haber oku

NAZİLLİ TÜRK OCAĞINDAN KONFERANS

admin ~ 03 Şubat 2016 ~ Genel, Manşetler

2 (6)

Türk Ocakları Nazilli Şubesi 29 Ocak 2016 Cuma akşamı Belediye Konferans Salonunda etkinlikleri arasına yeni bir tanesini daha ekledi. Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali İhsan YİTİK ‘in konuşmacı olarak katıldığı konferansın konusu “Günümüz Dünyasında İslam” idi. Konferansa Nazilli Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa AKKAYA, MHP İlçe Başkanı Kürşat Engin ÖZCAN, Türk Ocağı üyeleri ve birçok vatandaşımız katıldı. Konferansın açılış konuşmasını Şube Başkanı Ahmet ÇEKİM yaptı. ÇEKİM; Vatansever Türk Aydınları Bildirisini okudu. Okunan bildiri şöyledir:

“Türk milleti ve devleti, tarihimizdeki en ağır saldırılardan biriyle yüz yüze. Türk milletinin birliğini ve Türk devletinin bekasını yürekten savunanların, çözülmeye yol açacağını ikaz ve ihtar ettiği “Çözüm Süreci” boyunca şımartılan PKK terör örgütü, şehir ve mahallelerimizi işgale teşebbüs cüretini göstererek milli varlık ve birliğimize açıkça meydan okuyor. Gün geçmiyor ki, Anadolu’daki sıvasız evlere şehadet haberlerinin ateşi düşmesin. Milletçe her gün kurşunlanıyor, her gün katlediliyoruz. Ancak saldırılar yalnızca güvenlik güçlerimizin, masum vatandaşlarımızın tertemiz sinelerini hedef almıyor. Eli kanlı canileri daha da coşturmak için seferber edilen propaganda çarkı, yalanlarını pervasızca kusuyor. Akademik unvanlarını Türk milleti ve devletine duydukları ideolojik kinin paravanı haline getiren kesimlerin yayınladığı örgüt bildirisi, bu taarruzun daha da hız kazanarak devam edeceğini gösteriyor. İçinde tek doğru cümle bulunmayan iftira manifestosu, üniversite tarihimize sürülmüş kapkaranlık bir lekedir. Bu zevat arasında yer alan bazı kişilerin daha düne kadar, “çözüm sürecin”nde devleti yönetenlerin aklına danıştıkları kişiler oluşu da bir ibret vesikası olarak tarihe geçecektir. “Barış” gibi ilkeleri, terörü mazur ve meşru göstermek arzusuyla kirli namlulara sürenler, öncelikle insanlığın ulvi değerlerini katlediyorlar.

Türk aydınları olarak terör örgütü ve işbirlikçilerinin hain saldırılarını lanetliyor, bölge halkının refah ve huzurunu temin ile Türkiyemizin birlik-beraberliğini korumak için hukukun çizdiği çerçevede azami hassasiyetle yürütülen mücadeleyi desteklediğimizi ilan ediyoruz. Biliyor ve inanıyoruz ki, teröre karşı milletçe yürek yüreğe sergileyeceğimiz güçlü dayanışma, ufkumuzda biriken kara bulutları dağıtmaya yetecektir. Cenab-ı Allah’ın izniyle bu ateş çemberinin de parçalandığını göreceğiz. Yeter ki devletimizi yönetenler, ihanet pusularında mücadele azimlerini yitirmesin, bir daha asla, terör örgütü ve uzantılarıyla bir çözüm arayışına girmesinler. ”

Kürsüye gelen Prof.YİTİK; “Dinlerin birbiriyle münasebeti yeni bir durum olmayıp onların tarih sahnesine çıkışları ile başlayan bir olgudur. Dinlerarası diyalog kavramı, 20. yüzyılın başlarında Protestanlar arasında ortaya çıkmış ve 1962-1965 yılları arasında Katolik kilisesince tertiplenen II. Vatikan Konsili kararlarıyla yaygınlık kazanmıştır.” dedi. Hristiyanların Asya ve Afrika’da misyonerlik faaliyetlerini nasıl yürüttükleri konusunda geniş açıklamalarda bulundu. Konferansta günümüz dünyasında İslam konusu konuşulurken ayrıca misyonerlik faaliyetleri, dinlerarası diyalog, Hristiyanların dünyadaki amaçları ve İslam dünyası üzerindeki emelleri gibi konulara  değinildi. Dinleyicilerin çok sayıdaki sorusunu da cevaplandıran Sayın YİTİK’e günün önemine binaen Belediye Başkan Yard. Sayın Mustafa AKKAYA tarafından çiçek ve hediyeler takdim edildi.

Nazilli Türk Ocağı


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.