haber oku

NAZİLLİ ÜLKÜ OCAĞINDA BERAAT KANDİLİ!

admin ~ 04 Temmuz 2012 ~ Genel, Manşetler

DSCI0011DSCI0016

Nazilli Ülkü Ocakları Beraat Kandilini yaptığı programla kutladı. Yapılan program, yapılan konuşmalar, okunan sureler, getirilen tekbirler ve yapılan dualarla son buldu.

         Program Eğitimci- Yazar Osman GİRGİN’İN konuşması ile başladı. GİRGİN konuşmasında beraat gecesinin önemi ve bu gecede yapılması gerekenler üzerinde durdu. Konuşmasını ayet ve hadislerle destekleyerek şöyle devam etti: 

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde Berat Gecesinin feyiz ve bereketini çeşitli şekillerde nazara vermektedir.
“Şâban’ın 15. gecesi geldiğinde geceyi uyanık ibadetle, gündüzü de oruçlu olarak geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir:
“İstiğfar eden yok mu, affedey
im ve bağışlayayım. “Rızık isteyen yok mu, hemen rızık vereyim.

“Başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlık ve afiyet vereyim.
“Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder.”s
Çünkü o gece İlâhi rahmet coşmuştur. Berat Gecesi beşer mukadderatının programı çizilirken insanlara verilen eşsiz bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirip günahlarını affettirebilen, gönlünden geçirdiklerini bütün samimiyetiyle Cenab-ı Hakka iletip isteklerini Ondan talep eden ve belalardan Ona sığınan bir insan ne kadar bahtiyardır. Buna karşılık, her tarafı kuşatan rahmet tecellisinden istifade edemeyen bir insan ne kadar bedbahttır.

Bu gece af dışı kalanlar
Peygamber Efendimiz bu gecede af dışı kalanları şu hadisleri ile bildirmektedir:
“Muhakkak ki, Allah Azze ve Celle Şâban’ın onbeşinci gecesinde rahmetiyle yetişip herşeyi kuşatır. Bütün mahlukatına mağfiret eder. Yalnızca müşrikler ve kalbleri düşmanlık hissiyle dolu olup insanlarla zıtlaşmaktan başka bir şey düşünmeyenler müstesna.”6 “Yüce Allah bu gece bütün Müslümanlara mağfiret buyurur, ancak kâhin, sihirbaz yahut müşahin (çok kin güden) veya içkiye düşkün olan v
eya ana babasını inciten yahut zinaya ısrarla devam eden müstesna.”7

“Allah Teâlâ Şaban’ın on beşinci gecesi tecelli eder ve ana-babasına asi olanlarla Allah’a ortak koşanlar dışında kalan bütün kullarını bağışlar.”                Üç aylara ayrı bir ruh ve mâna içinde giren Peygamber Efendimiz özellikle Şaban ayına özel bir özen gösterir, başka zamanlarda görülmemiş bir derecede ibadete ve âhiret işlerine yönelirdi. Bu ayın çoğu günlerini oruçlu geçirirken, geceleri de diğer gecelerden çok farklı bir şekilde ihya ederdi
Bir Berat Gecesinde uyanıp da Res
ulullah Aleyhissalâtü Vesselamı yanında bulamayan Hz. Âişe kalkarak Efendimizi aramaya başladı. Sonunda Peygamberimizi Cennetü’1-Bakî mezarlığında başını semaya kaldırmış halde buldu.

           Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam mübarek hanımına Berat Gecesinin faziletini şöyle anlattı:
“Muhakkak ki, Allah Teâlâ Şaban’ın on beşinci gecesinde dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve Benî Kelb Kabilesinin koyunlarının kılları sayısınca insa
nları mağfiret eder.”

İşte bu kadar önemli olan geceyi boşa geçirmeyelim. Şimdiden hepinizin beraat kandilleri mübarek olsun. İnşallah bu gece size, ailenize, milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirir. Yüce mevlam kendi kendilerinden razı olduğu kullar zümresinden eyler. Dedi.

Program dağıtılan ikramlarla sona erdi.

Osmanlıhaber.com

         


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: