haber oku

Nazilli Ülkü Ocağı K.D.H Nedeniyle Konferans Verdi

admin ~ 26 Nisan 2012 ~ Genel

P1020074-150x150

Peygamber efendimizin doğumunu anlatan Kutlu Doğum Haftası Nazilli Ülkü Ocağı tarafından kutlandı.

Program İstiklal Marşı ile açıldı.İstiklal Marşı’nın ardından Nazilli Ülkü Ocağı Başkanı Şükrü Irgat açılış konuşmasını yaptı.

Açılış konuşmasında Peygamberimize duyulan özlem ve hasretten bahseden Şükrü Irgat ; ‘’O nun ümmeti olmaktan duyduğum onuru ve şerefi hiçbirşeyle tarif etmem mümkün değil.Bizler O na layık olmaya çaba göstermek zorundayız.Peygamberimizin izinde yürümeyi Allah bize nasip etsin.’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmanın ardından aşhir okundu.

Aşhir bitiminde konferansı sunmak üzere ; Eğitimci _ Yazar Osman Girgin ; kürsüye davet edildi.

Osman Girgin konuşmasında ;

‘’Peygamberimizin tek bir özelliğini anlatmak için bir yıl gerekir. Fakat ayırırsak daha güzel anlatacağımızı ummaktayım. Bu gecenin ismi ile uygun olarak adını ‘’Hadislerle Peygamber

Efendimi’’ olarak uygun gördük.

Bugün size nasipse Veda Hutbesi’ni okuycam.

Çünkü ;Veda Hutbesi’ni okumak bir türlü nasip olmadı bana. Oysa yüzbin kişiye verilmiş ve islam birliğini toplamak amaçlı bir hutbeyi anlatmak istemişimdir hep.

Bugün burada Allah’ın peygamberi , islamın ışığı ,bütün alimlerin,ilim ve bilim adamlarının,tüm filozofların önünde saygı ile eğildiği bir peygamberi anıcaz.

Çünkü ; O , ona inanan müslümanlara ,sahabelere ,sonradan gelen kardeşlerim dediği bizlere , ‘beni sık sık anınız, beni ananızdan ,babanızdan ,kardeşlerinizden fazla seviniz, ben nasıl yaşıyorsam sizde öyle yaşayınız.aşırıya kaçmayınız.İşte o zaman tam anlamı ile Müslüman olursunuz.’’demiştir.

Bana göre ; ‘ O nu bugün görmeden de sevebiliyorsak ,tam anlamı ile Müslüman olmuşuz demektir.

Peygamberimizin dönemine Gül Dönemi denmiştir.O dönemde dahil olmak üzere , Kur’an – ı Kerim e ne kadar bağlı kaldıysak ;o denli büyük devletler kurmuş,dostluklar kardeşlikler edinmişizdir.Gül Dönemi nden sonra Kur’an-ı Kerim in yolundan ne kadar çok ayrıldık isede ; dostluklarımız kardeşliklerimiz davamız,devletimiz o kadar çok zayıflamıştır.Muhakkakki ; biz böyle değiliz..

Bizim Kur’an- Kerim den başka gidecek kapımız.Allah’tan başka sığınacak yerimiz yoktur. Var diyenler olabilir.Lakin onlar tam anlamıyla Müslüman olamayacaklardır.

Resulun büyüklüğünü bunlarla anlatmak zorunda değiliz.Onun büyüklüğü zaten anlatılmaz.Burada onun için bulunmamız bile bizim için büyük bir fazilettir.

O ndan konuşmak , O nu anlatmak zorundayız. Neden ?

Çünkü ; bütün insanlar ziyan içindedir (ars suresi) tek Hakk’ı yol edinenler hariç

Hadiste diyorki ; ’’birbirinize gelirken ve ayrılırken selam verin,’’ buna mecbursunuz.

Çünkü ; ayrılırken ve kavuşurken selam alıp vermek seni unutmadım,unutmuycam demektir.

Peygamber sünnetidir.

Muhakkakki;

Biz tüm peygamberlere inandık, Ama bizim peygamberimiz farklı.O peygamberler peygamberi , peygamberlik zincirinin son halkası.O na daha fazla ümmet olmak için yarışmalıyız.Hadis ve sünnetlerini yerine getirirsek peygamberi sevmiş oluruz.Sahipleneceksek böyle sahiplenmeliyiz.

Konuşmama ; ‘’sahabesine bundan sonra sizinle bir araya gelemem belki dediği’’ Veda Hutbesi ile devam etmek istiyorum ‘’ diyerek Veda Hutbesi ni okudu.

Veda Hutbesi’nin ardından; konuşmasına devam eden Osman Girgin

‘’ Veda Hutbesi’ni aynı uygulamaya çabalasak o mukaddes günler geri gelir.

Gelmez demeyin, Allah ;gelmeyecek olsa peygamberi hiç konuştururmuydu ?

Çünkü ; islamda çözümler köktendir.Bataklığı kurutur,sivrisinekle uğraşmaz.Müslüman bir belde olarak şeytan buradan ümidini kesmiş olacaktır böylelikle.

Ama siz şeytanı küçük şeylerle sevindirseniz,şeytan sizi kandıracağını düşünür.Siz haramdan kaçınınız.

Bugünün şartlarınca uymamız gereken, faiz , kan davası ,kardeşlik olsun ,biz bunları göz ardı etmez isek ,kıyamette şüphesizki yalnız kalmıycaz.

Bakınız hadis ne diyor ‘ Kişi sevdiği ile beraberdir ‘’ ve ‘’Nasıl yaşarsan öyle ölürsün’’ bu hadislere uymamak mümkünmü ?

Namaz konusundada birşeyler söylemek istiyorum.’’ Namaz dinin direğidir.’’

Bunu bilmek yetermi ?

Ayakta tutmak gerek dinimizi.!

Unutmayınızki ilk hesabınız namazdan verilecek ,gerisinin kolay geçeceğini söylüyor peygamber. O yüzden ne olur dinin direğinin ayakta tutmaya çabalayalım.Farzlarımızı yerine getirelim.Örnek verecek olursak Hz.Ömer zekat vermeyen sahabesinin üzerine ordusunu göndermiştir.Dinde zorlama yoktur.Doğru lakin ; islamdan bahsetmiyor orada.

Ne diyor ‘’ Senin dinin sana,benim dinim bana’’

Yani dinin islamsa ; teslim olup,Rasulallah ın yolundan gitmeye mecburuz.

İbadetlerimiz az da olsa devamlı olsun..Unutmayınızki Allah sabredenle beraberdir.! ’’ diyerek cümlesini bitirdi.

Konferansın ardından misafirlere gül dağıtıldı.Çorba ikram edildi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: