haber oku

NAZİLLİ KENT KONSEYİ PROJESİ!

admin ~ 14 Şubat 2013 ~ Genel, Manşetler

kentkonseyiziyaret (3)

Kent Konseyi Projelerini Başkan Alıcık’a sundu

Kent Konseyi Olağan Genel Kurul Toplantısında onaylanan projelerini teslim etmek için Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ı makamında ziyaret etti.

Şehir içi trafik sorunlarından çevre kirliliğine kadar yaşanan tüm sıkıntı ve problemlerin çözümlenmesi yolunda üretilen projeler Başkan Haluk Alıcık’a dosya halinde sunulurken aynı zamanda projelerde yer alan ayrıntılar kent konseyi üyeleri tarafında Alıcık’a anlatıldı.

Nazilli Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleri, Meclis başkanları ve çalışma grubu başkanları Konsey Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Acartürk eşliğinde Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ı ziyaret etti. Toplantıya yürütme kurulu üyelerinden Vahit Aysan, Şükrü Ustaoğlu, Hakan Telliel, Muhsin Doğan, Erdoğan Eker,  Genel Sekreter Bülent Burmaoğlu Gençlik Meclisi Başkanı Esin Ülkü Beyazıt, Ulaşım ve Trafik Çalışma Grubu Başkanı Saim Aysan, Çevre ve Tarım Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Şimşek, Turizm Çalışma Grubu Başkanı  Yrd. Doç. Dr. Bilge Doğanlı, Sosyal Hizmet ve Kültür Çalışma Grubu Başkanı Muhsin Aslan ve Konut ve Kentsel Islah Çalışma Grubu Başkanı Necmeddin Esenlik katıldı. Samimi ve sıcak bir havada geçen görüşme Şubat ayı meclis toplantısında incelenmek üzere komisyona sevk edilen Kent Konseyi  genel kurul kararları dosya halinde Konsey Başkanı Ertuğrul Acartürk tarafından Başkan Haluk Alıcık’a takdim edildi. Kent konseyinin çalışmalarından dolayı memnuniyetini ifade eden Başkan Alıcık, Konseyin çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür etti.

Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla hemşerilik hukuku çerçevesinde buluşulan, kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği uzlaşmanın esas alınarak demokratik bir yapı oluşturulan yönetim mekanizması olan Nazilli Kent Konseyi Çalışma Gurup Başkanlarının sunduğu projeler incelemelerden sonra tekrar mecliste görüşülecek. Ayrıca Kent konseyi 2.’inci Genel Kurulunu Mart ayında yapacağının bilgisini ziyaret sırasında Alıcık’a belirtti.

Kent Konseyi yürütme kurulu başkanı Doc. Doktor Ertuğrul Acartürk ile yürütme kurulu üyelerinin Nazilli için tespit ettikleri proje başlıkları şöyle.

EĞİTİM VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU ÖNERİLERİ
1-Bütün illerde ve bazı ilçelerde olan Aydın’da olmayan projeye dayalı eğitim yapan üstün yetenekli (zekalı) bireylerin eğitim ve proje üretebileceği Bilim-Sanat Merkezi açılmasının desteklenmesi.
2-Mahallelerde yürüyüş parkuru oluşturmak. Ordu Caddesi ile İsabeyli arasındaki yolun düzenlenerek yürüyüş ve bisiklet yolu olarak yapılmasına destek verilmesi.
3-Belediye bünyesinde kreşler açılması ve kreşlerin yaygınlaştırılmasının desteklenmesi.
4-Mahallelerde okuma salonlarının açılması. Okuma salonlarında pasta, çay gibi ikramlarının sunulmasının desteklenmesi.
5-Belediye tarafından okul gelişimi, eğitim-öğretim, sağlık vb konularda yapılan konferansların devam ettirilmesi.
6-Eğitim şenliklerinin düzenlenmesinin desteklenmesi.
7- Mahallelerde spor alanları oluşturulmasının desteklenmesi.
İMAR VE KENTSEL ISLAH PROJELERİ 2012
1-Nazilli Toplu Menfez Projesi
2-Nazilli Yapı Envanteri Projesi
3-Etik Ve Estetik Kurul Projesi
4-Nazilli Mastır Planı Projesi
5-Mevcut Binaların Güzelleştirilmesi Projesi
6-Araç trafiğine imar açısından katkıda bulunmak için bir önerimiz olacaktır. Ticari olmayan alanlarda subasmanlarını 1.5 m. yükseltilerek kattan sayılmayan otopark katı oluşturulmalıdır.
7-Pazaryerleri yeniden ele alınıp düzenlenmeli, sayısı artırılmalı, sürekli manav alanları oluşturulmalı, en önemlisi bu düzenlemeden sonra yerde satış yasaklanmalıdır.
8-Nazilli Vitrin Projesi
NAZİLLİ KADIN MECLİSİNİN ÖNERİLERİ
1. Belediye öncülüğünde kadına yönelik şiddet, kadınların medeni kanundan kaynaklanan hakları Konusunda eğitim vermek,
2. Belediye öncülüğünde kadın sağlığı, çocuk gelişimi, beslenme vb konusunda bilgilendirme Faaliyetleri düzenlemek,
3. Belediye öncülüğünde afetler ve afetlerden korunma konusunda bilgilendirme faaliyetleri yapmak,
4. Belediye ve İŞKUR’la beraber kadınlara yönelik iş kurma faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme seminerleri düzenlemek
5. Belediye ve halk eğitimle birlikte kadınlara yönelik bilgisayar kursları açılmasını sağlamak,
6. Kadın emeğini değerlendirme konusunda bilgilendirme faaliyetleri yapmak, kadın emeğinin değerlendirilmesi, sergilenmesi için belediyeden kadınlar için özel bir satış ofisi tahsis talep etmek,
7. Kadınlara özel yöresel yemek yarışması düzenlemek,
8. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, anneler günü vb kadınlara özel günlerde özel etkinlikler düzenlemek; yılın kadını, yılın kadın öğretmeni vb yarışmalar, düzenlemek, ödüller vermek.
ALTYAPI VE YOL ÇALIŞMA GRUBU
1- Yüksek tonajlı araçların şehir içine girmeden çevre yolundan çıkması sağlanmalı           2- Yeni imara açılan bölgelerde galeri sisteminin oluşturulması
3- Müsait olan ana caddelerde ki (ordu ve Atatürk cad.)orta refüjlerin  kaldırılması, kaldırımların  Engellilerinde kullanabileceği şekilde düzenlenmesi
4- Çevre yolu projesini acilen ele alınması,
ENGELLİLER MECLİSİ ÖNERİLERİ
1-Belediye düğün salonları gibi toplu etkinliklerin düzenlendiği yerlere mümkünse  rampa  veya asansör yaptırılması.
2-Trafiğin yoğun olduğu, Ordu caddesi ve Hürriyet caddesi gibi yerlerde
3-Sadece farklı konularda Engelli vatandaşlara sunulacak hizmetlerin bir arada yapılabileceği  “Engelliler hizmet Merkezinin açılması “.
4-Nazilli Engelliler Müdürlüğünün kurulması.
5-Belediyemiz bünyesinde sadece engelli vatandaşlara yönelik Engelli Koordinasyon merkezi açılsın.
6-Yaşlılar için yapılan temizlik ve bakım amaçlı hizmetlerin belli orana sahip engelliler içinde uygulanması.
7- Belediyenin tahsis ettiği bir araçla, ayda bir veya onbeş günde bir şehir içi turu, yakın beldelerin gezdirilmesi.
8-Otobüs garajı içinde, Adliye binası, hükümet binası önü yakınlarına özürlü araç park yeri yapılması ve Otogar ve hükümet binası girişine  “ÖZÜRLÜ ARAÇ PARK YERİ VARDIR” tabelası çakılması.
9-Tuvaleti olan parkların tuvalet girişlerine rampa yapılması en azında tekerlekli sandalye kullanan engelli çocuklarımıza bir engelliye uygun wc yapılması.
ULAŞIM VE TRAFİK ÇALIŞMA GRUBU ÖNERİLERİ
1.Resmi dairelerin önünde özürlüler için park yeri alanı oluşturulması
2.Beşeylül İlköğretim okulunun bulunduğu alanda üst geçit uygulaması,
3.Turan Mah. hemzemin geçit yolu risklerinin azaltılması
4.Tek yol uygulamasına geçildiğinde bisikletli ve özürlü yollarının ayrılması,
5.Her hangi bir afet halinde kullanılacak alternatif yollar oluşturulması,
TURİZM ÇALIŞMA GRUBU ÖNERİLERİ
1- Şehir merkezindeki büyük alanların kentsel dönüşüm ve deprem tehlikesi de göz önünde bulundurularak istimlak edilmesi ve park haline getirilmesi.
2- Hızlı büyüyen ağaçlar ile yeşil dokunun artırılması.
3-Tarihi çınar ağaçlarımızdan karayoluna en yakın olanının çevresi düzenlenerek yanına tarihi dokulu bir çeşme inşaatı ve bu çeşme ile ilgili uzun yaşama dair bir hikaye inşa edilerek halka medya aracılığı ile duyurulmasının sağlanması.
4- Kabuklu yiyeceklerin poşetsiz tüketiminin yasaklanması ve şehirde temizlik temalı çalışmalar yapılması.
5- Her evin kapısına kağıt-plastik ve cam atıklar için toplama aparatlarının yerleştirilmesinin sağlanarak hem şehrin imajının çevreye duyarlı olduğunun gösterilmesi hem de elde edilecek gelirin şehrin görselinin iyileştirilmesine sağlanması
6-Pilot bir mahalle seçilerek çevre düzenlemesinin ve bina görüntülerinin güzelleştirilmelerinin sağlanması.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: