haber oku

NAZİLLİ TÜRK OCAĞINDAN KALKINMA PANELİ

~ 22 Aralık 2017 ~ Genel, Manşetler

IMG-20171220-WA0017

15.Aralık 2017 Cuma günü saat 19.30’da Nazilli Belediye Tiyatro Salonunda gerçekleştirilen panelde ADÜ İsabeyli İİBF Öğretim Üyesi Yardımcı Doç.Dr. Hüseyin Gül(Moderatör-Panel Yöneticisi), İzmir DEÜ Öğretim Üyesi, Türk Ocakları Genel Merkezi Hars Heyeti üyesi Prof.Dr. Recep Kök, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celalettin Yanık, ADÜ İsabeyli İİBF Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ali Bilgenoğlu konuşmacı olarak yer aldılar. Panele Nazilli İlçe Milli Eğt. Şb. Md. Latif Akgün, Sivil Toplum kuruluşlarının temsilcileri, ADÜ öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. Program sunuculuğunu Fen Lisesi Öğretmeni İbrahim Uğur Gül’ün yaptığı panelde açılış konuşmasını yapan Nazilli Türk Ocağı Başkanı Ahmet Çekim; kısaca Türk Ocaklarını, Nazilli Türk Ocağının çalışmalarını anlattıktan sonra, son günlerde gündeme oturan KUDÜS konusuna değinerek ABD’nin yaptığı açıklamaların kabul edilemez olduğunu, KUDÜS’ün her zaman islam aleminin merkezi olarak kalacağını söyledi. Daha sonra panele geçildi.

Yönetici Hüseyin Gül girişte Türkiye’nin çok önemli bir coğrafyada yer aldığından bahisle bir çok ülkenin ilgi odağı olduğunu, bu nedenle yüz yıllardır bu toprakları ele geçirebilmek için her türlü oyunun oynandığını, bu oyunları bozabilmek için bizim öncelikle güçlü ve birlik içinde olmamız gerektiğini, güçlü olmanın yolunun da kalkınmadan geçtiğini anlatarak sözü diğer konuşmacılara bıraktı.

İlk konuşmacı olarak söze başlayan Prof.Dr. Recep KÖK, kalkınmanın ekonomik yönüyle tarihçesinden giriş yaparak, Cumhuriyet kurulduktan sonra yapılan ilk iktisat kongresinde alınan kararlarla kalkınmanın temellerini atıldığını anlatarak, kalkınmada herkese sorumluluk düştüğünü, herkesin kendisini geliştirmesi, sosyalleşmesi gerektiğini, sosyalleşmiş insanın ortak aklın yaratıcılığına ulaşmış insan olduğunu, üreten, başkası için üreten insan olduğunu, liyakat sahibi olmamız gerektiğini, liyakatin farkına varmazsak başkalarının bundan faydalanacağını, ülkede her makamı işgal ederek,e ülkeyi maceraya sürükleyeceğini ifade etti.Ana başlıklar olarak çok okuyarak milli kapasitemizi geliştirmemiz gerektiğini, tasarrufların yetersiz olduğunu, tüketmede yarış halinde olduğumuzu, kalkınmada tasarrufun tek başına yeterli olmadığını, üretimin, teknolojinin ve kalitenin önemli olduğunu, bu konuda yetersizliklerimizin olduğunu örneklerle anlatarak, “her şeye rağmen bu ülkede öyle güzel insanlar var ki, inanıyoruz ki çalışıp, üretip milli reflekslerimizle umut taşıyacağız.” Diyerek sözlerini tamamladı.

İkinci konuşmacı olarak söz alan Doç.Dr. Celalettin Yanık, kalkınmayı sosyolojik yönden ele alarak ; “Kalkınma ; iyi olanın daha iyi olması halidir.” Dedi. Sonra Çipa Kavramı, AB, Teknolojik ilerleme konularına değindi. Gelişmiş ülkelerden teknolojiyi alalım ama buna kendi kültürümüzü doldurmalıyız, kalkınmayı kendi kültürümüz içerisinde gerçekleştirmeliyiz dedi.

Üçüncü konuşmacı olarak söza alanYard. Doç.Dr. Ali Bilgenoğlu ise, kalkınmayı tarihsel yönden inceleyerek “son 200 yıla bakarsak son dönemlerde Türkiye’nin yerini batılılar belirlemiştir. Ulus devlete kavuşmamız, sonraki nesillere aktarılması konusunda sorunlar olmuştur. Hepimiz çok iyi tüketiyoruz. Hep daha iyisine layıkız diyoruz, daha fazlasını istiyoruz. Hem üretip, hem pazarlayıp, hem kazanıyorsanız tabii ki daha iyisine layıksınız. Arap baharı bir operasyondur. Bir çok ülkeyi biliyoruz. Ama biraz da kendimizi bilelim, kendimizi sorgulayalım, birlik beraberlik içerisinde olalım, sorumluluk duymayı başardığımızda kalkınmayı başarırız.” Diyerek sözlerini tamamladı.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.