihleri arasında ön talep toplama kayıtları belediyemize yapılacak. 3 .’üncü etap daireler 100 metrekare alanlı ve salon, oturma odası, çocuk odası, yatak odası, mutfak, banyo – wc ile 3 adet balkondan oluşacak. Yine diğer etaplarda olduğu gibi çevre düzenlemesi ve otoparkları mevcut daireleri yine kira öder gibi uygun ödeme koşulları ile yapılacak. Belediyemize yapılacak başvurular, Noter huzurunda çekilecek kuralar ile hak sahipleri tespit edilerek evlerin bitiminde anahtar teslimi yapılacak. Dar gelirli vatandaşlarımıza kendi ödeme imkânlarına göre Kredi ile konut sahibi olmaları ve planlı bir Kentsel dönüşümü sağlamak amacıyla Nazilli’nin her bölgesinde bu tarz konutlar yapmaya devam edeceğiz.”

Köy kahvesinde yapılan ziyarette Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akkaya, Güzelköy’de projelendirilmiş olan 96 konutluk Naz-kent 3. Etap Konutları’yla ilgili açıklamalarda bulundu. Projenin çizim aşamasında olduğunu söyleyen Başkan Yardımcısı Mustafa Akkaya, “Proje çizildikten sonra müteahhidin kırımına göre dairelerin fiyat belirlenecek. Bir daire fiyatının 60-65 bin TL civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu daireler için kişilerden ön kayıtta 2 bin TL, bir ay sonra da 20 bin TL alınacak. Bu rakamlarla 6 ay içinde binalar %25 seviyesine getirilecek. Bu aşamada noter huzurunda çekişli yapılarak vatandaşların daireleri belli olacak ve tapuları teslim edilecek. İsteyen vatandaş tapularıyla kredi çekebilecek, çekmeyenler  ise kalan tutarı peşin olarak ödeyebilecek” dedi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: