haber oku

NAZİLLİ İL OLABİLECEK Mİ?

admin ~ 28 Haziran 2022 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Son günlerde Nazilli’nin il olmasıyla ilgili bir hayli haber yapılmaya başlandı. Bunların bazıları gündem oluşturma olsa da memleketin yüz il projesi yok değil.

İlçemiz Nazilli tarihi süreç açısından il olmayı çoktan hak etmiş birkaç kere treni kaçırmış bir şehirdir.

Tereni kaçırmalar bazen iyi niyetlerden kaynaklanırken bazen de art niyetli politikacılar yüzünden olmuştur.

Nazilli’nin en büyük çıkmazı Aydın’a yakın olması ve Aydın’ın eski bir beylik merkezi olmasıdır. Milli Mücadelenin merkezi olan Nazilli Cumhuriyetin yeni illerinden olabilirdi. Fakat yukarıdaki nedenler bunu engelledi.

Nazilli Sümerbank’tan sonraki gelişimini sürdürebilseydi şuandaki durumunun birkaç kat daha fazlası olurdu ki zaten bu sadakalara ihtiyacımız kalmazdı. Aydın ve Denizli’den bile büyük bir yerleşim yerinde yaşıyor olurduk.

Beceriksiz ve vizyonsuz yöneticiler bugün düştüğümüz durumun mimarlarıdır.

1950 yılına kadar memleketin yeniden yapılanma sürecinde Nazilli Sümerbank ile ay gibi parlamış, 50-60 arasında Aydınlı bir başbakanın Aydın-Nazilli komplesine kurban gitmiştir. İşte kaçırılan ikinci trende budur.

Nazilli’nin il olması aslında birçok tarihi olayı ve şahsiyetleri haklı çıkaracaktır.

-Nazilli’nin il olması halinde Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN sözünü yerine getirmiş olacağız.

-Nazilli’nin il olması Efeler diyarının Efesi, Demirci Mehmet Efe’nin şehrine vefa borcu ödenmiş olacaktır. Efe olmasa Sümerbank da buraya yapılmazdı.

-Nazilli’nin il olması Memleket için büyük faydası dokunan Adnan Menderes’in Nazilli için yaptığı engellemeler veya Aydın-Nazilli çekişmesi bitmiş olacak.

-Nazilli’nin il olması son otuz yıldır siyasetçilerin, başta Sümerbank’ın kapatılması olmak üzere verdikleri zararın telafisi olacaktır.

Nazilli buna hazır mıdır?

Birçok yerleşim yerinden daha hazırdır.

Nazilli şuan il olan birçok yerden bile bir adım öndedir. Sıkıntılar var mıdır? Vardır elbette.

Bunlar aşılmaz dağlar, ulaşılmaz hedefler değildir. Yeter ki iyi bir yönetici seçelim. Emin olun beş yılda birçok problemin üstesinden gelinir.  Şimdiki yıllar kayıp yıllardır.

Yerleşim yeri olarak dünyanın en güzel, en verimli, en iyi iklimi olan ve tarihin her döneminde insan yaşamış, medeniyet kurulmuş olan bu yer şimdi bunu beceremiyorsa, sıkıntılar çoğalıyorsa demek ki iyi yönetilemiyor.

Şehrin en büyük sıkıntısı trafik ve düzensizliktir. Bunun sebebi de, şehrin iyi genişletilemediği, şehir planın doğu, batı ve kuzey yönlerinde eşit dağıtılamadığıdır. Rantiyeci ve bilgisizlere teslimindendir.

Özellikle şehrin doğusundaki Aslanlı, Güzelköy ve Sevindikli acilen şehir merkezi olarak kabul edilip planlama dâhiline alınıp, şehiriçi araçlarının Mergen Köprüsündeki son durak yeri Güzelköy- Üçkuyular’a alınmalıdır.  Araçlar buraya giderken Sevindikli Mahallesinin içerisinden geçmelidir. Geçmelidir ki, batıdaki vurgun ve keyfiyetçilik son bulsun.

Şehirler merkezden uzak noktalara büyüdüğü müddetçe kenar mahalle kargaşa ve alt yapı eksikliklerinden kurtulamazsınız. Eğer şehirleri uzak noktalardan planlayarak genişletirseniz böyle bir probleminiz kalmaz.

İl olma konusunda herkes elinden gelini yapmalıdır. Elini taşın altına koymalıdır. Bu dönemde il olursak bu hem yüz yıllık beklentimizi karşılamış hem de yetmiş yıllık beceriksizliğimizi örtmüş olacağız.

Ben şimdiye kadar olduğu gibi yine ilçemiz, ilimiz hakkında çalışmaya devam edeceğim. Tarih, kültür ve inceleme alında üç eser kazandırdım. Eğer il olursak tarihi, romanı ve kültürünü konu olan kitaplarım konusundaki eksikliği yaşatmamış olacaktır.

Milli Mücadele ve Nazilli Tarihi (2020 basım) Tarih kitabı

Anılarla Nazilli                            (2015 basım) Araştırma-inceleme

Uzun Çarşı Hatırası                      (2014 basım) Nazilli roman

Muhabbetle!


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.