haber oku

NAZİLLİ CHP KADINLAR GÜNÜ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

admin ~ 09 Mart 2016 ~ Genel, Manşetler

4

Değerli Basın Emekçileri,

Bugün dünyanın Kadınlar Günü olarak kutladığı, bizim ise siyasal duruşumuzla yoğurarak Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak andığımız, kutladığımız 8 Mart.

8 Mart’ın tarihi kökenine de atıf yaparak, 1857 yılının 8 Mart’ında daha iyi çalışma koşulları isteyerek greve başlayan, sayıları kırk bini bulan emekçi kadınlarımızı manevi şahıslarında selamlıyoruz. Bu grev sırasında o fabrikada çıkan yangın nedeniyle can veren 129 kadın işçiyi hüzünle anıyoruz.

Değerli Basın Emekçileri,

8 Mart’ın derinliğini anlamaya çalışırken, kadının yeri bakımından ülkemizin tarihinde de bir haftalık bir geri gidişle içinde olduğumuz Mart ayının önemine de değinmek isteriz. Ülkemizde kadının çağdaş ve özgür bir birey olması konusunda öncü olan Kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılının 1 Mart’ında Latife Hanım’ı yasama dönemi açılışı nedeniyle yapılan oturumu izlemesi için TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ’ne getirerek o dönemin koşullarında nasıl bir çığır açtığını hatırlıyoruz. Yine 1935 1 Mart’ında TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ 5. Dönemi çalışmalarına başlarken ilk kez 18 kadının milletvekili olarak meclis sıralarında yer aldığını belirtiyor, bu dev adımları atan ulu Önderimizi şükranla anıyoruz.

Kadının gördüğü şiddetle, uğradığı haksızlıklarla, çileli koşullarıyla değil, toplum içindeki başarısıyla, fedakar duruşuyla, yeni nesillerin yetişmesindeki olmazsa olmazlığıyla anılacağı bir Türkiye için çalışıyoruz.

Tüm çabamız kadınların insan hakları temelinde siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, toplumun bu gelişimi benimsemesi ve içselleştirilmesi, bu değişim ve gelişimin de kadının ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarıyla taçlandırılması içindir.

Kadınların ayak seslerinin duyulmadığı, kadının elinde yoğurmadığı hiçbir mücadele başarıya ulaşmamıştır. Bu nedenledir ki kadın omuzlarındaki yükün farkında olarak tüm anaç tavrıyla sorunlu tüm kesimlerin sorumluluğunu kucaklamaktadır.

YASTA DEĞİL İSTANDAYIZ, EMEKTEN YANA SOKAKTAYIZ.

İşte tam da bu sebepten;

’ ÖZGECAN YASASI ‘‘ bir an önce TBMM’den çıksın istiyoruz.

Bizim eşit, özgür, mutlu, barış, içerisinde kardeşçe ve insanca yaşamak hakkımızdır. Hak ettiklerimiz için mücadeleye devam ÇAĞDAŞLIK VE DEMOKRASİ BİZİM VAZGEÇİLMEZİMİZDİR.

KADINLAR İÇİN ÖZGÜRLÜK, ADALET, CUMHURİYET HALK PARTİSİ ile gelecek İLLA Kİ KAZANACAĞIZ.

Bu düşüncelerle, omzumuzda ki yük, yüreğimizde ki sevgi ve zihin dünyamızın tüm berraklığıyla sizleri selamlıyor, kadınlarımızın direnç ve emek kokan Kadınlar gününü kutluyoruz.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.