haber oku

NAZİLLİ GELİŞİYOR!

admin ~ 05 Ağustos 2013 ~ Genel, Manşetler

orducaddesiyol (4)

Nazilli değişiyor, gelişiyor, güzelleşiyor

Nazilli Belediyesi Nazilli’nin çehresini değiştiren yol yapım çalışmalarına yenilerini ekliyor. Başkan Alıcık “Nazilli değişiyor, gelişiyor, güzelleşiyor. Çünkü Nazilli bunu hak ediyor” dedi.

Nazilli’nin en eski caddelerinden olan Ordu Caddesi yolu, eskiyen ve deforme olan asfaltından arındırılarak kilit beton parke taşı ile kaplanıyor. Kaldırımlarına da, nostaljik özellik taşıyan sağlam ve 4 cm kalınlığındaki bazalt -granit doğal küp taşlar döşenecek. Arnavut kaldırımı olarak da bilinen bazalt -granit doğal küp taşlar ile Ordu caddesi yeni bir görünüm kazanacak.

Geçtiğimiz ay 22 Sokak Devlet Demir Yolu ile Ordu Caddesi arasında kalan, bu güne kadar alt yapı ve doğalgaz çalışmaları nedeni ile deforme olan yolun asfaltı kazınarak beton parke taşı döşeme çalışmaları yapılmıştı. Daha sonra 22 sokak Ordu Caddesi kavşağı düzenlemesi yapılarak ordu caddesi bağlantısı oluşturuldu. Yapılan bu çalışmalar sırasında Nazilli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünün plan ve program gereği hazırladığı çalışma etabına göre Ordu Caddesi kavşağından başlayarak Ordu Caddesi güzergâhından Belediye meydanına kadar olan bölümünde yol ve kaldırım düzenleme çalışmaları yapılacağı bilgisi verilmişti.

İşte o çalışmalar geçtiğimiz hafta başı itibari ile başlatıldı. Ordu Caddesi kavşağından, Ordu Caddesi güzergâhı üzerinden Belediye Meydanı önüne kadar 960 metre uzunluğundaki, orta refüjlü çift yönlü yolun yenileme çalışmaları başladı. Cadde üzerinde öncelikle bu güne kadar alt yapı ve doğalgaz çalışmaları nedeni ile deforme olan yolun asfalt kazıma çalışmaları başlatıldı. Çift yönlü yolda trafiği aksatmadan periyodik olarak yapılacak çalışmalarda asfaltın kazınmasından sonra kilit beton parke taşı ile kaplamaları yapılacak. Kaplamalar yapılırken tek yön trafik yolunun genişliği yedi metre kaldırım genişliği ise 3 metre olacak şekilde genişletilecek. Genişletilen kaldırımlarda ise nostaljiyi yaşatacak olan Arnavut kaldırımı olarak da bilinen bazalt -granit doğal küp taşlar ile döşeme yapılacak. Tüm çalışmaları Nazilli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri yürütecek.

Çalışmaları başlangıç itibari ile yerinde inceleyen Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık Nazilli’nin en güzel caddelerinden biri olan Ordu Caddesinin adına yakışır şekilde yeniden düzenliyor olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, “Nazilli değişiyor, gelişiyor, güzelleşiyor. Çünkü Nazilli bunu hak ediyor” ifadelerini kullandı. Ordu Caddesinde başlatılan yol yapım çalışmalarının en kısa sürede tamamlanarak halkın hizmeti sunulacağını ifade eden Alıcık, “Ordu Caddesi ve Sağlık Caddesi ilk olarak 1960’lı yıllarda asfaltlanmıştır ve bu iki yola bağlı olarak bir çok ana ve ara yollar yapılmıştır. Nazilli batıya doğru ilerledikçe bu caddenin önemi de oldukça artmış, Nazili’nin en gözde ve işlek caddesi haline gelmiştir. O yıllardan beri de burası böyledir. Şu an başlattığımız çalışma ile alt yapı çalışmalarıyla oldukça deforme olmuş bu yolu asfaltlamak yerine diğer yeni açtığımız veya yenilediğimiz yollarımızda olduğu gibi kilitli beton parke taşı döşemeyi tercih ettik. Parke taşının hem daha kullanışlı hem de daha ekonomik olması tercihimizi etkiliyor. Ayrıca yolların daha modern görünümünü sağlıyor. Kaldırımlarda da düzenleme yapıyoruz. İlk defa uygulayacağımız bazalt -granit doğal küp taşlar ile dekoratif bir görünüm kazanacak olan kaldırımlar vatandaşımıza nostaljiyi de yaşatacak” dedi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: