haber oku

NAZİLLİ DAHA İYİ TANITILACAK!

admin ~ 25 Ekim 2013 ~ Genel, Manşetler

hangarrestorasyon_2013 (1)

Hangarların Restorasyon çalışmaları başladı
Nazilli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünce yüklenici firmaya ihalesi yapılan TCDD Hangar Binaları Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon çalışmalarına başlandı.
Nazilli de yetiştirilen bazı ürünlerin, Ülke üretiminde önemli bir yer teşkil etmesi ayrıca yine Nazilli’de yetiştirilen birçok tarım ürününün doğal ve organik olması fakat bu ürünlerin tanıtıldığı veya sürekli olarak satıldığı bir yerin olmaması gibi birçok neden göz önünde bulundurularak, Nazilli Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı tarafından, Cumhuriyet Mahallesi 524 ada 1 parselde TCDD Genel Müdürlüğü adına tapuda kayıtlı taşınmaz malın kuzey doğu kısmında bulunan toplam 1.894,00 m²’lik yapının Kültür ve Sanat Merkezi ile İlçede üretilen yerli ürünlerin tanıtımı, sergi yeri ve benzeri amaçlar doğrultusunda kullanılmak üzere kiralanmıştı.
Ancak 8 Kasım 2012 tarih ve 28461 sayılı Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Dair Yönetmelik Hükümlerinin değişmesi üzerine, Köylere Hizmet Götürme Birliğinin bu imkandan faydalanmasının ortadan kalkması üzerine, Nazilli Hangar Binalarının Kültür Merkezi Yapılması Projesi’nin uygulanması için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan %60 hibe alınması ile projenin 2013 yılı içerisinde Kaymakamlık ve Nazilli Belediyesi ile ortaklaşa hayata geçirilmesine karar verildi.
Nazilli Cumhuriyet Mahallesi, Nazilli Gar Sahası dahilinde, km:175+556-630 arasında, hattın sonunda bulunan ve tapunun 524 ada, 1 parsel numarasında kayıtlı, mülkiyeti TCDD Genel Müdürlüğü’ne ait tescilli 8940 m2 yüzölçümlü Sundurma Binası ile 1054 m2 yüzölçümlü açık alanın rölöve, restitüsyon, restorasyon ve çevre düzenleme projelerinin uygulanmasına Kültür ve Tabiat Varlıklılarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından izin verilmesinin ardından Nazilli Belediyesi TCDD Hangar Binaları Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Yapılması İşinin 2013 yılı yatırım programına aldı. Program gereği mevcut cadde ve sokaklarda numarataj alanlarının tamir bakım ve onarımının yapılması 2013 yılı ödeneğinde belirlendi.
Nazilli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünce yüklenici firmaya ihalesi yapılan TCDD Hangar Binaları Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon çalışmalarına başlandı. Kültür Merkezi olarak değerlendirilecek olan iki adet hangarın yaklaşık 2200 metrekare alanında restorasyon çalışması yapılacak. 250 metrekarelik bölümüne restoran, 230 metrekarelik bölümüne sergi alanı, 170 metrekarelik bölümünün de çok amaçlı salon olarak değerlendirilecek olan Hangarda yaklaşık 1370 metrekarelik alnında da  bahçe ve peyzaj düzenlemesini de yapacak.  Nazilli Belediyesi bu alanın halka açık kısmına vatandaşların oturup dinlenebilmesi için oturma grupları da yerleştirecek.
Kültür Merkezi haline getirilecek Hangar hakkında açıklama yapan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, boş ve kullanılmaz durumda olan hangarların değerlendirilmesinden dolayı oldukça memnun olduğunu söyleyerek, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur’a çalışmalarından ve bu alanın Nazilliye kazandırılması için verdiği uğraştan dolayı teşekkür etti. Başkan Alıcık, Özellikle yerli ürünlerin, el sanatlarının tanıtım ve teşhirlerinin yapılmasına ev sahipliği yapacak olan bu alanların Nazilli için önemine değinen Alıcık “İlçemizde yetiştirilen bazı ürünlerin, Ülke üretiminde önemli bir yer teşkil etmesi ayrıca yine İlçemizde yetiştirilen birçok tarım ürününün doğal ve organik olması fakat bu ürünlerin tanıtıldığı veya sürekli olarak satıldığı bir yerin olmaması nedeni ile Nazilli’yi tam anlamıyla tanıtamıyorduk. Ama şimdi hangarlarda uygulanan bu proje ile çok güzel bir görüntü ortaya çıkacak ve Nazilli’nin görünen yüzü olacak” dedi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: