haber oku

NAZİLLİ SU KAPİTAJLARI İNCELENDİ!

admin ~ 17 Haziran 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

kapitaj (8)

Su Kapitajlarını Basın Mensuplarıyla Birlikte Yerinde İnceledi

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Sinekçiler yaylasında bulunan iyi su kapitajlarını basın mensuplarına tanıttı. 

Sinekçiler Köyü 1450 Rakımlı yaylasında bulunan Nazlı Su kaynağının çıkış noktası olan 16 adet su toplama deposunda hangi çalışmaların yapıldığını, nasıl hijyen sağlandığını yerinde basın mensuplarına göstererek Nazilli halkına temiz menba suyunun nasıl ulaştığını hakkında bilgiler verdi.
Sinekçiler Köyünde 1967 yılında yapılan iyi su pınarları ve kapitajlarının iyileştirme çalışmaları geçen yıl Haziran ayından itibaren Nazilli Belediyesi teknik elemanlarınca başlatılmıştı. Yapılan iyileştirme çalışmalarıyla üç kapitaj yenilenerek, suyun kapasitesi artırıldı.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Başkan Yardımcıları İbrahim Özkan, Sinekçiler Köyü Muhtarı Dündar Balcıoğlu eşliğinde iyi su kapitajları ve su pınarlarını yerinde inceleyerek  basın mensuplarına tanıttılar. Kapitajları ve çevresini gezdirerek işlev ve özellikleri hakkında basın mensuplarını bilgilendiren Belediye Başkanı Haluk Alıcık; “Göreve geldiğimiz günden itibaren kaynak suyu sorununun giderilmesi için yapılan çalışmalarımızın sonuçlarını almaya başladık. Nazilli Belediyesi olarak Alt yapı sorunlarımızın yok edilmesi için elimizden geleni yaptık. Nazilli’mizin ve köylerimizin su sıkıntısı yaşamaması için en az yüz yıllık projeler üreterek Nazillinin ve çevre köylerin iyi su pınarları ve kapitajlarını iyileştirme çalışmalarını Köy muhtarlarımızın bizden istekleri doğrultusunda iptidai ve üsten kapaklı su toplama merkezlerinin tamamını elden geçirdik. Merkezlerin içi fayanslarla döşendi. Duvarların sıvaları yapılıp dış boyaları yaptırıldı. Kaptajlara girerken galoşsuz girilmiyor. Buraların temizliği ve hijyeni çok önemli.  Bu çalışmaların dışında ayrıca 2 adet daha toplama mekezi yapılmasını planlıyoruz” dedi.

Yapılan yeni yatırımla saniyede 12 litre akan su miktarının 20 litre’ye çıktığını kaydeden Başkan Haluk Alıcık İçme suyu boru hattıyla birlikte açıkta ve muhafazasız durumda bulunan pınarların hijyeni yapılarak kapalı depo haline getirildiğini belirtti. Alıcık “ Pınarlar açıkta üzerlerinde sadece bir kapak vardı biz buraları tapulandırarak kapalı depo haline getirdik ayrıca suyun Nazilliye gelinceye kadar % 60 oranında bir kaybı oluyordu. Şimdi bunu da önlemiş olduk. Akan  su önce havuzda toplanıyor, burada dinlendirildikten sonra diğer havuza aktarılıyor buradan da ana boru hattı ile Nazilli’de bulunan Nazlı su işletmemize ulaşıyor. Pınarların bakımları için de bir bekçi görevlendirdik 24 saat burada hizmet veriyor amacımız suyu en sağlıklı şekilde vatandaşlarımıza ulaştırmaktır” dedi.

Belediye Başkanı Haluk Alıcık Nazilli Ekonomisine canlılık verecek olan Nazlı su işletme tesisinin de dolum faaliyetlerine başladığını belirterek “Bu sayede fabrikadan aylık gelirimiz 100 bin TL olacak bu da Nazilli’mizin ekonomisine canlılık katacak. Ayrıca bu fabrikada en az 20 kişiye de iş imkanı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.”


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: