haber oku

NAZİLLİ İNCİR FESTİVALİ İÇİN TOPLANDI!

admin ~ 22 Ağustos 2014 ~ Genel, Manşetler

DSC_0427

Protokol incir festivali için toplandı

2. İncir Festivali öncesinde Nazilli Protokolü, incir işletmecileri ve üreticileri bir araya gelerek incir ve incir festivalini konuştu.

Ak Parti Aydın Milletvekili Gültekin Kılınç, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık ile tüm toplantı katılımcılarından ortak karar çıktı.. “Nazilli İnciri çok iyi tanıtılmalı, Nazilli incir üreticileri ile işletmecileri kaynaştırılmalı ve incir hak ettiği şekilde yetiştirilerek dünyaya sunulmalı”

Türkiye’de kuru incir ihracatında önemli bir yere sahip olan Nazilli’de incirin iyi tanıtılması, üreticiden tüketiciye kadar olan aşamada karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak geniş çaplı bir toplantı yapıldı. Toplantıya Ak Parti Aydın Milletvekili A. Gültekin Kılınç, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Salih Köksal, İncir Araştırma İstasyon Müdürü Selim Arpaz, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sunay Güler, Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, Ticaret Borsası Başkanı Ziya Aksüt ve Nazilli’de kuru incir işletme sahipleri ile yetkililerinin katılımıyla yapıldı.

Nazilli incirini tanıtmayı ve Nazillili İncir Üreticilerini kaynaştırmayı hedefleyen 2. İncir Festivalinde incir üretimi ile tanıtımındaki sorunları ve 2. İncir Festivali için yapılan hazırlıkları konuşmak ve değerlendirmelerini yapmak için toplandıklarını belirten Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur “İncir üretimi açısından Nazilli büyük bir potansiyele sahip. İncir ihracatının yarısı, üretiminin ise 4’te 1’ini ilçe olarak karşılıyoruz. Ancak Nazilli incir üretiminden hak ettiği payını tam manasıyla alamıyor. Nazilli incirin işleme noktasında, üretim noktasında kazanç elde ediyor ama amacımız bu üretimin tarımsal sanayiye de yansıtmak, incirin yan ürünlerini ortaya çıkarmak ve tarımsal sanayinin ham maddesi olarak incirden daha fazla katma değer olarak kazanç elde edilmesini sağlamaktır. Bunun içinde incir ve incir üretiminin Nazilli adıyla özdeşleşmesini sağlayacağız. İncir denilince Nazilli isminin hafızalara kazınması için tanıtımının çok iyi yapılması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Uluslararası İncir Festivali’nin bu yıl ikincisini gerçekleştireceğiz. 4-5 Eylül’de yarışmalar, gösteriler, paneller ve konserlerle incirin tanıtımını yapacağız. Festival esnasında üreticilerin, tüccarların ve işletmecilerin de sorunları dile getirilecek. Ülkemizde incirin bilinirliğini sağlamak için üreticisinden ihracatçısına, sivil toplum kuruluşundan devlet kurumlarına kadar her kesin katkıları ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. En önemli tarımsal ürünlerimizin başında gelen incirimizin tanıtımı, farkındalığı için öncelikle kendi içimizdeki sorunları çözeceğiz. Ardından da incirimizi uluslararası boyutta hak ettiği konuma getireceğiz”  dedi.

Nazilli ekonomisi için Zeytin ve Zeytinyağının da önemini vurgulayarak hatırlatan Mehmet Okur bu yıl incirin tanıtımını yaparken Zeytin ve Zeytinyağını da göz ardı etmeyeceklerini ifade etti.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: